• تاریخ انتشار: شنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۴۱ | کد خبر : 17289
 • به گزارش وعده صادق ‘حسن روحانی’ در دومین روز از سفر خود به پاکستان و طی سخنرانی در نشست مشترک فعالان اقتصادی و تجاری ایران و پاکستان اظهار داشت: ما تقریبا گاز را به مرز پاکستان رسانده ایم و آماده ایم تا این همکاری را توسعه بدهیم و مردم پاکستان مطمئن باشند که ایران به عنوان یک شریک راهبردی برای این ملت، همواره در زمینه نفت، گاز و برق از همه توان خود برای تامین خواسته های مردم پاکستان بهره خواهد برد.
  این سخنان روحانی در حضور ‘محمدنواز شریف’ نخست وزیر پاکستان، جمعی از اعضای کابینه این کشور و صدها نفر از فعالان تجاری و اقتصادی پاکستان موجب تشویق حضار قرار گرفت.
  روحانی اظهار داشت: همانطور که امنیت پاکستان را امنیت خود می دانیم اقتصاد، رشد و توسعه این کشور را هم رشد و توسعه خود می دانیم.
  وی افزود: رابطه دوسویه میان امنیت و توسعه وجود دارد و اگر ما خواستار امنیت پایدار هستیم، باید خواستار توسعه اقتصادی، رفاه مردم و اشتغال جوانان هم باشیم.
  رئیس جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه اقتصاد ایران و پاکستان می تواند مکمل یکدیگر باشند و زمینه گسترش روابط را فراهم کنند گفت: در بخش انرژی از جمله گاز، برق و نفت، ایران می تواند به رشد اقتصاد و رفاه مردم پاکستان کمک کند.
  وی اظهار داشت: در بخش فنی و مهندسی نیز ایران قادر است به ایجاد زیرساخت های لازم برای توسعه و رشد پاکستان کمک کند و در بخش گردشگری و ترانزیت و زمینه های گوناگون دیگر هم دو کشور می توانند مکمل همدیگر باشند.
  روحانی با تاکید بر اینکه رشد اقتصاد و کنترل تورم در ایران و پاکستان را مایه خرسندی می دانیم اظهار داشت: بدون تردید توسعه و ایجاد زیرساخت های سرمایه گذاری و بهبود فضای کسب و کار و استفاده از ظرفیت های ایران و پاکستان برای یکدیگر می تواند عاملی برای رشد هر دو کشور باشد.
  وی در ادامه سخنانش تاکید کرد: سیاست جمهوری اسلامی ایران سیاست تعامل سازنده با جهان، همسایگان و مخصوصا با پاکستان است و وجود مشترکات فراوان دینی، فرهنگی، تاریخی، تمدنی و هنری میان ایران و پاکستان ضرورت و اهمیت تعامل و ارتباط سازنده و نزدیک میان دو کشور همسایه را دوچندان می کند.
  حسن روحانی در ادامه سخنانش با اشاره به سخنان نواز شریف در این نشست مشترک که گفت ‘سعدی و حافظ برای مردم پاکستان هم بسیار شناخته شده و عزیز هستند’، گفت: به همان دلیل که شما به حافظ و سعدی افتخار می کنید شخصیت های بزرگی مثل اقبال لاهوری هم مایه افتخار ما ایرانی ها است.
  ** قدرت ارتش پاکستان را در مقابله با تروریسم قدرت خود می دانیم
  رئیس جمهوری اسلامی ایران که پیش از حضور در نشست مشترک فعالان اقتصادی و تجاری دو کشور، با ژنرال ‘راحیل شریف’ فرمانده ارتش پاکستان دیدار کرد، در سخنانش در نشست یاد شده با تاکید بر اهمیت قدرت ارتش پاکستان به ویژه در حوزه مبارزه با تروریسم افزود: قدرت ارتش پاکستان را در مقابله با تروریسم قدرت خود تلقی می کنیم.
  وی گفت: باید بخش های دفاعی و امنیتی دو کشور را برای تقویت امنیت مرزها و منطقه تشویق کنیم.
  روحانی در ادامه سخنانش گفت: دولت و ملت دو کشور را بیش از آنکه سیاستمداران به هم نزدیک کنند تجار، بازرگانان و فعالان اقتصادی می توانند به یکدیگر نزدیک کنند.
  وی گفت: امروز هم روابط اقتصادی ما می تواند عامل اصلی برای ثبات و امنیت منطقه و مرزهای دو کشور و عاملی مهم برای وحدت بیشتر میان دو ملت باشد.
  رئیس جمهوری ایران در ادامه اظهار داشت: ما نه تنها برای رفاه مردم خودمان، بلکه برای ثبات منطقه نیاز به روابط اقتصادی نزدیک تر، سرمایه گذاری ها مشترک و همکاری های گسترده تر تجاری داریم.
  وی با تاکید بر اهمیت تجارت مرزی میان ایران و پاکستان گفت: باید تجارت را در مرزهای مشترک گسترش دهیم، روابط بانکی بین دو کشور را توسعه دهیم و تجارت ترجیحی را مد نظر قرار دهیم و همچنین شرایط را برای تجارت آزاد میان دو کشور فراهم کنیم.
  ** آماده ایم حجم تجارت با پاکستان را به پنج میلیارد دلار برسانیم
  روحانی در ادامه سخنانش در این نشست تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا حجم مبادلات تجاری با پاکستان را از رقم های کنونی به پنج میلیارد دلار ظرف چند سال آینده ارتقا دهد و این مهم با همکاری کامل کار آفرینان و فعالان تجاری، اقتصادی و بخش های خصوصی امکان پذیر است.
  وی گفت: ایران پس از برجام به عنوان یک اقتصادی نوظهور در منطقه نقش خود را ایفا خواهد کرد و اهمیت زیادی به روابط با پاکستان قائل است.
  حسن روحانی تاکید کرد که شرایط منطقه ای و همچنین روابط دوجانبه ایران و پاکستان اقتضا می کند که مناسبات دو کشور به ویژه در حوزه های تجاری و اقتصادی توسعه یابد.
  رئیس جمهوری اسلامی ایران در پایان سخنانش در نشست مشترک فعالان اقتصادی ایران و پاکستان تاکید کرد: امروز برای من و هیات همراه بنده که به پاکستان سفر کرده ایم و مهمان دوستان پاکستانی خود هستیم، یک روز به یاد ماندنی است.

  منبع:ایرنا

     نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  نام:

     

 • برچسب ها :
 •  

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار
  رئیس مجلس سوریه با هیات پارلمانی ایران در ژنو دیدار کرد خوشرو: ایران برای کمک به مأموریت های حفظ صلح آمادگی دارد تصاویر/صفحه نخست روزنامه‌‌های چهارشنبه پنجم آبان سواری‌ها و موتورسیکلت‌ها درصدر حوادث برون شهری امسال انتشار اثری خواندنی از یک نویسنده بزرگ در اینستاگرام پرویز پرستویی واکنش آیت الله جوادی آملی به ظلم آل سعود در یمن/ در دنیای امروز خبری از حمایت از مظلوم نیست طعنه شهید حسینی در سخنرانی به رئیس شهربانی تصاویر صفحه نخست روزنامه‌های امروز کشور حجت‌الاسلام سعید مهدوی کنی عضو جامعه روحانیت مبارز شد دشمن در فضای مجازی بیش از تجهیزات نظامی برای ضربه زدن به ایران هزینه کرده است ائتلاف نظامی غرب علیه تروریسم،واقعی و بدنبال ریشه‌کن کردن آن نیست مقامات ترکیه از بازداشت دو عضو کرد شورای شهر دیاربکر خبر دادند عکس/کوه‌های تهران سفیدپوش شد کاهش ۲۴ درصدی نزاع و درگیری در پنج ماهه نخست سال بهترین بازی از نگاه علی انصاریان+ اینستاپست هشدار دوباره سازمان ملل از افزایش گرسنگی و بی غذایی در یمن افزایش ۵۰ درصدی سفر به عتبات از اول محرم/ پلیس منعی برای تشرف انفرادی زائران ندارد پربحث‌ترین اخبار خبرگزاری فارس در ۴آبان قاسمی: اروپا بدون ملاحظات سیاسی راهکارهای مشخص برای توسعه روابط تدوین کند جهان اسلام موظف است اسلحه را از دست ظالم بگیرد