• تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۵ ساعت ۰۰:۰۱ | کد خبر : 18510
 • به گزارش وعده صادق به نقل از گروه پارلمانی خبرگزاری فارس، امیدوار رضایی معاون قوانین مجلس شورای اسلامی همزمان با دیدار نوروزی رئیس مجلس با کارکنان مجلس شورای اسلامی با اشاره به نامگذاری امسال از سوی رهبر معظم انقلاب با عنوان اقتصاد مقاومتی سال «اقدام و عمل» به ارائه گزارشی از فهرست اقدامات صورت گرفته در این معاونت پرداخت.

  وی در تشریح اهم فعالیت‌های معاونت قوانین مجلس، به مکاتبه با دستگاه‌ها و مسئولان جهت پیگیری اجرای قانون تنقیح قوانین و تهیه اصول و ضوابط تنقیح قوانین و تعیین مراحل ۲۰ گانه تنقیح، تعیین زمان‌بندی تنقیح قوانین با اولویت دادن به قوانین حوزه اقتصاد مقاومتی آسیب‌شناسی قوانین مرتبط با این حوزه اشاره کرد.

  معاون قوانین مجلس شورای اسلامی با برشمردن نشست‌های تخصصی در ارتباط با اقتصاد مقاومتی، اظهار داشت: معاونت قوانین و هیأت رئیسه مجلس ۱۰ جلسه که شامل ۲۵ ساعت ،۳ جلسه با نایب‌رئیس دوم جناب آقای باهنر، دو جلسه با حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد نایب رئیس اول و ۲ جلسه با معاون حقوقی رئیس‌جمهور و مسئولان حقوقی و چندین جلسه با دستگاه‌ها و کارشناسان حقوقی مختلف از وزارتین امور اقتصادی و دارایی، صنعت و معدن و تجارت، کار و رفاه اجتماعی و بانک‌های صنعت و معدن، سپه، کشاورزی، اتاق بازرگانی و غیره تشکیل داد و در این جلسات مقرر شد تا قوانین مزاحم ظرف ۳ ماه مشخص و طرح یا لایحه برای حذف قوانین مزاحم تدوین و ارائه گردد.

  وی اضافه کرد: در این خصوص جلسه مشترک با رؤسای کمیسیون‌های تخصصی نیز برقرار گردید و کمیسیون‌ها تخصصی نیز در این رابطه جلساتی را برگزار کردند.

  رضایی تهیه فهرست قوانین موضوعی مرتبط با اقتصاد مقاومتی با ۱۴ موضوع تفکیکی و شناسایی ۵۷۷۶ فقره قانون و ارسال آنها به کمیسیون‌های تخصصی مجلس و معاونت حقوقی رئیس‌جمهور برای اعلام نظر در جهت حذف قوانین مزاحم با سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی یا اصلاح آنها وفق سیاست‌های مذکور را از دیگر اقدامات در این حوزه برشمرد.

  وی با اشاره به  قانون تجارت و قانون مالیات که در مجلس در حال تدوین است، گفت: این قوانین با نگاه قانون جامع و حذف صریح قوانین مزاحم، مغایر و معارض با همدیگر و به‌ویژه با سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی تهیه شده است، همچنین موضوع قانون پولی بانکی هم در دست بررسی و اقدام است که از بررسی‌های به عمل‌ آمده ۴۰ عنوان قانون احصاء شده که ۳۱ مورد آن معتبر، ۵ مورد منتفی (با اجرا منتفی یا موضوعاً منتفی) و ۵ مورد منسوخ صریح تشخیص داده شد.

  وی از تهیه طرح دوفوریتی برای ضمانت اجرایی در اقدام به تنقیح قوانین مرتبط با اقتصاد مقاومتی که نشان از اهتمام و توجه مجلس نسبت به این حوزه دارد نیز خبر داد.

  رضایی در ادامه به طرح اعلام نسخ برخی از قوانین و مصوبات مجلس در بازه‌های زمانی تفکیک شده اشاره کرد و افزود: از ابتدای قانونگذاری تا پایان سال ۱۳۰۹، از ۱۰۳۴ قانون بررسی شده با تصویب طرح مذکور ۹۵۸ قانون کسر می‌شود.

  وی افزود: از ابتدای سال ۱۳۱۰ تا پایان سال ۱۳۲۸، از ۱۰۳۳ قانون بررسی شده که با تصویب طرح مورد نظر ۸۸۵ قانون نسخ صریح می‌شوند، همچنین از ابتدای سال ۱۳۲۹ تا ۳۰/۷/۱۳۳۶، از ۹۷۸ قانون بررسی شده که با تصویب طرح مورد نظر ۸۹۰ قانون نسخ صریح می‌شوند.

  رضایی یادآور شد: در مجموع از ۳۰۴۵ قانون بررسی شده در سه بازه زمانی فوق به تعداد ۲۷۳۳ قانون از قوانین کاسته می‌شود که در واقع ۹۰ درصد قوانین مربوط به این دوره زمانی قابلیت حذف شدن دارند.

  وی در ادامه گفت که گزارشی از پیشرفت کدهای تنقیحی نیز بدین شرح است؛ کد مالیاتی که مجلس با همکاری سازمان امور مالیاتی کشور تهیه کرد، طرح مالیاتی، طرح تدوین قانون جامع  مرحله چینش به اتمام رسیده است.

  معاون قوانین مجلس کدهای مربوط به حوزه اقتصاد که از کدهای تنقیحی واگذار شده و وظیفه بازنگری و نظارت بر عملکرد بر آنها را دارند اینگونه نام برد: کد تجارت؛ گردآوری قوانین ۸۵ درصد تایید شده، کد تجارت؛ جداسازی (نسخ صریح و نسخ مدت منقضی) ۳۰ درصد تایید شده، کد امور بازرگانی؛ گردآوری قوانین ۷۰ درصد تایید شده، کد امور صنعت؛ گردآوری قوانین ۵۵ درصد تایید شده، کد معدن؛ گردآوری قوانین ۸۵ درصد تایید شده، کد معدن؛ جداسازی (نسخ صریح و نسخ مدت منقضی) ۳۰ درصد تایید شده و کد محیط زیست؛ گردآوری قوانین ۸۵ درصد تایید شده است.

  وی در پایان خاطرنشان کرد: پیشنهادهایی نیز در مورد کاهش هزینه‌ها و اداره بهتر کشور واصل شده و در حال بررسی است که در صورت امکان در قالب طرح پیشنهادی به مجلس و نمایندگان ارائه شود.

     نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  نام:

     

 • برچسب ها :
 •  

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار
  صمیمانه از روحانی می‌خواهم در انتخابات آتی شرکت نکند/ کسی که سه سال به انتقادات گوش نداده ظرف یک سال نیز کاری نخواهد کرد عکس/ «قاهان»، منطقه‌ای زیبا در قم مهم‌ترین وظیفه ناجا در انتخابات جمله ای زیبا در اینستاگرام احمد رضا عابد زاده+ اینستاپست حمله به یک دانشگده پلیس در پاکستان ۲۰ کشته و۱۰۰ زخمی برجای گذاشت شجاعت شهید پوراحمدی در حمل سلاح از بین ماموران «ضعف تیم اطلاع‌رسانی دولت» صدای اصلاح‌طلبان و حامیان روحانی را هم در آورد/ شعار «دولت پاسخگو» توخالی از آب درآمد! جزئیات نحوه استفاده از موبایل به جای کارت بانکی پایه همه بیانات رهبری تحول بنیادین در حوزه است صعود تیم فوتبال جوانان ایران به جام‌جهانی/ دو گام تا قهرمانی آسیا عمر البشیر با پادشاه عربستان دیدار کرد تصاویر/صفحه نخست روزنامه‌‌های سه‌شنبه چهارم آبان مهم‌ترین اخبار اجتماعی ایسنا در روز دوشنبه انتشار بخشی از سخنان جهانگیری در همایش ملی روز روستا+اینستاپست ۱۵سازمان و حزب سیاسی در کردستان عراق خواهان خروج ترکیه ازعراق شدند صالحی امیری برنامه‌های خود برای تصدی وزارت ارشاد را اعلام کرد تصاویر صفحه نخست روزنامه‌های امروز کشور توضیحات سفیر ترکیه در رابطه با تیراندازی در نزدیکی سفارت ایران در آنکارا همگان باید دعاگوی حضرت آمنه(س) باشند که در دامن خود، حضرت محمد(ص) را تربیت کردند جایزه سال «چتم هاوس» به ظریف و کری رسید