کد خبر : 17020
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۵ - ۲۳:۰۲
59 مشترک

آمریکا آرزوی تغییر مسیر انقلاب را به گور خواهد برد/انتقاد از هجمه های بی مورد علیه قوه قضائیه

آمریکا آرزوی تغییر مسیر انقلاب را به گور خواهد برد/انتقاد از هجمه های بی مورد علیه قوه قضائیه

به گزارش وعده صادق به نقل از خبرنگار حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، در مرداد ماه سال گذشته مسئولان عالی قضایی طبق روال همیشه جلسات هفتگی خود را برگزار کردند و آیت‌الله صادق آملی لاریجانی رئیس دستگاه قضا در این جلسات به برخی از موضوعات مهم حقوقی و قضایی در کشور اشاره کرد که در

به گزارش وعده صادق به نقل از خبرنگار حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، در مرداد ماه سال گذشته مسئولان عالی قضایی طبق روال همیشه جلسات هفتگی خود را برگزار کردند و آیت‌الله صادق آملی لاریجانی رئیس دستگاه قضا در این جلسات به برخی از موضوعات مهم حقوقی و قضایی در کشور اشاره کرد که در ادامه به اظهارات مهم رئیس قوه قضائیه در جلسات مسئولان عالی قضایی مرداد ماه سال گذشته اشاره می‌شود.

جریان سازی با هدف تحت فشار گذاشتن دستگاه قضایی کار غلطی است

آیت الله آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی که دوازدهم مرداد ماه سال گذشته با اشاره به برخی حوادث اخیر در کشور و جنجالهای صنفی و رسانه ای متعاقب آن علیه دستگاه قضایی ضمن پرهیز دادن صنوف از «واکنش های هیجانی و عجولانه صنفی» نسبت به برخی حوادث گفت: دستگاه قضایی در طول سال به ۱۵میلیون پرونده رسیدگی می کند که کار طاقت فرسایی است و در واقع این یکی از بالاترین خدمت‌رسانی‌ها به مردم عزیز کشور است پس نباید به بهانه یکی دو حادثه این خدمات زیر سوال برود و هجمه علیه قوه قضاییه و کارکنان قضایی صورت گیرد. دفاع و حمایت از دستگاه قضایی به نفع همگان است چرا که اقتدار صحیح قوه قضاییه موجب امنیت و اقتدار کشوراست.

آیت الله آملی لاریجانی با تاکید بر اینکه «کارکنان قضایی باید عدالت، تقوا و اخلاق حرفه ای را همواره رعایت کنند و این مسئله همیشه مورد تاکید تمام مسئولان عالی قضایی است» افزود: تخلفات و جرایم احتمالی درون دستگاه قضایی پس از گزارش مورد بررسی قرار می‌گیرد و برخوردهای لازم نیز با آن صورت می گیرد و این رویه جاری و مستمر دستگاه قضایی است. اما در عین حال در صورت وقوع هر حادثه ای تا هنگامی که صورت واقعی آن مشخص نشده است، «دفاع صنفی و هجمه های عجولانه» علیه دستگاه قضایی وجهی ندارد و موجب تاسف است.
رئیس قوه قضاییه با اشاره به وقوع حادثه قتل یک پزشک در اردبیل و به دنبال آن موضوع پیش آمده در استان فارس با اعلام اینکه از نخستین ساعات وقوع این حوادث دستورهای لازم پیگیری داده شده ونتایجی هم بدست آمده است افزود: وقتی چنین حادثه ای رخ می دهد که ابعاد مختلف دارد و باید صورت مسئله به دقت و با عدالت بررسی شود، چگونه است که یک نهاد پزشکی کشور اعلام عزای عمومی می کند و حتی برخی آن را مرتبط به قوه قضاییه می کنند در حالیکه وقوع حادثه هیچ ربطی به دستگاه قضایی ندارد و فقط دستگاه قضا باید به دقت و با توجه به تمام ابعاد، آن را بررسی کند.

آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به اینکه رویکرد قوه قضاییه حفظ احترام و کرامت انسانی و حقوق همه افراد حتی متهمان و محکومان است گفت: در خصوص حادثه بیمارستانی در استان فارس برخی مسئولان به ما گفتند که اعلام کنید که قاضی را توبیخ خواهیم کرد و ما گفتیم که چنین کاری را نمی کنیم چرا که باید ابعاد قضیه مشخص شود.

رئیس قوه قضاییه افزود: این مسئله کاملا روشنی است که اگر برای کسی قراری صادر شد و در مقابل آن مقاومت کرد حتما با او برخورد قانونی صورت می گیرد البته دستبند زدن کار قوه قضاییه نیست بلکه از سوی ضابط قضایی و در مقام اجرای قانون انجام می شود.

آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به اینکه اگر قرار باشد با وقوع هر حادثه ای که باید به آن رسیدگی شود هر صنفی هیجانی اعتراض کند و آن را رسانه ای نماید، سنگ روی سنگ بند نمی شود تاکید کرد: توصیه می کنیم که این گونه برخوردهای صنفی کنار گذاشته شود و بدانیم که صنوف مختلف غیر از پزشکان هم در این کشور زندگی می‌کنند و لذا از همه آنها انتظار می رود در برخوردها، منصفانه و متناسب با شان حرفه ای خود عمل کنند و اجازه دهند که دستگاه قضایی با دقت و طمانیه کار خود را به انجام برساند.

رئیس قوه قضاییه تاکید کرد: قطعا جریان سازی صنفی و رسانه ای آن هم با هدف تحت فشار گذاشتن دستگاه قضایی کار غلطی است گرچه قوه قضاییه با رویکرد حفظ حقوق احترام و کرامت انسانی افراد با هر گونه تخلف و جرمی برخورد خواهد کرد.

مشروح اظهارات رئیس قوه قضائیه در این جلسه را اینجا بخوانید.

رئیس قوه قضائیه ۱۷ مرداد ماه سال گذشته در دیدار با دادستان کل کشور بلاروس با تشریح و تبیین نظام قضایی جمهوری اسلامی ایران استقلال دستگاه قضایی ایران را عامل عملکرد مناسب‌تر و نظارت بیشتر بر دستگاههای اجرایی و ویژگی‌ بسیار مهم قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران نام برد.

رئیس قوه قضاییه مبارزه با تروریسم و همکاری‌های حقوق بشری را از جمله نقاط برجسته قابل ارتقا در محور مناسبات دو کشور برشمرد و اظهار کرد: بلاروس نیز مانند ایران به دلیل استقلال و پرهیز از پذیرش مبانی حقوق بشری غرب همواره مورد فشار غربی‌ها است.

آیت الله لاریجانی افزود: متأسفانه غربی‌ها همواره تلاش می‌کنند مبانی حقوق بشری خود را به کشورهای مستقل و دارای فرهنگ‌ها و ارزشهای غیر غربی تحمیل کنند.

رئیس قوه قضاییه مبارزه با تروریسم را محور دیگری از همکاری‌های بین‌المللی ایران و بلاروس بر شمرد و همچنین بر امضای تفاهم نامه و معاضدت قضایی و استرداد مجرمان میان دو کشور تأکید کرد.

مشروح اظهارات رئیس قوه قضائیه در این جلسه را اینجا بخوانید.

احکام و آرا صادره تنها متعلق به قشر ضعیف و مردم عادی جامعه نیست

رئیس دستگاه قضا در جلسه مسئولان
عالی قضایی نوزدهم مرداد ماه سال گذشته به تلاشها برای تخریب دستگاه قضایی به دلیل صدور احکام و آرا مربوط به برخی مسئولان و یا وابستگان به برخی مسئولان اشاره کرد و با تاکید بر اینکه چنین تلاشهای مخربی در عزم دستگاه قضایی خللی ایجاد نمی کند گفت: گاهی ممکن است برخی آرا اشتباه باشد اما تخریب نهاد قضایی آنهم بدون دلیل و سند و صرفاً به دلیل اینکه رای علیه بستگان ما صادر شده کاری شرعی و قانونی نیست.

آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به اینکه «از هر قشر و طبقه ای در این کشور ممکن است افرادی محکوم شوند» تاکید کرد: احکام و آرا صادره تنها متعلق به قشر ضعیف و مردم عادی جامعه نیست و نباید فضا را طوری پیش ببریم که هر کسی زمانی مسئولی بوده و حالا علیه او و یا وابستگانش حکمی صادر شده، تمام قوه قضاییه و زمین و زمان را زیر سوال ببرد و برای تخریب قوه قضاییه فیلم وداع درست کند.

رئیس قوه قضاییه با اعلام اینکه هیچ انگیزه ای در مسئولان قضایی برای صدور آرای غیرعادلانه و غیرقانونی علیه هیچ فردی وجود ندارد و مسئولان عالی قضایی و بدنه دستگاه قضا آخرت خود را به خاطر دنیای دیگران نخواهند فروخت افزود: رویکرد قوه قضاییه همواره حرکت در مسیر اتقان آرا، رأی عادلانه، اعتدال و قانون است و توصیه ما به افرادی که بدون مبنا، احکام قضات را زیر سوال می برند این است که از راه اشتباه برگردنند و اگر اعتراضی هم دارند از مسیر درست و قانونی اقدام کنند.

آیت الله آملی لاریجانی خواستار هوشیاری رسانه ها در پرهیز از تبدیل شدن به ابزاری برای مظلوم نمایی رسانه ای برخی افراد محکوم شد و تاکید کرد: توقع این است که خبرنگاران محترم برای آگاهی بخشی جامعه به نحو صحیح تلاش و در مسیر «پیشگیری از وقوع جرم» حرکت کنند.

مشروح اظهارات رئیس قوه قضائیه در این جلسه را اینجا بخوانید.

دخالت، راه و رسم همیشگی آمریکا

آیت الله آملی لاریجانی در جلسه ۲۶ مرداد ماه سال گذشته در جمع مسئولان عالی قضایی تأکید کرد: همه مسئولان کشور باید توجه کنند که در پس پرده این سخنان و دخالت ها چه هدفی نهته است و بدانند که راه و رسم استکبار و به ویژه آمریکا در طول زمان های مختلف دخالت در کشورهای منطقه و ایران بوده است و اکنون نیز این روند ادامه دارد.

رئیس دستگاه قضا به کودتای ۲۸ مرداد سال ۳۲ به عنوان نمونه ای از دخالت های آشکار استکبار و آمریکا در ایران اشاره کرد و با تأکید بر اینکه آمریکایی ها باید بدانند «ایران اسلامی امروز، ایران سال ۳۲ نیست» افزود: چگونه است که آمریکا و برخی کشورهای استکباری به خود اجازه می دهند که از هزاران کیلومتر دورتر از این منطقه، به حمایت از برخی دولت های کودک کش بپردازند اما حمایت جمهوری اسلامی ایران از مظلومان منطقه را برنمی تابند.

آیت الله آملی لاریجانی تصریح کرد: انقلاب اسلامی ایران خط بطلانی بر حضور استکبار در ایران بود و با رهبری و تدبیر حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری هم اکنون عنوان شیطان بزرگ برای آمریکا بر همه زبان‌ها و بیان همه ملت های مسلمان و مظلوم و آزاده جاری است و اگر چه برخی دولت ها هنوز در خیال باطل خود هستند؛ اما ملت ها بیدارند و این بیداری مرهون استکبار ستیزی جمهوری اسلامی ایران، حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری است.

رئیس قوه قضاییه حضور همیشگی مردم ایران در راهپیمایی های مختلف از جمله راهپیمایی های ۲۲ بهمن و روز قدس را سیلی محکمی به استکبار و نشانه ای واضح از ظلم ستیزی ملت ایران برشمرد و گفت: خیال و تصور ایجاد تغییرات تدریجی باب میل آمریکا در ایران و یا دست برداشتن مردم و مسئولان کشورمان از اهداف و ارزش‌های اصیل اسلامی خود خیالی باطل است و در این کشور با ولایت مقام معظم رهبری و دشمن شناسی و استکبار ستیزی ایشان و حضور با بصیرت و همیشگی مردم، مجالی برای تخیلات آنان نیست و این مسأله در جریان فتنه ۸۸ نیز به خوبی خود را نشان داد.

مشروح اظهارات رئیس قوه قضائیه در این جلسه را اینجا بخوانید.

تشکیلات مرکز سلامت در قوه قضائیه راه اندازی می‌شود

«آیت الله صادق آملی لاریجانی» ۳۱ مرداد ماه سال گذشته در دیدار با اعضای ستاد مرکزی و هیات علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران از تصویب شدن ایجاد تشکیلات مرکز سلامت قوه قضائیه خبر داد و گفت: این مرکز به زودی راه اندازی می شود و کانال ارتباطی خوبی با جامعه پزشکی خواهد بود.

وی اظهار کرد: هیچ وقت علاقه نداریم که نسبت به جامعه پزشکی توهین شود، کما اینکه دوست نداریم به هیچ مراجعه کننده‌ای هم توهین شود چون حفظ کرامت انسانی و عدالت اقتضا می کند که کرامت انسان‌ها حفظ شود.

مشروح اظهارات رئیس قوه قضائیه در این جلسه را اینجا بخوانید.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب