• تاریخ انتشار: پنج شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۲۶ | کد خبر : 16979
 • به گزارش وعده صادق به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت ارتباطات، دکتر محسن بهرامی با بیان اینکه دستاوردهای حوزه فضا متعلق به هیچ کسی نیست، اعلام کرد: این دستاوردها نتیجه فرایندی است که طی سال‌ها شکل گرفته و جای تقدیر دارد.
  وی با اشاره به تغییرات جایگاهی این نهاد علمی در چند سال اخیر، از انضمام دوباره به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، ابراز خرسندی کرد و گفت: برگشتن به جایگاه قانونی حرکت صحیحی بود که صورت گرفت.
  بهرامی با تاکید بر اهمیت مدیریت توسعه فناوری در کشور، افزود: باید در این فرایند، با مدیریت منابع محدود، منافع ملی را تامین کرد.
  وی گفت: اشکال فعلی در این است که، چندین مرکز تصمیم ساز به طور جداگانه هزینه کرده و مدیریت این فرایند متمرکز نیست در این راستا، در قالب شورای عالی فضایی باید به ایجاد هماهنگی کمک کرد.
  رئیس سازمان فضایی در ادامه با بیان اینکه ماهواره از زیرسیستم های متعدد تشکیل شده که باید کنار هم قرار گیرد و تعداد زیادی تست انجام شود تا نهایتا ماهواره کاربردی با قابلیت پرتاب شکل بگیرد، افزود: گروه های زیادی در سطوح مختلف زیرسیستم، طراحی و ساخت ماهواره درگیرند و می توان از آنها استفاده کرد و برنامه‌های ماهواره ای را با سرعت، دقت و کیفیت قابل قبول جلو برد.
  وی در خصوص ماهواره دوستی نیز گفت: در حال هماهنگی با پرتاب کننده هستیم تا پرتاب آن در سال ۹۵ نهایی شود.
  بهرامی همچنین از پیش بینی ساخت ماهواره سنجشی و مخابراتی خبر داد و گفت: برنامه توسعه ماهواره ملی سنجشی و مخابراتی تدوین و طرحی را برای اکتشافات فضایی پیش بینی کرده ایم که به محض تامین مالی انجام خواهد شد.
  وی با ابراز خرسندی از مرکز تست و یکپارچه سازی پژوهشگاه فضایی و آزمایشگاه ملی سنجش سازمان فضایی ایران که آماده بهره برداری شده اند، به حجم زیاد داده های ماهواره مخابراتی اشاره کرد و گفت: مراکزی داریم که باید در زمینه مدیریت فرکانس توسعه یابند.
  دکتر بهرامی در عین حال، از توجه بیش از اندازه به بیان اخبار مربوط به ساخت و پرتاب ماهواره، ابراز نارضایتی کرد و افزود: هر چند ساخت هر ماهواره گامی به جلو در توسعه تکنولوژی است و در جای خود لازم، اما فناوری فضایی غیر از ساخت و پرتاب ماهواره در زمینه های دیگر هم استفاده دارد و این سازمان، حجم گسترده ای از کارها را عهده دار است و فعلا توسعه تکنولوژی را مدیریت می کند.
  وی در عین حال با اذعان به اینکه در حوزه تکنولوژی خبر کمتر است و قرار نیست با تبلیغات دنبال رسانه ای کردن همه چیز بود، گفت: اگر ماهواره بسازیم به واسطه وظیفه‌ای است که بر عهده ما نهاده اند.
  بهرامی خواستار نگاه فنی و تخصصی به این حوزه توسط رسانه ها شد و افزود: باید به توسعه تکنولوزی خارج از هیاهوی اخبار زودگذر نگریست و در این میان، جای مطالب تحلیلی خالی است.
  وی در ادامه، به ریاست ایران بر شورای اپسکو اشاره کرد و آن را دستاورد بزرگی برشمرد که باید از مزایای آن استفاده کرد و گفت: ما عضو موسس و رئیس فعلی اپسکو به مدت دو سال بوده و به دنبال حفظ منافع کشور و بهره برداری درست از این موقعیت هستیم.
  بهرامی با اشاره به برگزاری یک کارگاه بین المللی آموزشی در اردیبهشت توسط اپسکو در ایران ادامه داد: یک کارگاه آموزشی بین المللی هم در پاییز با همکاری سازمان ملل خواهیم داشت؛ همچنین شورای اپسکو سال ۹۵در ترکیه و پاییز ۹۶ هم در ایران برگزار می شود.
  وی در بخش دیگر سخنان خود، با اشاره به استقبال دانشجویان از برگزاری مسابقه ماهواره دانشجویی مکعب، از پیشنهاد به اپسکو جهت طرح مسابقه در بین کشورهای عضو خبر داد و تصریح کرد: اپسکو در درازمدت زمینه هایی در اختیار ما می گذارد که باید در سطح ملی از آن بهره گرفت.
  وی در ادامه با اشاره به برجام افزود: در حال حاضر فضا برای مذاکرات تا حدودی باز شده و حجم زیادی از فعالیت های ما در سال گذشته مذاکره با کشورهای مختلف در خصوص توسعه فناوری فضایی چه در زمینه تامین ماهواره ملی و چه توسعه ماهواره‌های بومی و مخابراتی بود.
  بهرامی با تاکید بر مذاکرات مستقیم و مفصل با تمام سازنده های ماهواره، فرایند خرید ماهواره را فرایندی پیچیده دانست و گفت: با توجه به اینکه تکنولوژی های متنوعی در فرایند ساخت و بهره برداری از ماهواره دخیل است، فضای تصمیم گیری را چند بعدی و سخت می کند.
  وی با ابراز امیدواری نسبت به سرانجام رسیدن این موضوع با کمک تمامی متخصصان این عرصه افزود: از زمان تصمیم برای خرید ماهواره و انعقاد قرارداد تا زمان تحویل، چیزی حدود دو تا سه سال زمان می برد.

   

  منبع : صدا و سیما

     نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  نام:

     

 • برچسب ها :
 •  

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار
  مهمترین رویدادهای خبری ایرنا از شامگاه جمعه تا صبح شنبه فیلم/ آمریکا خبر دارد که اسرائیل چند کلاهک هسته ای دارد پیامدهای ازسرگیری روابط سوریه و مصر دولت به دنبال تغیرات وزرای ناکارآمد نیست بلکه پیگیر تغییر در نقاط رای ساز است/ مسئولان باید پاسخگوی فساد صندوق ذخیره فرهنگیان باشند ایران خواستار پاسخگویی آمران و عاملان بمباران مردم بی‌گناه کرکوک شد توضیحات رئیس اسبق دانشگاه کاشان درباره ادعای ۲ میلیاردی نماینده تهران/ اختصاص ۴۰ میلیون برای هر دانشجوی بورسیه واکاوی تنش مرزی هند و پاکستان/لغو اجلاس سران «سارک» در اسلام آباد رکورد فساد شکسته شد؛ سکوت حامیان دولت پس از افشاء واقعیت فساد ۸۰۰۰ میلیاردی+عکس نبرد موصل سرآغاز جنگ جهانی سوم می‌شود؟/ پایان داعش، آغاز جنگ مستقیم حدیث درخصوص حسابرسی از نفس مهر پرتلاطم به آموزش‌وپرورش آمد/گمانه‌زنی‌ها برای وزیر در راه فساد ۸ هزار میلیارد تومانی صندوق ذخیره فرهنگیان آغاز ارسال اخطار کتبی به منازل سربازان غایب از امروز هنر روحانی این است که نهادهای مزاحمرا با خود همراه کند آمریکا کلاهبرداری‌کرد/ دولت یقه داخلی‌ها را گرفت! طرح سیاسی عارف تغییر ناتمام! آیا تیم اقتصادی دولت یازدهم نیاز به ترمیم دارد؟ عکس/ آمبولانس‌های نُقلی رنو! رونمایی از نوار دوچرخه سواری آبی درخشان در لهستان + تصاویر نیروهای عراقی در رفتار با دستگیرشدگان معیارهای انسانی را رعایت کنند