رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: جمعه ۰۶ فروردین ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۰۱ | کد خبر : 17192
 • درمان رکود و تورم اتکا به مبادلات اقتصادی خارجی نیست/ لزوم تلاش برای ایجاد گفتمان عملی اقتصاد درون‌زا

  رضا شیران خراسانی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مشهد اظهار کرد: شعار سال ۹۵ از رهبر معظم انقلاب به مقوله اقتصاد و معیشت مردم و آن هم اقتصاد مقاومتی تعلق یافت.

  وی ادامه داد: به نظر می‌رسد تعیین این شعار از سوی رهبر انقلاب از دو دیدگاه حائز اهمیت است زیرا هم دیدگاه مادی در این شعار نهفته است و هم دیدگاه معنوی، همانطور که شعار امسال از دو بخش یعنی اقتصاد مقاومتی و اقدام و عمل تشکیل شده و این دو دیدگاه مادی و معنوی نیز در همین دو بخش قابل تحلیل و ارزیابی است.

  منتخب مردم مشهد وکلات در مجلس دهم با اشاره به دیدگاه مادی به شعار سال ۹۵ گفت: از دیدگاه مادی اینگونه می‌توان تحلیل کرد که رهبر انقلاب با رصد دقیق اوضاع سیاسی، امنیتی، اجتماعی و فرهنگی ایران دهه ۹۰ و جهان در ۱۰ سال گذشته به این جمع‌بندی رسیده‌اند که مسئله اقتصاد و در رأس آن اقتصاد مقاومتی هم اکنون مسئله اول کشور است.

  شیران افزود: بحث‌هایی همانند برجام، رفع تحریم‌ها و برخی ارتباطات در حوزه روابط بین‌الملل در دستور کار دولت یازدهم قرار گرفت اما شعار امسال نشان داد که همچنان تأکید رهبر انقلاب بر اقتصاد مقاومتی است.

  وی با بیان اینکه رهبر انقلاب با تأکید بر اقتصاد مقاومتی در واقع نگاهشان را معطوف به «اقتصاد درون‌زا» کرده‌اند، خاطرنشان کرد: اقتصاد درون‌زا متکی بر توان، نیرو و سرمایه داخلی است و سود آن نیز در جیب مردم خواهد رفت، اتکا به اقتصاد مقاومتی که همان اقتصاد درون‌زاست یعنی به راه افتادن چرخ تولید در کشور و این خود به معنای رفع بسیاری از موانع بیکاری است.

  شیران تصریح کرد: رنج رکود و تورم امروز در زندگی مردم احساس می‌شود اما چاره آن اتکا به مبادلات اقتصادی خارجی نیست بلکه کشوری مانند ایران که خود دارای منابع و نیروی انسانی قوی است باید با اتکا به توان داخلی، راه نجات اقتصادی را پیدا کند.

  منتخب مردم مشهد و کلات در مجلس دهم با اشاره به بعد معنوی شعار اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل گفت: در اسلام و قرآن هر جا سخن از نعمت است پس از آن از ایمان نام برده شده و پس از آن نیز مؤمنان را منتسب به عمل صالح کرده است، در شعار امسال نیز این موضوع به صورت ویژه دیده شده است.

  وی افزود: مقام معظم رهبری که همواره مسیر خودشان و نظام را در راستای مبانی اسلامی و قرآنی تعیین کرده‌اند این بار نیز در انتخاب با ظرافتی خاص مؤمنان را برای رسیدن به زندگی بهتر از راه اقدام و عمل صالح بشارت داده‌اند، در ایران امروز همانطور که رسیدن به پیشرفت اقتصادی اولویت اول نظام اسلامی و مردم است اما رسیدن به این مهم نیازمند اقدام و عمل است، پس دیدگاه معنوی این شعار در قسمت دوم آن نهفته است، آنجا که رهبر انقلاب مردم و مسئولان را به عمل واقعی و دینی برای تعالی و پیشرفت دعوت می‌کنند.

  شیران با اشاره به اهمیت اقتصادی مقاومتی و چرایی پرداختن چندباره رهبر معظم انقلاب به این موضوع گفت: تجربه نزدیک به چهار دهه‌ حکومت‌داری در جمهوری اسلامی ایران ثابت کرده است که هرجا ما از موضع قدرت چه در فضای اقتصادی و چه در فضای سیاسی و نظامی وارد میدان شده‌ایم، دشمن عقب نشسته و توانسته‌ایم امتیازاتی را کسب کنیم.

  مشاور وزیر کشور ادامه داد: امروز جمهوری اسلامی ایران در عرصه سیاست داخلی با برگزاری انتخابات‌های متعدد که نماد مردم‌سالاری دینی است نشان داده که حرف‌های زیادی برای گفتن دارد، در عرصه نظامی و تولیدات دفاعی نیز همین قدرت دیده می‌شود.

  وی خاطرنشان کرد: در بحث تولید علم، کشاورزی، فناوری هسته‌ای و دیگر مسائل علمی نیز به همان اندازه پیشرفت داشته‌ایم بنابراین دیده می‌شود که دشمن در این زمینه‌ها همواره سر تعظیم فرود آورده و در مقابل جمهوری اسلامی ایران زانو زده است البته همه تلاش خود را به کار بسته تا با نهایت توان خود مانع پیشرفت بیشتر ایران اسلامی در این زمینه‌ها شود.

  شیران با بیان اینکه با این حال متأسفانه در طول سال‌های گذشته براساس عملکرد بد و پس از آن رفتار بدتر در حوزه اقتصاد دچار ضعف‌هایی شدیم، اظهار کرد: از جمله این رفتارهای نامناسب می‌توان به اتکای بیش از پیش به نفت و همچنین مبادلات خارجی اشاره کرد.

  منتخب مردم مشهد و کلات در مجلس دهم بیان کرد: رهبر معظم انقلاب با درک دقیق این موضوع از دو دهه پیش همواره مسئولان را به دوری از اتکا و به نفت و مبادلات خارجی و همچنین به تکیه بر درون دعوت کرده‌اند که متأسفانه مورد توجه برخی از مسئولان اجرایی چه در گذشته و چه در حال قرار نگرفته است.

  وی افزود: امسال به نظر می‌رسد ایشان با نام‌گذاری دقیق سال به عنوان اقتصاد مقاومتی و قرار دادن اقدام و عمل در کنار آن به دنبال ایجاد گفتمان عملی اقتصاد درون‌زا هستند تا جمهوری اسلامی ایران در زمینه اقتصاد نیز مانند سیاست، صنایع دفاعی و تولید علم و… به قدرت دست یابد.

  شیران با اشاره به اینکه رسیدن به این قدرت یعنی هژمون شدن در منطقه و اینکه جمهوری اسلامی ایران می‌تواند با تکیه بر خود راه را برای حضور قدرتمندتر در عرصه جهانی باز کند، گفت: این تفکر اشتباه است که تنها با دیپلماسی می‌توان حضور قدرتمند در عرصه نظام بین‌الملل داشت، بازوی دیپلماسی زمانی مؤثر می‌شود و قدرت چانه‌زنی را بالا می‌برد که قدرت پشت سر آن باشد و کشور قدرتمند از درون، توان بالای دیپلماسی در خارج از کشور را نیز دارد.

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار