• تاریخ انتشار: چهارشنبه ۰۴ فروردین ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۲۳ | کد خبر : 16915
 • عباسعلی نورا در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با اشاره به شعار امسال مبنی بر «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» و تشریح شرایط فعلی اقتصاد کشور اظهار داشت: در این شرایط باید بخش خصوصی و دولتی چند اقدام مهم را در زمینه ایجاد رونق اقتصادی انجام دهند که از جمله آن فرهنگسازی در حوزه بازار مصرف و افزایش کیفیت تولیدات ایرانی است.

  وی افزود: یکی از این اقدامات مهم اصلاح بازار مصرف به شکلی است که مردم نسبت به کالاهای تولیدشده داخلی اعتماد کرده و در جریان خرید به کالاهای غیرایرانی متمایل نشوند.

  این اقتصاددان با بیان اینکه عدم اعتماد مردم نسبت به تولیدات کالاهای ایرانی یکی از مهم‌ترین چالش‌های اقتصاد ایران به شمار می‌رود، گفت: به عنوان مثال ایرانی‌ها برای خرید پوشاک بیشتر متمایل به برندهای ترکیه‌ای و چینی هستند در حالی که با افزایش کیفیت دراین زمینه امکان کنترل بازار مصرف وجود دارد.

  وی با انتقاد از استاندارد کالاهای ایرانی خاطرنشان کرد: هم‌اکنون نظارت بر کیفیت کالاهای ایرانی ضعیف بوده و آرم استاندارد به یک لوگوی عادی و غیرقابل اطمینان تبدیل شده است،بنابراین باید اعتماد به این مجموعه بازگردد. 

  نورا همچنین به دیگر راهکارهای ایجاد رونق اقتصادی در سالی که به عنوان «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» نامگذاری شده اشاره کرد و افزود: یکی دیگر از مواردی که در اقتصاد دنیا همواره از آن به عنوان عامل ایجاد رونق اقتصادی یاد می‌شود، افزایش قدرت خرید است.

  وی گفت: کشور ما در دوران رکود اقتصادی به سر می‌برد و از طرفی هم مردم قدرت خرید بسیار پایینی دارند که این امر توازن میان تولید و مصرف را برهم ریخته است؛ با این فرض که مردم از کالاهای تولیدشده استفاده کنند.

  این استاد اقتصاد دانشگاه معتقد است که دپو شدن محصولات داخلی خودروسازان نشان از رکود عمیقی داشت و بدون کمک دولت امکان ورشکستگی بسیار بالا بود،بنابراین ابزار افزایش قدرت خرید برای رونق اقتصادی موثر است.

  نورا در ادامه به لزوم حل مشکلات مالی، پولی و ارزی کشور اشاره کرد و گفت: در هیچ کجای دنیا خروج از رکود با نرخ‌های سود نجومی امکانپذیر نیست یعنی در کشور ما علاوه بر اینکه شعار خروج از رکود داده می‌شود اما همچنان نرخ های سود بالای ۲۰ درصد گریبان‌گیر بخش مولد اقتصاد است. این در حالی است که ارزش پول کشور هم دائما در نوسان است.

  وی با انتقاد از نظام بانکی و اینکه بانک‌ها محلی برای درآمدزایی شده‌اند، گفت: بانک‌ها در هر جای دنیا اگر سودآورترین محل باشند قطعا آن اقتصاد به لحاظ ساختاری ورشکسته است.

     نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

 • برچسب ها :
 •  

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار