روس‌ها درباره گورباچوف چگونه فکر می‌کنند؟

0 0

آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی خدمات بسیاری برای کشورش انجام داد، اما هم چنان ۵۹ درصد روس‌ها به واسطه تأثیر وی در فروپاشی ۱۹۹۱ نسبت به وی نظر منفی دارند.

به گزارش وعده صادق ؛ اگرچه میخائیل سرگئیویچ گورباچوف، آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی خدمات بسیاری برای کشورش انجام داد، اما هم چنان ۵۹ درصد روس‌ها به واسطه تأثیر وی در فروپاشی ۱۹۹۱ نسبت به وی نظر منفی دارند.

۱۵ درصد روس‌ها نقش میخائیل گورباچوف را در روسیه مثبت ارزیابی می‌کنند. مردم روسیه از بین خدماتی که گورباچوف برای کشورشان انجام داده است، پیش از هر چیز به دموکراسی، گلاسنوست (فضای باز) و دوره جدید در سیاستگذاری اشاره می‌کنند. مردم اعتقاد دارند که میخائیل گورباچوف کشور را از نقطه انجماد به حرکت درآورد، پرسترویکا (بازسازی) را مطرح کرد و آزادی کلام و آزادی عمل را به جامعه آورد.

در عین حال مردم اتهاماتی را نیز بر او وارد می‌کنند که از جمله آنها «فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی» است. در این نظرسنجی‌ها، نظرات منفی (۵۹ درصد) نسبت به وی بر نظرات مثبت (۲۰درصد)  غالب است. نسل قدیم روسیه آشکارا گورباچوف را محکوم می‌کنند.

در این نظرسنجی‌ها از مردم سؤال شده که در زمان به قدرت رسیدن گورباچوف، نظر مردم نسبت به او چگونه بود: ۱۴ درصد معتقدند که نظر جامعه مثبت بود، ۱۴ درصد به بی‌تفاوتی مردم نسبت به گورباچوف اشاره می‌کنند و ۲۲ درصد می‌گویند که نظرها نسبت به او منفی بوده است.

این نظرسنجی به سفارش بنیاد «افکار عمومی» در روز ۲۸ فوریه ۲۰۱۶ در ۵۳ واحد فدرال فدراسیون روسیه (۱۵۰۰ نفر) برگزار شده است و ضریب خطای آن ۳،۶ درصد است.

منبع : تسنیم

ممکن است بپسندید

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.