• تاریخ انتشار: پنج شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۵ ساعت ۰۵:۴۸ | کد خبر : 18030
 • «دنیای فردا دنیای گفتمان هاست نه موشک‌ها» این متن پیام چند روز پیش هاشمی رفسنجانی در صفحه اینستاگرامش است که در کانال تلگرام وی نیز منتشر شد. اما با مراجعه به برداشت وی از آیه ۶۰ سوره مبارکه انفال این سوال در ذهن ایجاد می شود که آیا صاحب تفسیر راهنما از برداشت‌های خود از این آیه عدول کرده است؟

  به گزارش وعده صادق وی در بسیاری از مواضع سیاسی خود به خصوص در دوره اخیر این مواضع را مستند به برداشت‌های خود از قرآن کریم که در تفسیر راهنما گرد آمده است می‌کند، اما در پیام اخیر که در ابتدای این یادداشت آمد اثری از پشتوانه قرآنی برای این نظر شاز و غیر معقول دیده نمی‌شود بلکه با مراجعه به تفسیر راهنما می‌توان به این نتیجه رسید که هاشمی رفسنجانی حداقل در این یک مورد از برداشت‌های خود از آیه ۶۰ سوره مبارکه انفال عدول کرده است.

  وی ۲۰ برداشت از این آیه داشته است که اغلب آنها موید این نکته است که تا دشمنان خدا بر روی زمین نفس می کشند مسلمانان موظفند هر آنچه در توان دارند به تجهیزات پیشرفته نظامی روز دنیا مجهز شوند تا دشمن خدا جرأت تعدی به دین خدا و دینداران را به خود ندهد.

  برداشت‌های هاشمی رفسنجانی از آیه شریفه «وَأَعِدُّواْ لَهُم مَّا اسْتَطَعْتُم مِّن قُوَّهٍ وَمِن رِّبَاطِ الْخَیْلِ تُرْهِبُونَ بِهِ عَدْوَّ اللّهِ وَعَدُوَّکُمْ وَآخَرِینَ مِن دُونِهِمْ لاَ تَعْلَمُونَهُمُ اللّهُ یَعْلَمُهُمْ وَمَا تُنفِقُواْ مِن شَیْءٍ فِی سَبِیلِ اللّهِ یُوَفَّ إِلَیْکُمْ وَأَنتُمْ لاَ تُظْلَمُونَ؛ در برابر آنها (دشمنان) آنچه توانائی دارید از نیرو آماده سازید (و همچنین) اسبهای ورزیده (برای میدان نبرد) تا به وسیله آن دشمن خدا و دشمن خویش را بترسانید و (همچنین) گروه دیگری غیر از اینها را که شما نمی‏شناسید و خدا می‏شناسد و هر چه در راه خدا (و تقویت بنیه دفاعی اسلام) انفاق کنید. به شما باز گردانده می‏شود و به شما ستم نخواهد شد.» عبارتند از:

  ۱- تقویت قواى نظامى و تهیه ادوات جنگى براى نبرد با دشمنان خدا، وظیفه‌اى بر عهده تمامى مسلمانان

  ۲- مسلمانان باید براى تقویت بنیه نظامى تمام تلاش خویش را تا حد ترساندن دشمن، به کار بندند و از هر چه در اختیار دارند دریغ نورزند.

  ۳- اسبهاى سوارى در عصر بعثت، کارآمدترین و مهمترین وسیله براى تقویت بنیه نظامى

  ۴- جامعه اسلامى باید به پیشرفته ترین ادوات رزمى زمان مجهز باشد.

  ۵- قواى نظامى جامعه اسلامى باید به گونه‌اى باشد که دشمنان دین را همواره به هراس افکند.

  ۶- وحشت دشمن از توان رزمى مسلمانان، تعیین کننده مرز قدرت نظامى ضرورى در جامعه ایمانى

  ۷- اهل ایمان باید توان رزمى برتر خویش را به دشمنان دین بنمایانند.

  ۸- جامعه ایمانى در عصر پیامبر(ص) مواجه به دو گروه از دشمن: دشمنانى شناخته شده و دشمنانى ناشناخته

  ۹- لزوم آمادگى نظامى جامعه اسلامى در برابر دشمنان شناخته شده و ناشناخته

  ۱۰- دشمنان ناشناخته مسلمانان در عصر پیامبر(ص)، داراى نیروى ضعیفتر نسبت به دشمنان شناخته شده
  ۱۱- تنها خداوند آگاه به دشمنانى است که براى جامعه ایمانى ناشناخته‌اند.

  ۱۲- ترغیب مؤمنان از جانب خداوند به انفاق در راه خدا، تأمین هزینه هاى نبرد و تهیه تدارکات و امکانات رزمى

  ۱۳- انفاق در راه خدا، داراى پاداشى کامل و تضمین شده از جانب خدا

  ۱۴- تأمین کمترین هزینه جهاد، در پى دارنده پاداش عادلانه الهى

  ۱۵- انفاق امکانات براى تقویت بنیه نظامى جامعه اسلامى، از مصادیق انفاق «فى سبیل اللّه» است.

  ۱۶- نبرد با دشمنان دین، از مصادیق «سبیل اللّه» است.

  ۱۷- خداوند هرگز در پاداش دادن به بندگان خویش ستم روانمى دارد.

  ۱۸- کاستى در پاداش انفاقها و نادیده گرفتن انفاقهاى ناچیز، ستمکارى است.

  ۱۹- پرداخت مزد کارها به کمتر از مقدار استحقاق، ستمکارى است.

  ۲۰- بازداشتن دشمنان از هجوم به جامعه ایمانى و ستمکارى آنان، از منافع جهاد و تأمین هزینه ادوات آن است

  این برداشت‌ها از قرآن کریم به وضوح مبین این نکته است که تولید و ذخیره سلاح‌های پیشرفته و البته متعارف امری ضروری برای تمام دوران حیات اسلام است و مسلمانان موظف به مبادرت به این موضوع در حد اتمّ و اکمل آن هستند.

  با این حساب دنیای آینده فقط در صورتی دنیای گفتمان‌ها خواهد بود و نیازی به موشک نخواهد داشت که دشمنی برای اسلام وجود نداشته باشد و چه بسا این دنیای آرمانی آینده با غرش همین موشک‌هایی که شاگردان مکتب امام خمینی(ره) و سربازان دلیر امام خامنه‌ای ساخته و ذخیره کرده‌اند محقق شود.

   

  مهدی خدایی

     نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  نام:

     

 • برچسب ها :
 •  

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار
  نویسندگان نسبت به افزایش کیفیت محتوا اهتمام جدی داشته باشند / فرم مطلوب می‌تواند سبب ماندگاری محتوا شود ورود سمن ها به عنوان مترجم اتباع خارجی در ایام اربعین ادامه پیشروی های ارتش عراق در محور جنوبی و شمال شرقی موصل تصاویر/صفحه نخست روزنامه‌‌های دوشنبه سوم آبان عجیب ترین هتل دنیا در کنار دره‌ای خطرناک+ عکس اشتون کارتر در اربیل/ آمریکا خواهان پایان عملیات موصل، پیش از پایان سال است تشکیل اجلاس بیداری اسلامی همزمان با آزادسازی موصل پیام پیروزی در سایه وحدت است جهانگیری: رفع موانع بانکی مهمترین پیش نیاز توسعه روابط اقتصادی ایران و مالزی است سیاست و مبنای کار دولت یازدهم، توسعه شبکه ریلی کشور است باهنر: صحبت های ابرقدرت هاعلیه هم در۴۰ سال گذشته تا به حد امروز تهدیدآمیز نبوده است سوابق کاری وزیر پیشنهادی رییس جمهور برای آموزش‌وپرورش درمان مفصل زانو با غضروف بینی "مشتری" به یک صورتک خندان تبدیل شد رئیس‌جمهور شوم، ایران نمی‌تواند آمریکائی‌ ها را بازداشت کند! موضع تند ولایتی علیه سعودی‌ها عکس/ لحظه شکار عقاب سلفی طارمی با دوستانش/مهدی ماهانی در امام زاده صالح/ موفقیت از نگاه مجید صالحی یورش صدها شهرک نشین صهیونیست به مسجد الاقصی به مناسبت اعیاد یهودی فیلم/ دکتر حسن عباسی هرجا هستیم آنجا مرکز عالم است تحقیر آقای خاص در خانه قدیمی‌اش/ چلسی به صدر جدول نزدیک شد