رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: پنج شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۰۲ | کد خبر : 17024
 • تاج‌آبادی:کاربرد اقتصاد مقاومتی در مدیریت کلان شهری اراک در دستور کار است

  به‌گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک٬ در حال حاضر تنها راه برون‌رفت کشور از مشکلات اقتصادی اجرای اقتصاد مقاومتی و دوری از اقتصاد تجارت آزاد لیبرالیستی است.

  اقتصاد مقاومتی تنها با صرفه‌جویی در مصرف و دوری از تجمل‌گرایی، افزایش صادرات کالاهای تولیدی، استفاده از کالای ایرانی و موارد دیگر محقق می‌شود، به‌طوری که در اقتصاد مقاومتی مردم باید از خرید کالاهای قاچاق و وارداتی دوری کنند و برای ایجاد اشتغال و افزایش ثروت ملی به‌سوی خرید کالاهای ایرانی روی آورند.

  از سویی٬ دولت باید صنعتگران را موظف به تحقیق و توسعه و استفاده از دانش و نوآوری کند، همچنین دولت باید بازار را برای افزایش فروش صنعت داخلی در بازارهای داخلی و خارجی فراهم کند که البته اگر دانشگاه‌های ما با صنعت همراه باشند و صنعت به استفاده از نخبگان دانشگاه روی آورد، در آن زمان کیفیت کالای ایرانی افزایش یافته و بومی‌‌سازی همه صنایع و جلوگیری از صنعت مونتاژ صورت می‌گیرد.

  با نامگذاری سال ۱۳۹۵ به نام سال "اقتصاد مقاومتی٬ اقدام و عمل" از سوی مقام معظم رهبری و ضرورت تلاش بخش‌های مختلف کشور برای تحقق این شعار و برنامه کلان دفتر خبرگزاری تسنیم در استان مرکزی با دعوت از مسئولان و صاحب‌نظران راه‌های تحقق اقتصاد مقاومتی را مورد بررسی قرار داد.

  این میزگرد در ۳محوریت اصلی «مدیریت شهری و اقتصاد مقاومتی»٬‌ «مدیریت‌های دانش‌بنیان و اقتصاد مقاومتی»٬ «تولید و کشاورزی و اقتصاد مقاومتی» با حضور "احمد حاتمی" رئیس سازمان بسیج سازندگی سپاه روح‌الله استان مرکزی، "علی‌اکبر ملکی‌راد" عضو کمیته فرهنگی اجتماعی کمیسیون مطالعات اسلامی دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام و از مدیران شرکت‌های دانش‌بنیان، "اسمعیل تاج‌آباد" رئیس شورای شهر اراک در دفتر خبرگزاری تسنیم استان مرکزی برگزار شد.

  به گزارش وعده صادق به نقل از تسنیم٬ آیت‌الله‌ احمد محسنی‌گرکانی نماینده مردم استان مرکزی در مجلس خبرگان رهبری نیز به‌صورت تلفنی میهمان این میزگرد بود و در تماس خبرگزاری تسنیم استان مرکزی دیدگاه‌های خود را درباره شعار سال و راه‌های تحقق اقتصاد مقاومتی بیان کرد.

  مشروح سخنان اسمعیل تاج‌آباد رئیس شورای شهر اراک در زیر می‌آید:

  تسنیم: مهمترین ضرورت توجه به اقتصاد مقاومتی چیست و از نظر شما این سیاست‌ها چه نتایجی را به دنبال دارند؟

  تاج‌آبادی: ای کاش موضوع اقتصادمقاومتی از زمانی که مقام معظم رهبری تاکیداتی در این باره داشتند و منشور ۲۴ بندی را که برگرفته از قانون اساسی و ضرورتهای جامعه بود ابلاغ فرمودند، در دستور کار مسئولان قرار می‌گرفت و هر کس در حوزه نفوذ خود زمینه اجرای آن را فراهم می‌کرد، چراکه معظم له بسیار تاکید کردند که اقتصاد مقاومتی یک ضرورت اجتناب ناپذیر است.

  ما باید به این مسئله بپردازیم و اقتصاد مقاومتی را در جامعه در تمام سطوح ساری وجاری کنیم، رهبر معظم انقلاب تاکید کردند این بحث بی ارتباط با تحریم‌ها نبوده اما خیلی مشکلات اقتصادی نیز با آن ارتباط ندارد و با وجود برداشته شدن تحریم‌ها، مشکلات اقتصادی و کارشکنی‌ها ادامه دارد و نیز شرایط به گونه‌ای است که باید اقتصاد مقاومتی در جامعه اجرا شود.

  در اقتصاد مقاومتی ۲ نقش اساسی تعریف شده، یک نقش برای مسئولان و یک نقش برای مردم، چرا که اگر دستورالعمل‌های لازم تهیه شود اما زمینه اجرا توسط مردم را نداشته باشد، تحقق نمی‌یابد و بر عکس، اگر مردم آمادگی حرکت در این زمینه را داشته باشند اما دستورالعمل‌ها و شیوه‌ها تدوین نشده باشد، اقتصاد مقاومتی راه به جایی نمی‌یابد.

  اینکه تا امروز اقتصاد مقاومتی آنطور که باید اجرا نشده بیشترین تقصیر متوجه مسئولان است، چرا که مردم نشان دادند که در صحنه‌های مختلف به ویژه بعد از انقلاب برای هر چیزی که مقام معظم رهبری، دولت و مسئولان نظام در راستای حفظ نظام، اسلام واعتلای کشور و عزتمندی ملت خواسته‌اند، جانفشانی کرده و گوش به فرمان بوده‌اند.

  قانون اساسی و اصل ۴۴ و بند ۱۱۰ قانون اساسی تاکید بر موازین دارند و مسئولان باید مورد به مورد مطابق با وظایف هر سازمان عمل می‌کردند و دستورالعمل‌های ابلاغی را اجرایی و بر اجرا نظارت می‌شد که این را در مسئولان کمتر دیدم و بیشتر شاهد بودم که شعار این مطلب داده می‎شود تا اینکه اعتقادی به عمل داشته باشند.

  کسانی که شعار می‌دادند حرکتی حتی از سازمان خود مثل کاهش انرژی و کاهش هزینه‌ها را انجام ندادند، چراکه باید با شیوه‌های نوین بخشی از هزینه‌ها را کاهش دهیم، باید باور کنیم بخش عظیمی از مردم جامعه درآمدی کم یا متوسط دارند.

  مردم و اقشار مختلف در اقتصاد مقاومتی باید نقش پیدا می‌کردند و باید بعضی وظایف را به آنها سپرد، باید این قشر فعال می‌شدند، در حوزه‌های کارآفرینی این مهم وجود نداشت و شیوه‌های قدیمی اجرا شدو شعار اقتصاد مقاومتی در کنار آن داده می‌شد، این نشان می‌دهد بنابراین تا زمانی که عملا یک حس ضرورت برای اجرای این سیاست‌ها در ما پیدا نشود به دنبال راهکار نیستیم.

  در سطح کلان، دولت باید دستورالعمل‌ها رابدهد که اخیرا توجهاتی داشته و تاکیداتی به سازمانها کرده است اما نمود اجرایی شدن آن را در جامعه ندیدیم.

  به نظر می‌‏رسد جهانی که در آن زندگی می‌کنیم مرتب دچار بحران می‎شود مانند بحرانهای مالی و اقتصادی که گاهی در اروپا و گاهی در امریکا و گاهی در بازار نفت رخ می‎دهد، به دلیل اتکای زیاد اقتصاد ما به نفت به ویژه ازنظر کاهش قیمت نفت، بودجه بسته شده براساس نفت محقق نمی‎شود و به تبع آن هزینه‌کردها که بر اساس این بودجه‎است نیز اجرایی نمی‎شود و به دنبال آن کار وکسب کاهش یافته و خانواده‌ها در معرض آسیب‌های مالی و اقتصادی قرار می‌گیرند.

  عدم تحقق بودجه‌ها در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی و دیگر حوزه‌ها نیز تاثیر خود را می‎گذاردو این یک زنجیره است، باید دانست که بخشی از منابع در دسترس ما تجدیدپذیر نیستند و نباید به آنها اتکا کرد و باید بخشی از آنها برای نسل آینده نگه داشته شود، باید در جامعه به دنبال منابع پایدار جایگزین منابع نفتی و فاصله گرفتن از اقتصاد نفتی باشیم.

  اگر کسب و کار را حتی در اجزای کوچک جامعه، در روستاها و جوامع شهری رونق دادیم و هر خانواده به طریقی خودکفا شد در بحرانها متزلزل نمی‎شویم و از بحرانها عبور می‌کنیم.

  این یک ضرورت است که بپذیریم جامعه ما در حال توسعه است و باید به سوی توسعه پایدار برویم و از مولفه‌های توسعه پایدار، توجه به زیرساخت‌ها است.

  تسنیم: از نظر شما نقش اقتصاد مقاومتی در خودکفایی و رسیدن به استقلال اقتصادی چیست؟

  تاج‌آبادی: کشوری می‎تواند ادعا کند که استقلال اقتصادی دارد که بتواند در مقابل جریانات، بحرانها و پیشامدهای مالی و اقتصادی، اقتصادش را راهبری کند و متزلزل نشود و تاثیر بحرانها بر روی اقتصادش مهم و قابل توجه نباشد، این مهم در کشور ما محقق نمی‌شود مگر اینکه برای سیاست‌های ۲۴ گانه اقتصاد مقاومتی که مقام معظم رهبری ابلاغ فرمودند بسترسازی کرده و آنرا در سطوح مختلف جامعه نهادینه کنیم و اجرایی شوند.

  در آن صورت تمام اجزای جامعه درگیر این اقتصاد شده و توانمندیهای کشور افزایش می‏یابد، منابع لازم برای اجرای این اقتصاد، منابع داخلی است و وقتی به منابع داخلی توجه کنیم و آن منابع در تولید بکار گرفته شوند و زمینه صادرات نیز فراهم شود طبیعتا دیگر آسیب پذیر نیستیم و آن استقلال واقعی را در اقتصاد به دست می‏‌آوریم.

   

  کسانی که اتکا به منابع بیرون دارند اتکا آنها ضعیف و محدود است و با کوچکترین باد در عرصه سیاست و اقتصاد آسیب می‌بیند، باید ریشه‌های اقتصاد را در تمام سطوح جامعه گسترش داده و منابع پایدار را پیدا کند، اقتصاد مقاومتی یعنی اقتصادی که در مقابل همه بحرانها مقاوم است، اقتصادی داریم که می‌خواهیم در مقابل بحرانها مقاومش کنیم مشروط بر اینکه منابع در دسترس به خوبی شناسایی شوند، امکانات بالقوه و بالفعل را بشناسیم و خوب آنها را مدیریت کنیم.

  هدفمندی یارانه ها طرح خوبی بود اما در عمل بد اجرا شد، هدفمندی یارانه ها برای صرفه‌جویی در مصارف انرژی فکر خوبی بود و قرار بود مابه التفاوت این صرف‌جویی در تولید خود را نشان دهد، اما برای تولید سربار گذاشته و حقی که باید به آن می‏رسید به تولید نرسید، هدفمندی یارانه‌ها به جای اینکه به تولید کمک کند چوب لای چرخ تولید گذاشت.

  ایران به چند دلیل در مقابل فشارهای بیرونی قرار دارد، یکی به دلیل انقلاب اسلامی و شعارها و حرکت‌هایی که در دنیا ایجاد کرد و دوم به سبب موقعیت جغرافیایی و استراتژیک کشور ایران و اینکه نمی‌خواهند ایران کشوری مستقل باشد، همه این عوامل نشان می‎دهد که رویکرد اقتصادی ما باید به سرعت بر مبنای اقتصاد مقاومتی شود.

  تسنیم: اقدامات انجام شده در حوزه اقتصاد مقاومتی تابه امروز را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

  تاج‌آبادی: بهتر بود پرسیده می‎شد کجاها کار شد چون اصلا کار نشده و همه جا در حد یک شعار باقی مانده است، در سطح کلان باید فرمان رهبری مانند فرمان یک فرمانده برای حمله اجرایی شود، تا زمانی که فرهنگ کار کمتر سود بیشتر حکم فرما است موفق نمی‌شویم. کشاورزی کردن، دامداری کردن عار شده و پشت میز نشستن ارزش شده و این فرهنگ باید از جامعه پاک شود، هنوز احساس نیاز و درد نکرده‌ایم و به تبع به دنبال دارو و درمان نبوده‌ایم.

  باید فرهنگ صرفه جویی وقناعت به عنوان فرهنگ دینی و ملی ترویج شود چرا این همه اسراف در جامعه دیده می‌‏شود، چرا اقتصاد مقاومتی در جامعه اجرا نشد زیرا باید خیلی از کارها انجام و فرهنگسازی، تغییر نگاه‌ها و برداشت محقق شود، باید فرهنگ کار بیشتر، کار باکیفیت‌تر، سود متعادل ترویج ونهادینه شود.

  اقتصاد مقاومتی تنها محدود به اقتصاد نیست باید در همه حوزه‌ها به کار گرفته شود و در همه حوزه‌ها تغییر رویه و دیدگاه وجود داشته باشد،در دین و فرهنگ ملی تاکید بر کار و تلاش در صدر قرار دارد و امروز کشورهایی که این گونه افکار در دین و مذهبشان نیست با بکارگیری این افکار در این حوزه پیشرفت کرده‌اند.

  در استان مرکزی ۵۱ هزار تن گوشت قرمز تولید که ۱۶ تن آن در استان مصرف شده و اما زمان صادرات آنقدر موانع زیاد است که یک کیلوی آن نیز صادر نمی‌شود.

  در این شرایط تولیدکننده توان مقاومت نداردو با تعطیلی هر واحد تعدادی کارگر بیکار شده، واحدهای دامداری درحال تعطیلی توان روی پا ماندن را ندارند زیرا نمی‌توانند محصولاتشان را با قیمت مناسب بفروشند و حمایت از تولیدات آنها نیز وجود ندارد و از سوی نیز سودهای کمرشکن تسهیلات بانکی و نبود زمینه‌های خرید تضمینی بر مشکلات دامداران افزوده است.

  برخی به واردات گوشت روی آورده چرا که پورسانت خوبی در آن وجود دارد، چیزهایی وجود دارد که قابل گفتن نیست، روابط هنوز هم تاثیرگذار است و هنوز با برزیل برای واردات گوشت قرارداد می بندند، از طرفی می‎گویند مصرف داخلی به حد اشباع رسیده و باید جلوی واردات را گرفت.

  اگر می‌خواهید چرخ تولید بچرخد باید جلوی تعلیلی واحدها را گرفت، سیاست‌های حمایتی دولت باید اجرایی شوند، در این گرداب روزگار باید طوری مدیریت کرد که کشور را از گردابها بیرون و به ساحل نجات برسانیم.

  تسنیم: در حوزه فعالیتی شما در استان چه راهبردهای اجرایی برای تحقق اقتصاد مقاومتی انجام شده و یا در دست اقدام دارید؟

  تاج‌آبادی: به عنوان شورای شهر که مسائل مالی شهرداری از جمله درامد و هزینه‌هایش را تصویب و نظارت می‌کند سعی کردیم در این فضا کمی ورود پیدا کنیم، در ماده یک دستورالعمل خود مشارکت آحاد جامعه و توجه به آحاد کم درامد و آسیب پذیر گنجانده شد تا این قشر نیز در اقتصاد مشارکت داشته باشند و از آن جمله برخی از فعالیت‌های شهرداری به انجمن حمایت از زندانیان وانجمن حمایت از بیماران کلیوی سپرده شده تا افراد تحت پوشش آنها برخی فعالیت‌های مربوط به شهرداری را انجام داده و از این طریق منبع درامدی داشته باشند.

  در بخش آموزش و تکیه بر پیشتاز بودن اقتصاد دانش بنیان و ارتقاء مباحث آموزشی در خود شورا یک مرکز پژوهش دایر شد که تصمیمات را به طور علمی بررسی می‎کنند، با برخی مراکز علمی تفاهمنامه‌های امضا شد مانند مرکز پژوهش گل وگیاه محلات که بر روی تصمیمات هزینه بر برای صرفه جویی اقدام می‌کنند، حمایت از پایان‌نامه‌های دانشجویی مرتبط، برگزاری کلاسها و کارگاه‌های آموزشی نیز بخش دیگری از اقدامات آموزشی این حوزه است.

  در حوزه رقابت پذیری اصل را بر این مبنا گذاشته که کارهای بزرگ را به بلوک های کوچک تقسیم کرده تا شرکتهای بیشتری بتوانند مشارکت کنند، در حوزه فراخوان پیمانکاران نیز کارها را کوچک کرده و به شرکت‌های کوچک سپرده شده است.

  در حوزه کاهش و صرفه‌جویی نیز استفاده از سیستم آبیاری نوین در فضاهای سبز، ایجاد مرکز پردازش زباله برای جداسازی زباله‌های قابل بازیافت و تولید کود کمپوست برای کشاورزی، روانسازی ترافیک با ایجاد تقاطع‌های همسطح و غیرهمسطح به منظور کاهش مصرف بنزین و کاهش آلودگی هوا نیز بخشی از اقدامات در این حوزه است.

  استفاده از سرمایه گذار داخلی برای اجرای پروژه‌ها، توجه به ظرفیت‌های صنایع اراک و استفاده از ظرفیت آنها در پروژه‌ها از جمله پل‌سازی بخش دیگری از فعالیت‌ها در راستای اجرایی کردن اقتصاد مقاومتی است.

  گفت‌و‌گو از مهدیه آزاد

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار