• تاریخ انتشار: جمعه ۲۰ فروردین ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۱ | کد خبر : 19105
 • به گزارش گروه دین و اندیشه وعده صادق، آیت الله نوری همدانی عصر پنجشنبه در دیدار رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: مساله حل معضل بانک های ربوی که هم اکنون چند سالی می شود، از طرف نهادهای مختلف از جمله مجلس شورای اسلامی در حال پیگیری است، نباید زمان زیادی صرف کند.

  وی گفت: در زمان حضرت امام(ره) که برای هر موضوعی فکری می شد، در مورد حل بانک های ربوی نیز مقرر شد تا طبق نظر و اندیشه علمای اسلام از جمله شهید محمد باقر صدر عمل شود.

  آیت الله نوری همدانی با تاکید بر اینکه اسلام دین کار است و هر گونه کسب پول و مالی را تنها در ازای کار کردن مشروع و حلال می داند،افزود: پول نباید از طریق پول بدست بیاید بلکه باید فقط از طریق کار و سرمایه گذاری کسب شود.

  این مرجع تقلید در تبیین علت حرام بودن ربا بر اساس فقه اسلامی،تصریح کرد: اسلام نمی خواهد که یک نفر در خانه بنشیند و بدون اینکه زحمت کار کردن را به خود بدهد، با سپردن پول خود به دست دیگران مال و ثروت خود را افزایش دهد.

  آیت الله نوری همدانی همچنین با انتقاد از بانک های کشور به خاطر اخذ دیرکرد بواسطه تاخیر در پرداخت ها، گفت: مطابق نظر همه فقها و مراجع تقلید هر پولی که به عنوان دیر کرد گرفته می شود، ربا و حرام است.

  وی با بیان اینکه ما هر روز استفتائات و نامه هایی را از سوی مردم در این زمینه دریافت می کنیم، تصریح کرد: متاسفانه خیلی ها به خاطر همین مساله دچار گرفتاری و مشکل شدند که یکی از آنها شهرداری قم است که به خاطر مبلغی که به عنوان دیرکرد از طرف بانک برای آن تعیین شده است هم اکنون چهار هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال مقروض است.

  آیت الله نوری همدانی با بیان اینکه اسلام برای حل مساله عدم پرداخت به موقع دین، راه حل رهن و ضمانت معتبر و مورد توافق طرفین را مطرح کرده است، تصریح کرد: در اسلام فرد مرتهن و طلبکار حق دارد وقتی راهن و بدهکار دین خود را به موقع پرداخت نکرد مالی که از او در نزد خود به عنوان گرو دارد را بفروشد و حق خود را بر دارد، و اضافه آن را نیز به بدهکار باز گرداند.

  این مرجع تقلید گفت: شخص راهن در هنگام دادن رهن و گرو گذاردن مال خود نزد مرتهن و طلبکار می تواند آن را به چیزهایی مانند طلا که حمل و نقل و نگهداری آن آسان است، تبدیل کند.

  وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اوضاع کشورهای منطقه با تاکید بر بیداری و هوشیاری بیش از پیش در برابر توطئه های دشمنان، گفت: ما نباید به دشمنان اعتماد پیدا کنیم، چراکه تاکنون همه کارهای آنها بر علیه اسلام بوده است و هیچ گاه کاری را به نفع مسلمانان انجام نداده اند.

  منبع: ایرنا

     نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  نام:

     

 • برچسب ها : , , , , ,
 •  

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار
  تشکیل اجلاس بیداری اسلامی همزمان با آزادسازی موصل پیام پیروزی در سایه وحدت است جهانگیری: رفع موانع بانکی مهمترین پیش نیاز توسعه روابط اقتصادی ایران و مالزی است سیاست و مبنای کار دولت یازدهم، توسعه شبکه ریلی کشور است باهنر: صحبت های ابرقدرت هاعلیه هم در۴۰ سال گذشته تا به حد امروز تهدیدآمیز نبوده است سوابق کاری وزیر پیشنهادی رییس جمهور برای آموزش‌وپرورش درمان مفصل زانو با غضروف بینی "مشتری" به یک صورتک خندان تبدیل شد رئیس‌جمهور شوم، ایران نمی‌تواند آمریکائی‌ ها را بازداشت کند! موضع تند ولایتی علیه سعودی‌ها عکس/ لحظه شکار عقاب سلفی طارمی با دوستانش/مهدی ماهانی در امام زاده صالح/ موفقیت از نگاه مجید صالحی یورش صدها شهرک نشین صهیونیست به مسجد الاقصی به مناسبت اعیاد یهودی فیلم/ دکتر حسن عباسی هرجا هستیم آنجا مرکز عالم است تحقیر آقای خاص در خانه قدیمی‌اش/ چلسی به صدر جدول نزدیک شد تصویب کلیات طرح تقویت و حمایت از بسیج رسانه در کمیسیون فرهنگی مجلس بسته اخبار اقتصادی ایسنا در روز یکشنبه وزیر اطلاعات: با پرهیز از هرگونه اختلاف، در مسیر وحدت و انسجام گام برداریم خوداتکایی به معنای قطع رابطه با دیگران نیست/ اقتصاد مرز نمی‌شناسد ما خواستار به نتیجه رسیدن موضوع ریاست جمهوری لبنان هستیم هاشمی رفسنجانی: راهکارمبارزه بافساد تمکین به قانون است/برجام نیاز جامعه جهانی بود