رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: جمعه ۲۰ فروردین ۱۳۹۵ ساعت ۰۰:۳۶ | کد خبر : 19034
 • سیاست‌های عربستان در قیمت طلای سیاه چه تاثیری خواهد داشت؟

  به گزارش وعده صادق قیمت نفت خام در سال گذشته میلادی یعنی در سال ۲۰۱۵ حدود ۳۵ درصد کاهش یافت و نرخ آن روی بشکه‎ای ۳۷ دلار شناور بود.
  اکثر کارشناسان نفتی اعتقاد دارند که قیمت نفت در سال ۲۰۱۶ افزایش پیدا خواهد کرد ولی تا بازگشت قیمت نفت به بالای ۹۰ دلار مسیری طولانی در پیش است.
  در یک سو تقاضای نفت به‎خصوص در چین کاهش پیدا کرده ولی از سوی دیگر کشور‎های بزرگ نفتی برای رقابت در بازار، استخراج بیش از حد انجام می‎دهند.
  در واقع افت رشد اقتصادی چین به‎عنوان دومین اقتصاد برتر جهان تاثیر به سزایی در این زمینه داشته است. نرخ رشد اقتصادی چین در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۵ به پایین‎ترین سطح در شش سال اخیر و پس از بحران مالی جهانی رسیده بود.
  تولید ناخالص داخلی (GDP) دومین اقتصاد بزرگ جهان در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۵ به ۹/ ۶ درصد رسید و همین امر موجب افزایش نگرانی در بازار‎های جهانی شد که خود این امر کاهش تقاضای نفت در بازار چین را به‎دنبال داشت.
  از سویی دیگر اوپک به‎عنوان بزرگ‎ترین بازیگر در بازار نفت، این روند را پیش گرفته است و تولیدات خود را کاهش نمی‎دهد تا قیمت افزایش پیدا کند.
  کارتل عربستان سعودی تلاش می‎کند تا محصولات خود را با قیمت بالاتری به آمریکا و کشور‎های دیگر بفروشد. همه این وقایع در حالی است که ایران در حال بازگشت به رتبه‎‎های بالا در تولید نفت جهان است و به این دلیل رقابتی در اوپک به‎وجود آمده است.

  سرنوشت طلای سیاه چگونه رقم خواهد خورد؟سیاست‌های عربستان در قیمت طلای سیاه چه تاثیری دارد؟
  ایران بعد از برداشته شدن تحریم‎‎ها تصمیم دارد تولید خود را به ۵/۱ میلیون بشکه در روز برساند که این بدان معناست که تعداد عرضه بیشتر از وضعیت فعلی می‎شود.
  افت بزرگ قیمت نفت از ۱۰۸ دلار به ۳۷ دلار در تنها ۱۸ ماه باعث ایجاد مشکل برای تولیدکننده‎‎های آمریکایی شده است. بیشتر آنان با بدهی‎‎های زیادی مواجه شده‎اند. اوضاع نابه‌سامان صنعت نفت آمریکا در سال ۲۰۱۵ باعث بیکاری قریب به ۱۰۰ هزار نفر شد.
  انتظار می‎رود تولیدات صنعت نفت آمریکا در سال ۲۰۱۶ کاهش پیدا کند ولی نه در حدی که بازار را نامتعادل کند. دکتر شاه‎ویسی که مطالعات آینده‎پژوهی هم در حوزه اقتصاد انجام می‎دهد، اعتقاد دارد: «در سال ۲۰۱۶ میلادی یا به‎عبارت بهتر در سال ۱۳۹۵ شمسی ما قطعا افزایش نرخ نفت را خواهیم داشت.
  چند وجه اثرگذار در پیشران‎‎ها وجود دارد که به‎نظر می‎رسد اثرگذاری این حوزه را منطقی‎تر می‎کند. یکی از این پیشران‎‎ها فشاری است که جمهوری اسلامی ایران وارد می‎کند تا سهم خود را در بازار نفت باز کند و شاید در سه تا شش ماهه اول و دو فصل اول، قبل از اجلاس بهاره اوپک، این یک فشار مصنوعی باشد و با فریز کردن بازار عربستان شاید اتفاق مثبتی رخ ندهد.
  اما به‎نظر می‎رسد با یک فشار اقتصاد سیاسی به بازار مقصد عراق و با یک فشار اقتصاد سیاسی به بازار تولید عربستان و از طرف دیگر با توجه به فرصت‎‎های جدیدی که بین ایران و مشتریان سنتی‎اش، یعنی اروپاییان به‎وجود آمده است، به احتمال زیاد جهش‎‎هایی را در قیمت نفت شاهد باشیم.
  روشی که بازار ایران برای دریافت پول نفت خود دارد، فروش نفت ایران در بازار اروپا به‌صورت ۱۲۰ روزه به بالاست. ایران برخلاف بازار عربستان و عراق که به‎خاطر کسری بودجه مزمنی که دارند، به‎صورت نقد معامله می‎کنند، رویه دیگری دارد. ورود ایران به بازار نفت و پایبندی‎اش به این مسئله یک کشش اولیه را در اروپاییان برای معامله با ایران به‎وجود آورده است که نهایتا مقصد مازاد تولید عراق و بعدا عربستان را می‎تواند دچار گسست و چالش کند».

  این کارشناس اقتصادی با مد نظر قرار دادن روابط ایران و چین و تاثیر آن در افزایش قیمت نفت، معتقد است: «اگر به این موضوعات روابط راهبردی ایران و چین را که اخیرا گسترش یافته است و بخش عمده آن مربوط به مبادله انرژی بین ایران و چین و بازگشت منابع نقدشونده ایران توسط کالا و خدمات چینی است، اضافه کنیم، عوامل موثری را در پیش رو داریم. ضمن اینکه ما بازاری جدید را هم تعریف کرده‎ایم.
  در این بازار ما می‎توانیم با عربستان سعودی یک روند جایگزین نفت ـ گاز را به‎وجود بیاوریم. چون عربستانی‎‎ها به گاز نیاز دارند ولی خودشان فاقد منابع گازی هستند، ما می‎توانیم سوآپ کنیم.
  به‎نظر می‎رسد ما یکسری از امتیازات را در حوزه امنیت انرژی در اختیار داریم که این لجام‎گسیختگی عربستانی‎‎ها را در حوزه امنیت انرژی جمهوری اسلامی ایران متحول کنیم.

  براساس این تحول‎آفرینی، ارزیابی من این است که اگر جمهوری اسلامی ایران برای دو فصل آینده، تا اجلاس بهاره اوپک، بتواند این ثبات را در مدیریت نفتی خودش در بازار مصرف و ذی‎نفعان به‎وجود بیاورد، چه بسا یک تغییر پنج تا حدود ۱۲ درصدی را با توجه به کشش جدید تولیدات ایران احتمالا در تغییرات قیمتی شاهد باشیم. البته یک‎سری عوامل و پیشران‎‎های بین‎المللی هم هست که می‎تواند در حوزه قیمت نفت اثرگذار باشد».

  با در نظر گرفتن ماتریسی همه ایستار‎های موجود و پیش‎بینی اوضاع اقتصادی جهان در سال آینده، اغلب کارشناسان معتقدند که با افزایش
  قیمت نفت در سال آتی مواجه خواهیم شد.

  هرچند در کنار این‎ها، پیش‎بینی‎‎های بدبینانه‎ای هم وجود دارد و برخی معتقدند که قیمت جهانی نفت یا در همین وضعیت باقی خواهد ماند یا شاید اوضاع از این هم وخیم‎تر شود.

  بررسی برخی نظرات و دیدگاه‎‎ها درباره ‎پیش‎بینی قیمت نفت در سال آینده نشانگر این است که در صورتی که شاخص‎‎های اقتصادی به آرامی حرکت کنند، بازار نفت نیز به‎عنوان یک مولفه تاثیر‎گذار و البته تاثیرپذیر حرکتی آرام را در پیش خواهد گرفت. در غیر این صورت انتظارات کاهشی بر بازار حکمفرما خواهد بود.

  مثلا بررسی وال استریت‎ژورنال از پیش‎بینی ۱۳ بانک سرمایه‎گذاری نشان می‎دهد که از نظر آن‎‎ها قیمت جهانی نفت در سال میلادی ۲۰۱۶ میانگین قیمتی ۳۹ دلار برای هر بشکه خواهد داشت که افتی ۱۱ دلاری را نشان می‎دهد. بانک‎‎ها هم‎چنین پیش‎بینی کردند که هر بشکه نفت وست‎تگزاس اینترمدییت در سال ۲۰۱۶ به‎طور متوسط ۳۸ دلار قیمت خواهد داشت .
  منبع:مشرق

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار