رسیدن تولید نفت به بیشترین افزایش از می ۲۰۱۲ تاکنون

0 0

تولید نفت ایران در ماه مارس با ۱۰۰ هزار بشکه افزایش به ۳.۲ میلیون بشکه در روز رسید که بیشترین افزایش از می ۲۰۱۲ تاکنون بود.

به گزارش وعده صادق به نقل از بلومبرگ، در ماه مارس با رسیدن میزان تولید نفت ایران به بالاترین رقم در حدود ۴ سال اخیر،  میزان تولید نفت اوپک نیز افزایش یافت.

به گفته شرکت های نفتی، تولید کنندگان و تحلیلگران، سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) در ماه گذشته میلادی، تولید خود را ۶۴ هزار بشکه در روز افزایش داد و به ۳۳٫۰۹ میلیون بشکه در روز رساند.

این گروه در نشست ۴ دسامبر خود در وین، سقف ۳۰ میلیون بشکه ای تولید خود را برداشت. کشورهای عربستان، روسیه، ونزوئلا و قطر در ۱۶ فوریه به توافقی مقدماتی برای محدود کردن تولید در سطح ماه ژانویه دست یافتند. این کشورها قرار است روز ۱۷ آوریل در دوحه با دیگر کشورهای عضو و غیر عضو اوپک تشکیل جلسه دهند.

میشائیل لینچ، تحلیلگر بازار نفت گفت: «حرف زدن فایده ای ندارد… در شرایطی که تولید همچنان در حال افزایش است، دشوار می توان واقعا نگاه افزایشی درباره قیمت نفت داشت. میزان تولید اوپک یادآور این مسئله است که ما همچنان در وسط یک مازاد عرضه قابل توجه قرار داریم.»

بر اساس این گزارش، تولید نفت ایران در ماه مارس با ۱۰۰ هزار بشکه افزایش به ۳٫۲ میلیون بشکه در روز رسید که بیشترین افزایش از می ۲۰۱۲ تاکنون بود. ایران بعد از اجرای برنامه جامع اقدام مشترک به دنبال با پس گیری سهم از دست رفته خود از بازار نفت است.

بر اساس این تحقیق، تولید نفت عراق نیز در ماه مارس با ۱۵۰ هزار بشکه افزایش به روزانه ۴٫۳۵ میلیون بشکه رسید. دومین تولید کننده بزرگ اوپک در ماه ژانویه روزانه ۴٫۵۱ ملیون بشکه نفت تولید کرد که بالاترین رقم تولید ماهیانه از سال ۱۹۸۹ یعنی زمانی بود که بلومبرگ آمارهای ماهیانه تولید را گرد آوری می کند.

عربستان، بزرگترین تولید کننده عضو اوپک در این ماه تولید خود را ۱۰ هزار بشکه در روز کاهش داد و به ۱۰٫۱۹ میلیون بشکه در روز رساند. سعودی ها تولید خود را نسبت به ماه ژانویه تقریبا بدون تغییر حفظ کرده اند.

منبع: تسنیم

انتهای پیام

ممکن است بپسندید

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.