رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: جمعه ۰۶ فروردین ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۲۸ | کد خبر : 17078
 • تبیین اقتصاد اسلامی کار کارشناسان دینی است

  به گزارش وعده صادق، حجت الاسلام و المسلمین حبیب الله غفوری در سخنرانی پیش از خطبه های اولین نماز جمعه سال ۹۵ با اشاره به فرمان مقام معظم رهبری در سال ۹۵ مبنی بر اقتصاد مقاومتی با رویکرد اقدام و عمل گفت: اقتصاد مقاومتی همان مرّ اقتصاد اسلامی است و تبیین اقتصاد اسلامی کار کارشناسان دینی است که از احکام و موازین دینی، اقتصاد اسلامی را خارج کنند تا کشور بر اساس اقتصاد اسلامی و نه اقتصاد غربی و سرمایه داری اداره شود.
  مدیریت حوزه علمیه استان تهران که به مناسبت سوم فروردین سالروز تاسیس حوزه علمیه قم سخنرانی می کرد افزود: این ایام مصادف است با سالروز تاسیس حوزه علمیه فاخر قم به عنوان بزرگترین حوزه علمیه در فضای کنونی و در شرایطی که در آن قرار داریم؛ حوزه علمیه بزرگی که تکیه گاه حوزه های علمیه شیعه در ایران اسلامی و در بسیاری از نقاط جهان است.
  وی ادامه داد: تاسیس حوزه علمیه قم یک عنایت محض از سوی پرودگار متعال و خاندان عصمت و طهارت (س) بود و بر اساس اصرار علمای قم که حوزه علمیه ای در قم تاسیس شود حاج شیخ عبدالکریم حائری استخاره می کنند که در استخاره می آید “همه با هم بیائید” که ایشان نیز حاصل تحصیل و تجربه علم آموزی در نجف، کربلا و سامرا را جمع می کنند و در سال ۱۳۰۱ هجری شمسی بنای حوزه علمیه فاخر و عظیم قم را می گذارند.
  مدیریت حوزه علمیه استان تهران گفت: گرچه تا پیش از تاسیس حوزه علمیه قم، حوزه های علمیه دیگری در ایران بود که قدیمی ترین حوزه علمیه شیعه در کشور حوزه علمیه ری است که از افتخارات ایران است، اما حوزه علمیه ای که بر اساس روایات، علم از آنجا به سراسر دنیا افاضه می کند، حوزه علمیه قم است که به دست موسس بزرگ حضرت آیت الله العظمی حاج شیخ عبدالکریم حائری بنا می شود.
  حجت الاسلام و المسلمین حبیب الله غفوری افزود: در شرایط بسیار دشواری که کشور از دست رفته و در اشغال غربی ها بود به نحوی که جنوب کشور دست انگلیسی ها و شمال کشور زیر یوق روس ها قرار داشت و دولت مرکزی یک دولت ضعیف بود و بیگانگان برای کشور نقشه می کشیدند، تصمیم گرفتند که کسی را مسلط کنند که اساس دین را از بین ببرد و همان سال هاست که رضاخان را به حکومت می رسانند و دقیقاً در همان سال ها آیت الله شیخ عبدالکریم حائری تصمیم می گیرند حوزه علمیه را تاسیس کنند تا تباهی ها و مشکلات را از بین ببرند.
  سخنران پیش از خطبه های نماز جمعه تهران گفت: آیت الله حائری با همه شاگردان شان که حدود هزار نفر بودند به قم می آیند که در بین آن ها حضرت امام خمینی (ره)، حضرت آیت الله گلپایگانی و خوانساری و لیستی از بزرگان که در محضر آیت الله حائری تحصیل می کردند حضور داشتند که بعنوان مراجع و اساتید نسل بعد ظهور می کنند و همه آن ها حاصل تلاش آن عالم مخلص در حوزه علمیه قم است.
  مدیریت حوزه علمیه استان تهران با تاکید بر اینکه فضای خوبی برای حوزه علمیه در کشور فراهم شده است افزود: حوزه های علمیه زیر پرچم پر افتخار حضرت ولیعصر (عج) در سراسر کشور و عالم به یاری خدا دائر و روز به روز در حال تقویت است و ماموریتی بسیار سنگین بر عهده حوزه علمیه است که اول و اساس آن حفظ اسلام، قرآن و نشر و تبلیغ دین و تربیت عالمان متخلق و با بصیرت است که جامعه به آن ها نیاز دارد.
  حجت الاسلام و المسلمین غفوری گفت: ماموریت حفظ و تقویت ایمان مومنین در دوران غیبت کبری در شرایطی که مورد هجوم دشمنان اسلام و مکتب اهل بیت قرار می گیرند بر عهده حوزه های علمیه است، مخصوصاً با دائر شدن نظام جمهوری اسلامی که نیاز حاکمیت و جامعه به احکام شرعی و باز شدن باب های جدید در فقه برای روشن شدن تکلیف بسیاری از اموری که در گذشته موکول به احکام شرعی و فقهی نبوده است و اکنون نیاز است که تکلیف آن روشن شود، این ماموریت بیشتر شده است.
  مدیریت حوزه علمیه استان تهران با اشاره به فرمان مقام معظم رهبری در سال ۹۵ مبنی بر اقتصاد مقاومتی با رویکرد اقدام و عمل افزود: اقتصاد مقاومتی همان مرّ اقتصاد اسلامی است و تبیین اقتصاد اسلامی کار کارشناسان دینی است که از احکام و موازین دینی اقتصاد اسلامی را خارج کنند تا کشور بر اساس اقتصاد اسلامی اداره شود نه آنکه اقتصاد غربی و سرمایه داری در تار و پود کتب دانشگاهی ما حضور داشته باشد، حوزه های علمیه می توانند نقش بسزایی در این زمینه داشته باشند.
  وی با اشاره به اینکه حوزه های علمیه ملک طِلق آقا امام زمان (عج) است گفت: کسانی که توفیق پیدا می کنند به هر نحوی در حوزه های علمیه حضور داشته باشند و با فقر و نداری خودشان و خانواده هایشان را می سازند، آقا از سربازانشان حمایت می کنند.
  غفوری افزود: بنده بعنوان کوچکترین خادم حوزه علمیه تهران از مردم مومن و متدین و از علاقه مندان مکتب اهل بیت (ع) درخواست می‌کنم تا برای تقویت این شریعت مقدسه و دین و ایمان نسل های بعد، کسانی که تصمیم به وقفی دارند و می‌خواهند برای آینده خود صدقه جاریه ای قرار دهند از ثلث مال شان برای خود وصیت کنند و آن را برای ایجاد و توسعه مدارس علمیه که بهترین زمینه برای سرمایه گذاری است، چرا که تا قیام قیامت این سرمایه ادامه پیدا می کند، صرف کنند و کسانی که احیاناً فرزندی ندارند این فرصت بسیار نیکویی است که به جای فرزند صالح می توانند از خود صدقه جاریه به جا بگذارند.
  مدیریت حوزه علمیه استان تهران ادامه داد: هم اکنون ۷۰ مدرسه علمیه را تحت پوشش داریم، ۷ هزار طلبه در استان تهران و ۷۵۰ استاد بزرگوار مشغول تدریس هستند اما نسبت به وسعت استان تهران این ظرفیت پاسخگو نیست.
  وی افزود: اداره حوزه های علمیه از ابتدا به عهده مومنین بوده است که واردمی شدند حوزه ها را می ساختند و برایش وقف می کردند و ما بنا نداریم از جای دیگر به دنبال تامین منابع باشیم.
  مدیریت حوزه علمیه استان تهران با اشاره به فصل پذیرش حوزه های علمیه برای سال تحصیلی آینده (۹۵-۹۶) گفت: به یاری خدا مراجعه به ما فراوان و بیش از ظرفیت بوده است و برای سال آینده بنا به افزایش جذب داریم، اما به دنبال جذب سیاهی لشگر نیستیم و به دنبال کیفی گزینی هستیم؛ به همین دلیل اعلام می کنیم در خانواده، اقوام و محله اگر کسانی هستند که برای تحصیل علوم دینی مناسب و دارای ویژگی ها و هوش و استعداد خوب هستند از آن ها دعوت و تشویق کنید تا در حوزه های علمیه حضور پیدا کنند و برای خود و خانواده های شان منشا خیر باشند.
  غفوری در پایان افزود: تقاضای بنده این است که برای گزینش با کیفیت، خادمان خودتان در حوزه و دین را یاری کنید تا بتوانیم قدم‌های موثر و بلندتری را برداریم و بدانیم که همه جامعه مشمول دعاهای آقا امام زمان (عج) است.
  منبع : صدا و سیما

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار