کد خبر : 17441
تاریخ انتشار : یکشنبه ۸ فروردین ۱۳۹۵ - ۲۳:۰۲
83 مشترک

اسکان بیش از ۱۴ هزار گردشگر نوروزی در میاندورود

به گزارش وعده صادق به نقل از خبرگزاری فارس از شهرستان میاندورود، شمال خطه سرسبز ایران، استان زیبای مازندران از دیرباز تاکنون مکانی برای حضور افراد مختلف از اقصی نقاط کشور بوده که هرچه از ایام نوروز می‌گذرد بر حضور افراد و بازدید از این مناطق افزوده می‌شود زیرا یکی از بهترین فرصت‌ها برای تداعی

به گزارش وعده صادق به نقل از خبرگزاری فارس از شهرستان میاندورود، شمال خطه سرسبز ایران، استان زیبای مازندران از دیرباز تاکنون مکانی برای حضور افراد مختلف از اقصی نقاط کشور بوده که هرچه از ایام نوروز می‌گذرد بر حضور افراد و بازدید از این مناطق افزوده می‌شود زیرا یکی از بهترین فرصت‌ها برای تداعی روزهای خوب و به‌یادماندنی است.

مازندران به‌دلیل نزدیکی به کوه، جنگل و دریا از آب‌وهوایی معتدل و مرطوب برخودار است و هم‌چنین با وجود خاک حاصل‌خیز به یکی از پرطرفدارترین تولیدات محصولات کشاورزی در ایران شناخته شده که کشت برنج و تولید مرکبات در مازندران زبان‌زد خاص و عام است.

استان زیبای مازندران با وجود مناطق گردشگری، جاذبه‌های توریستی، مکان‌های زیارتی و از همه مهم‌تر آب‌وهوای بکر همه‌ساله شاهد خیل وسیعی از مسافران و گردشگران داخلی و خارجی به این مکان بوده که یقیناً به چرخه اقتصادی نیز کمک فراوانی می‌کند.

ساری به‌عنوان مرکز استان مازندران با قدمتی ۶ هزار ساله از تمدن کهنی برخودار است که با مراجعه به آثار و مدارک موردنظر می‌توان به پیشینه دیرینه این استان پی برد.

* میاندورود شهرستان مستقل و نوپا

شهرستان میاندورود در دل استان زیبا و خطه سرسبز مازندران در ۱۰ کیلومتری شهرستان ساری قرار دارد که در سال‌های گذشته به‌عنوان شهرستان ساری و شهر میاندورود شناخته می‌شد که در ۱۱ بهمن سال ۱۳۸۹ منطقه میاندورود از ساری جدا شد و به‌عنوان شهرستان مستقل شناخته شد. 

به لحاظ جغرافیایی این منطقه از شرق وصل به شهرستان ساری و از غرب نیز به نکا متصل است که بیش از ۵۵ هزار نفر جمعیت دارد و بیشتر مردم میاندورود نیز به باغداری و کشاورزی اشتغال دارند که حدود ۲۰ هزار هکتار به تولید مرکبات و ۴۰ هزار هکتار به کشت و زرع اختصاص دارد.

* چرخه اقتصاد داخلی نیازمند جذب توریست

اراضی حاصل‌خیز، مکان‌های دشتی، جنگلی، کوهستانی و ساحل گهرباران برای توسعه صنعت گردشگری در بخش‌های گوناگون از جمله کشاورزی، تجاری و صنعتی یکی از موارد مهم است که زمینه ایجاد چرخه اقتصادی و اشتغال جوانان بومی در میاندورود را فراهم می‌کند که توجه به زیر ساخت‌ها و رفع موانع موجود یکی از پیش زمینه‌های پیشرفت این شهرستان را به‌دنبال دارد.

مدیر آموزش و پرورش میاندورود در گفت‌وگو با فارس، اظهار کرد: با گذشت هشت روز از آغاز طرح اسکان مسافران نوروزی، بیش از ۱۴ هزارنفر مسافر وارد این شهرستان شدند.

بهروز عرب‌خزائلی بیان کرد: با توجه به اینکه میاندورود از ساری جدا شد و به‌عنوان شهرستان مستقل در منطقه شناخته می‌شود، حضور گردشگران و مسافران به این مناطق موجب ایجاد چرخه اقتصادی می‌شود که این موضوع باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

* مناطق بکر طبیعی مهم‌ترین عامل جذب گردشگر

وی با اشاره به حضور مسافران به این شهرستان خاطرنشان کرد: جنگل دارابکلا، دریا و مناطق دیدنی روستاهای بالادست و بخش گهرباران این شهرستان از جمله مکان‌هایی است که موجب بازدیدهای مستمر گردشگران قرار دارد.

مدیر آموزش و پرورش میاندورود همکاری مسئولان و دستگاه‌های اجرایی در ایجاد شرایط مناسب برای حضور مسافران را یکی از نکات مهم و ضروری عنوان کرد و ادامه داد: یقیناً با برنامه‌ریزی دقیق در طرح‌های نوروزی می‌توان شاهد تداعی سفری خوش برای مسافران بود که خوشبختانه تاکنون این امر در میاندورود عملی شد.

* حضور ۴۰۰ نفر در طرح اسکان مدارس

عرب‌خزائلی با اشاره به اینکه چهار مدارس سطح میاندورود به اسکان مسافران اختصاص داده شد، تصریح کرد: هنرستان حجاب و دبیرستان شهید ولی‌زاده شهر سورک، دبیرستان کمیل روستای دارابکلا و شهسوارانی اسلام‌آباد میزبان اسکان مسافران نوروزی است.

وی یادآور شد: ۲۱ کلاس درس برای اسکان مسافران درنظر گرفته شد که تاکنون ۸۰ خانوار به تعداد ۴۰۰ نفر در مدارس این شهرستان پذیرش شدند.

مدیر آموزش و پرورش میاندورود اضافه کرد: این شهرستان با داشتن جاذبه‌های طبیعی و جغرافیایی، نوار ساحلی، حیات وحش دشت ناز و دیگر مناطق زیارتی و سیاحتی توانست میزبان مناسبی برای مسافران باشد.

وی گفت: در سال‌های آینده با مدیریت دقیق‌تر و خدمت‌رسانی بهتر می‌توان گردشگران بیشتری را به‌سمت این شهرستان سوق داد و مسافران داخلی و خارجی را با جاذبه‌های این شهرستان آشنا کرد که امسال خوشبختانه با شروع خوبی برخودار بودیم و انتظار می‌رود در مناسبت‌های دیگر نیز شاهد حضور مسافران و گردشگران به این مناطق باشیم.

* برگزاری جلسات متعدد برای میزبانی از مسافران نوروزی

فرماندار میاندورود نیز در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به برگزاری آیین سنتی و بومی محلی نوروزخوانی در این شهرستان، اظهار کرد: اجرای این مراسم در شهر سورک، روستای اسلام‌آباد، اسرم
و جام‌خانه به‌مناسبت پیشواز از ایام نوروز توسط گروه آیین زندگی سوادکوه برگزار شد و با استقبال خوبی همراه بود.

ارسطو قادری بیان کرد: جلسات متعددی برای آماده‌سازی این شهرستان برای حضور مسافران نوروزی برگزار شد تا همه مسئولان به وظایف خود آگاه شده و در نهایت بتوانیم میزبان خوبی برای گردشگران باشیم.

* تصادف فوتی در ایام نوروز در میاندورود نداشتیم

فرماندار میاندورود با تأکید بر اینکه هماهنگی در مسئولیت‌های محول‌شده به مسئولان منجر به ایجاد فضای مناسب برای گردشگران می‌شود، خاطرنشان کرد: برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده در زمینه اسکان، امداد و نجات، امنیت و نظارت بر محورها برای رضایت‌مندی مسافران یکی از نکات مهم و ضروری بود که در دستور کار قرار گرفت و خوشبختانه هیچ‌گونه تصادفی منجر به فوتی در این شهرستان نداشتیم.

وی تصریح کرد: برای امنیت مسافران قرارگاه پلیس در روبه‌روی هنرستان ۲۲ بهمن شهر سورک از ۲۷ اسفندماه راه‌اندازی شد.

قادری با بیان اینکه قبل از آغاز ایام نوروز مانور خودوریی در این شهرستان داشتیم، گفت: خودروهای دستگاه‌های عضو این ستاد اعم از راهداری، نیروی انتظامی، مدیریت بحران، صنعت، معدن و تجارت، اورژانس، هلال‌احمر، حمل و‌ نقل و … شرکت داشتند تا با آمادگی کامل میزبان مسافران در ایام نوروز باشیم.

* امنیت جان مسافران در محور مرگ‌بار گهرباران به چه قیمتی؟!

بخش گهرباران به مرکزیت روستای طبقده از بهترین مناطقی است که وجود حیات‌وحش دشت ناز، ساحل گهرباران، مکان‌های زیارتی و مناطق طبیعی این مکان را از بخش‌های دیگر متمایز کرده است. 

باز هم بیان مشکلات شهرستان میاندورود به‌ویژه جاده مرگ گهرباران در تکمیل این گزارش خالی از لطف نیست، منطقه‌ای که وجود مکان‌های بکر و طبیعی زبان‌زد خاص و عام است و دشت همیشه ناز، این منطقه را از دیگر مناطق شهرستان میاندورود متمایز کرده است، سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا جان مسافران و گردشگران در محور جاده گهرباران تضمین شده است یا خیر؟!

آیا با وجود اینکه مسافران زیادی وارد این شهرستان شده و ایام نوروز را سپری می‌کنند، بازدید و حضور وسیع مسافران در بخش گهرباران مشهود است و آیا آوازه خطرات جاده گهرباران به گوش مسافران رسیده یا خیر؟!

* سرگذشت تلخ جاده فرعی که خدمات بین‌المللی ارائه می‌دهد

تهیه این گزارش‌ها از زبان مردم مصیبت‌دیده اهالی این بخش طی سالیان سال حاکی از آن است که هم‌چنان امیدوار به تعریض جاده گهرباران هستند، همان جاده‌ای که در طول سال شاهد گرفتن جان بسیاری از رانندگان و سرنشینان بوده و به امید تحقق وعده‌های مسئولان برای تعریض این جاده دل‌خوش می‌کنند.

 یکی از اهالی بخش گهرباران با بیان اینکه جاده فرعی گهرباران خدمات بین‌المللی ارائه می‌دهد، اظهار کرد: کم‌عرض و باریک بودن این جاده که خدمات بین‌المللی ارائه می‌دهد و تردد هر روزه کامیون‌های شرکت‌های صنعتی از این مسیر موجب بروز مشکلات زیادی شده است.

محمدصادق نوذری با تأکید بر اینکه این جاده به‌طور حتم باید تعریض شود تا جلوی تصادفات دیگر گرفته شود، تصریح کرد: قول تعریض این جاده داده شد اما جای تعجب است که هیچ پیشرفتی را شاهد نیستیم.

* خطرات محور گهرباران نقل محافل عمومی

کمتر کسی در مازندران وجود دارد که نامی از محور گهرباران نشنیده باشد، همان محوری که طی ۳۰ سال مورد بی‌مهری قرار گرفته و گاهی نیز اسیر سیاسی‌بازی‌های زودگذر شده است.

یکی از نکات قابل توجه طی چندسال اخیر از دست‌دادن جان افراد زیادی در این محور مرگ‌بار بوده که گزارش‌های موجود حاکی از حال پریشان این جاده مظلوم دارد.

این شهروند گهربارانی با اشاره به وعده‌های مسئولان خاطرنشان کرد: چرا وقتی مسئولی از پس قول‌های گذشته خود برنمی‌آید سعی در قول‌های مکرر دیگر دارد و فقط به وعده‌های توخالی و سطحی اکتفا می‌کند.

وی ادامه داد: قول تعریض ۵٫۵ کیلومتر از محور گهرباران داده شد که تاکنون باید از مسئولان پرسید که تا چه حد این امر عملی شد و آیا امیدی به عملی شدن این جاده وجود دارد یا فقط افسانه است.

* امنیت مسافران نیازمند ایجاد راه ارتباطی مناسب

نوذری با بیان اینکه ایام نوروز بهترین زمان برای جذب توریست و گردشگر به خطه گهرباران است، یادآور شد: در آغاز سال جدید و حضور مسافران به مازندران و هم‌چنین در ایام تابستان و استفاده از طرح دریا می‌توان افراد زیادی را به این مناطق جذب کرد که اولین راهکار باید ایجاد جاده ارتباطی استاندار در دستور کار قرار گیرد.

وی اضافه کرد: جاده ناامن و پرتردد گهرباران همچنان در انتظار رسیدگی مسئولان است، کمترین حق مردم میاندورود و اهالی بخش گهرباران ایجاد راه ارتباطی مناسب است، این امر به تلاش مسئولان بستگی دارد و امیدواریم دیگر در این محور شاهد از دست‌دادن هموطنان نباشیم و بتوان
یم میزبان خوب برای تداعی سفری امن برای مسافران باشیم.

* مطالبات مردم تسریع در تعریض جاده گهرباران

گزارشاتی که طی مصاحبه‌های متعدد از مردم بخش گهرباران جمع‌آوری شد، بیشترین مطالبات اهالی گهرباران ایجاد راه ارتباطی مناسب و پیشرفت در زمینه‌های فرهنگی برای رشد و شکوفایی جوانان بوده تا شاهد از دست‌دادن نیروی فعال و استفاده از نیروهای غیربومی نباشند.

منطقه گهرباران با قرار گرفتن شرکت شیر وگوشت مهدشت، نیروگاه شهید سلیمی نکا و مسیر منتهی به بندر امیرآباد، پناهگاه حیات وحش دشت ناز، سواحل بکر گهرباران و مزارع کشاورزی و باغداری، مکان‌های زیارتی از جمله امام‌زاده هادی روستای دلمرز از داشتن راه ارتباطی مناسب محروم است.

به گزارش وعده صادق به نقل از فارس، امید است در سال جدید دیگر شاهد مرگ هم‌وطنان در این محور مرگبار نباشیم و تدبیری صحیح از سوی مسئولان برای تسریع در انجام تعریض این محور حادثه‌خیز و خطرناک اندیشیده شود، مردم این بخش به امید وعده‌های مسئولان پرتلاش برای رسیدگی از مشکلات روزگار سپری کرده و سال ۹۵ را به امید شنیدن خبرهای خوش برای پیشرفت شهرستان میاندورود آغاز کردند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب