رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۱۶ | کد خبر : 19387
 • استقراض ۳۹۰ میلیارد دلاری عرب‌ها به خاطر کسری بودجه

  بر اساس گزارشی جدید، انتظار می‌رود تا سال ۲۰۲۰، شش کشور عرب نفت‌خیز حوزه خلیج فارس برای تامین کسری بودجه ناشی از کاهش قیمت نفت، مبلغی بین ۲۸۵ تا ۳۹۰ میلیارد دلار قرض کنند.

  «مرکز مالی کویت» در گزارشی پیش بینی کرد همه اعضای شورای همکاری خلیج فارس (بحرین، کویت، عمان، قطر، عربستان سعودی و امارات متحده عربی) در سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ با کسری بودجه ۳۱۸ میلیارد دلاری مواجه شوند.

  اقتصاد این ۶ کشور که ۸۰ درصد از بودجه‌شان به فروش نفت وابسته است، با کاهش قیمت‌ نفت از اواسط سال ۲۰۱۴ با مشکلات فراوان رو‌به‌رو شده است.

  این مرکز در ادامه گزارش خود تصریح کرد این کشورها بخشی از کسری خود را از طریق استقراض و باقی آن را با استفاده از ذخایر مالی خود تامین خواهند کرد.

  بر اساس این گزارش، عربستان سعودی که یکی از اعضای مهم سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) به شمار می‌رود، سال گذشته میلادی ۲۶ میلیارد دلار از بانک‌های محلی استقراض کرد و ۱۰۰ میلیارد دلار نیز از ذخایر مالی خود که تا پایان سال ۲۰۱۴ به ۷۳۲ میلیارد دلار می‌رسید، استفاده نمود.

  به جز عمان و بحرین، دیگر کشورهای شورای همکاری خلیج فارس ذخایر مالی زیادی دارند و بدهی عمومی اندک به آنها اجازه می‌دهد حجم بدهی داخلی و بین المللی خود را به طور چشمگیری افزایش دهند.

  کشورهای عرب صادرکننده نفت پارسال در مجموع ۱۶۰ میلیارد دلار کسری بودجه داشتند، این در حالی است که در سال ۲۰۱۲، این کشورها با مازاد بودجۀ ۲۲۰ میلیارد دلاری مواجه شدند.

  مرکز مالی کویت ماه فوریه در گزارشی اعلام کرد انتظار می‌رود بدهی عمومی این کشورها از ۳۰ درصد از تولید ناخالص داخلی در پایان سال ۲۰۱۵ به ۵۹ درصد در پنج سال آینده افزایش یابد.

  منبع : پرس تی وی

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار