کد خبر : 16929
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۵:۳۵
84 مشترک

مهمترین اظهارنظرها و موضع‌گیری سیاسی در عراق

به گزارش وعده صادق به نقل از گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، رسانه‌های عراق تازه‌ترین اظهارات مقتدی صدر رهبر جریان صدر را منتشر کردند. بر اساس این گزارش، مقتدی صدر از حیدرالعبادی نخست وزیر عراق خواسته است در  اجرای برنامه اصلاحی شجاع باشد و هیچ ترسی به خود راه ندهد. بر اساس گزارش الفرات، مقتدی

به گزارش وعده صادق به نقل از گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، رسانه‌های عراق تازه‌ترین اظهارات مقتدی صدر رهبر جریان صدر را منتشر کردند. بر اساس این گزارش، مقتدی صدر از حیدرالعبادی نخست وزیر عراق خواسته است در  اجرای برنامه اصلاحی شجاع باشد و هیچ ترسی به خود راه ندهد.

بر اساس گزارش الفرات، مقتدی صدر در بیانیه‌ای آورده است خبری تقریبا موثق به دست ما رسیده است مبنی بر این‌که مسئولانی از منطقه الخضراء خارج شده و به خارج سفر کرده‌اند، اما درباره سفر مفسدان باید بلافاصه از سفر آنها جلوگیری کرد و فورا آنها را به عراق بازگرداند و از کشورهای ذیربط می‌خواهم به آنها فرصتی برای شانه‌ خالی کردن و فرار ندهند.

وی افزود به مصلحت دیدم که صبح روز جمعه آتی، تجمعی در میدان التحریر بغداد در آمادگی برای برپایی نماز یکپارچه با حضور تمام اعتصاب کنندگان و کسانی که در گذرگاه‌های منطقه الخضراء تجمع کرده‌اند، برپا شود امیدوارم ورود آنها مسالمت آمیز باشد و بلافاصله پس از پایان نماز به صورت مسالمت‌آمیز خارج شوند، مانعی ندارد که جمعه یکپارچه و متحد تمام طوایف مسلمانان باشد تا عنوانی برای وحدت و اصلاح لقب گیرد.

صدر آورده است : بار دیگر درخواست خود را برای گفت‌وگو با تمام طرف‌های ذیربط با هدف رسیدن به اصلاح مورد نظر به ویژه با فراکسیون‌های دیگری غیر از ائتلاف ملی تکرار می‌کنم، فراکسیون‌های دیگر باید به مسئولیت ملی خود در برابر چالش‌ها عمل کنند، در غیر این صورت آنها در مقابل خداوند و ملت مسئول و مقصر خواهند بود به همین سبب موضع خود را باید به صورت شفاف و صریح اعلام کنند.

مقتدی صدر در ادامه گفت : برخی این‌گونه شایعه می‌کنند که آنچه ما در زمینه طرح اصلاحی انجام می‌دهیم،‌به منزله اختلاف شیعیان با یکدیگر است که این یک برداشت اشتباه است، من هیچ مشکلی با هیچ یک از طرف‌های شیعی اصلاح‌گر ندارم، بلکه طرح ما به چالش کشیدن فساد دولتی بدون توجه به دین یا نژاد یا عقیده یا حتی وابستگی حزبی و غیره است.

رهبر جریان صدر در پایان بیانیه خود آورده است: بار دیگر از نخست وزیر می‌خواهم که در اجرای اصلاح بدون هرگونه تعارف یا ترس از گروه‌هایی که فاسدان خود را مخفی کرده‌اند، با شجاعت عمل کند.

صدر دوشنبه ۲۱ مارس(دوم فروردین ۹۵) خواستار تعیین سقف زمانی برای تشکیل دولت تکنوکرات و ضرورت وضع برنامه خدماتی فراگیر شد و از دستگاه قضایی عراق خواست تمام فاسدان را از سال ۲۰۰۳ تا کنون بازخواست کند.

دو محور اساسی اصلاح اقتصادی در عراق

از سوی دیگر مظهر محمد صالح مشاور اقتصادی حیدرالعبادی نخست وزیر عراق ابراز عقیده کرد اصلاح اقتصادی بر اساس دو محور اساسی مبتنی است که شامل تشکیل دولت کوچک قوی است و این مسئله به چندین سال زمان نیاز دارد و دوم، رشد اقتصاد بازار است.

وی افزود اصلاح اقتصادی در دو محور صورت می‌گیرد، محور ضرورت حل معضل مدیریت بزرگ دولتی ضعیف که قادر به تولید نیست و تمام منابع کشور را مصرف می‌کند که این مسئله باید با اصلاح مدیریتی و ایجاد دولت کوچک و قوی آغاز شود که این برنامه هم به مدت ۳۰ سال ادامه می‌یابد و برای اجرا به زمان نیاز دارد.

مشاور حیدرالعبادی گفت اما محور  دیگر، مسئله جایگزین در زمان فعلی است و آن رشد در اقتصاد بازار در ابعاد صنعتی، کشاورزی و گردشگری است و برای این‌که بازار قوی شکل گیرد، باید شروطی محقق شود از جمله حمایت از بازار و ایجاد صندوق‌های بازنشستگی کارکنان دولت و بخش خصوصی و تامین نقدینگی بخش خصوصی به منظور ادامه توسعه، منابع دولتی باید در راستای حمایت از بازار از طریق وام‌های آسان هزینه شود.

این در حالی است که عراق با بحران اقتصادی ناشی از کاهش شدید بهای نفت در جهان روبرو است که این مسئله بر منابع درآمدی دولت تاثیر گذاشته، در حالی که عراق شاهد تحرکاتی برای اصلاح و  تغییر کابینه دولتی با هدف ارتقا و رشد کشور در زمینه‌های مختلف است.

پیام واضح حشد شعبی؛ تقدیر از حمایت‌های ایران

عضو هیئت رئیسه پارلمان عراق تاکید کرده است نیروهای داوطلب مردمی(حشد شعبی) پیام آشکاری را ارسال کرده‌اند به این‌که ملت قادر به حمایت از کشورشان است.

همام حمودی که در دیدار با دکتر کمال خرازی رئیس شورای استراتژیک روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران سخن می‌گفت، بر اهمیت استفاده از موفقیت تجارب اقتصادی ایران به ویژه در زمینه تکیه بر منابع جایگزین نفت و در زمینه توسعه مناطق دوردست و فقیر و توجه به تولید داخل و فعال سازی بخش‌ها و طرح‌های تولیدی غیرنفتی و بهره‌گیری از فرصت‌ها و تجارب و امکانات در دسترس تاکید کر د.

حمودی تاکید کرد پیام‌ حشد شعبی ما پیام روشنی است و هیچ شک و تردیدی درباره آن وجود ندارد و آن پیام این است که ملت قادر به حمایت از کشور است و بیشتر شکست‌های باندهای تروریستی به لطف بازوان حشد شعبی انجام شد.

وی از نقش ایران و حمایت آن از عراق از هنگام سرنگونی رژیم گذشته و حمایت از این کشور در نبرد با داعش تمجید و ابراز امیدواری کرد روابط میان دو کشور همسایه توسعه یابد و تلا‌ش‌ها در زمینه نابودی تروریسم یکپارچه شود.

بر اساس بیانیه دفتر همام حمودی،‌ خرازی بر حمایت جمهوری اسلامی ایران از عراق و تمایل برای
گسترش روابط با این کشور در تمام زمینه‌ها تاکید کرد و گفت یکپارچه شدن صفوف ملت عراق و چشم پوشی از مشکلات داخلی،‌عامل  اساسی برای یکسره کردن نبرد با دشمن است.

اظهارات عضو کمیته انتخاب وزیران دولت تکنوکرات

سامی عزاره آل معجون عضو کمیته انتخاب وزیران دولت تکنوکرات که مقتدی صدر رهبر جریان صدر تشکیل داده به انتشار اسامی نامزدهای تصدی وزارتخانه‌‌ها واکنش نشان داد و تاکید کرد اسامی منتشر شده،نادرست است و کمیته به صورت داوطلبانه بدون هر گونه چشمداشتی به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

به گزارش وعده صادق به نقل از تسنیم به نقل از السومریه، وی افزود کمیته تا کنون اسامی هیچ یک از نامزدها را رسانه‌ای نکرده است و اخبار منتشر شده درباره اسامی نامزدها، نادرست است.

وی گفت ما اسامی را به کانال خاصی که نه دولتی است و نه سیاسی، تحویل داده‌ایم و دفتر نخست وزیر هم بیانیه‌ای صادر کرد مبنی بر این‌که اسامی نامزدهای وزارتخانه‌ها را دریافت کرده است.

فراکسیون پارلمانی الاحرار وابسته به جریان صدر روز چهارشنبه چهارم فروردین ۹۵ با متهم کردن حیدرالعبادی نخست وزیر عراق به جدی نبودن در مسئله اصلاحات، اسامی منتشر شده در برخی رسانه‌ها برای تصدی وزارتخانه‌ها را غیر رسمی خواند.

موضع ائتلاف کردستان عراق

از سوی دیگر زانا سعید از نمایندگان ائتلاف کردستان عراق اعلام کرد احزاب کردستان عراق از وزیران خود در دولت فدرال چشم ‌پوشی نمی‌کند. وی افزود حیدرالعبادی نخست وزیر عراق در تغییر قریب الوقوع کابینه شفافیت ندارد.

وی افزود ائتلاف کردستان عراق،‌سه وزیر در دولت فدرال شامل هوشیار زیباری از حزب دموکرات(به ریاست مسعود بارزانی) به عنوان وزیر دارایی، فریاد راوندوزی از اتحادیه میهنی کردستان به عنوان وزیر فرهنگ و جاسم محمد از جنبش التغییر به عنوان وزیر مهاجرت دارد و این احزاب از طریق موضع‌گیری‌های خود تاکید کرده‌اند حاضر به تغییر وزیران خود نیستند.

اظهارات سخنگوی مقتدی صدر

صلاح العبیدی سخنگوی جریان صدر اعلام کرد وی اسامی پیشنهادی مستقل برای تصدی وزارتخانه‌ها مطرح کرده نه وزارت جایگزین و افراد پیشنهادی قادر هستند وزارتخانه‌ها را اداره کنند.

وی افزود آقای مقتدی صدر وزارت جایگزین پیشنهاد نکرده بلکه اسامی ۷۰ نفر را برای تصدی وزارتخانه‌ها مطرح کرده است.

العبیدی گفت آنچه آقای صدر اعلام کرده، اسامی افراد مستقل تکنوکراتی است که بتوانند وزارتخانه‌ها را اداره کنند که این اسامی بر اساس ارزیابی کمیته آماده‌سازی مستقل تهیه شده است.

تاکید عمار حکیم بر مسئله اصلاح

سید عمار حکیم رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق از نقش عشایر عراق به ویژه عشایر استان میسان در حفظ عراق تقدیر کرد و گفت اصلاح، درخواست مرجعیت و مردم است و باید اجرا شود.

حکیم که روز سه شنبه با بزرگان عشایر استان میسان دیدار کرده بود، افزود اصلاح درخواست مرجعیت و مردم است و باید به صورت فراگیر بر اساس دیدگاه و برنامه واضحی و تدابیر و سیاست‌های اصلاحی اجرا شود.

خبر دیگر این‌که دکتر کمال خرازی رئیس شورای استراتژیک روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران روز سه شنبه با عادل عبدالمهدی وزیر نفت عراق دیدار کرد که طی آن دو طرف روابط دوجانبه و راه‌های ارتقا و توسعه آن در تمام زمینه‌ها به ویژه در زمینه انرژی، نفت و گاز را بررسی کردند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب