رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: جمعه ۲۷ فروردین ۱۳۹۵ ساعت ۰۰:۲۶ | کد خبر : 19957
 • گزارش «چیلکات» چیست و انتشار آن به چه بهانه‌هایی به تعویق افتاده است؟

  «دیوید دیویس» وزیر خارجه اسبق انگلستان که مسئولیت مناظره محافظه‌کاران برای بررسی گزارش مشارکت این کشور در جنگ عراق را بر عهده دارد نسبت به تبعات تاخیر در انتشار این گزارش هشدار داد.

  به گزارش وعده صادق  گاردین نوشت: در حالی که تنها چند هفته تا برگزاری مناظره پیرامون گزارش چیلکات زمان باقیست، دیویس هشدار داد خشم از عدم انتشار این گزارش به شدت افزایش یافته است. قرار است دوشنبه آینده گزارش چیلکات به مقامات دولتی تحویل داده شود و همان زمان بررسی‌های امنیت ملی در آن موضوع آغاز می‌شود.

  روز پنج‌شنبه مناظره‌ای پیرامون این گزارش برگزار می‌شود و این درحالیست که نمایندگان پارلمان به وزرا تاکید دارند که هرچه سریعتر گزارش چیلکات را منتشر کنند.

  برخی مقامات به دولت انگلیس پیشنهاد دادند که انتشار این گزارش را تا بعد از برگزاری همه‌پرسی جدایی از اتحادیه اروپا در ۲۳ ژوئن، به تعویق بیاندازد. دیویس گفت اقدام دولت در تعویق انتشار گزارش چیلکات، غیرقابل توضیح است و هیچ دلیلی وجود ندارد که این گزارش تا بعد از برگزاری همه‌پرسی منتشر نشود.

  سر جان چیلکات که مسئولیت تیم تحقیق درباره نقش انگلیس در جنگ عراق را ۶ سال پیش برعهده گرفت، بارها و به بهانه‌های مختلف انتشار این گزارش را به تعویق انداخته است.

  گزارش «چیلکات» ابتدا در چه زمانی کلید خورد؟

  انگلیس در دوره نخست وزیری تونی بلر بین سال‌های که بین سال‌های ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۷ بود، با آمریکا در جنگ عراق همدست شد. «گوردون برآون» نخست وزیر اسبق انگلیس طی سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۰ در سال ۲۰۰۹ دستور تشکیل کمیته‌ای با ریاست «سر جان چیلکات» را برای تهیه گزارش جنگ عراق صادر کرد. انتظار می‌رفت این گزارش تا ۱۸ ماه بعد از آغاز تحقیقات، منتشر شود اما انتشار آن بارها و بارها به بهانه‌های مختلف به تعویق افتاده است.

  این گزارش تا سال ۲۰۱۵ منتشر نشد و دلیل عدم انتشار آن تا بعد از سال ۲۰۱۵، فرآیند «مکسولیزیشن» بود که خشم بیشتر مردم را برانگیخت. فرآیند «مکسولیزیشن» (برگرفته از نام رابرت مکسول، سیاستمدار و فعال رسانه‌ای سابق انگلیسی) است که طی آن، پیش از علنی شدن گزارش انتقادات به مقامات، جزییات این انتقادات برای آن‌ها ارسال می‌شود تا آخرین امکان اعتراض به آن‌ها داده شود.

  فرآیند مکسولیزیشن ماه سپتامبر سال ۲۰۱۴ میلادی آغاز شد و جزییات انتقادات برای برخی از وزرا و مقامات انگلیسی ارسال شد اما آنان در اقدامی هماهنگ از مطالعه انتقادات، اجتناب کردند. بعد از آن خبری منتشر شد که اعلام کرد، در گزارش نهایی چیلکات هیچ اسمی از افرادی که طی فرآیند «مکسولیزیشن» در جریان جزییات انتقادات قرار گرفتند، افشا نمی‌شود. در واقع در صورت عدم انتشار جزییات فرآیند مکسولیزیشن دیگر مردم اسامی افرادی را که در جنگ عراق مشارکت داشتند، نخواهند دانست.

  اواخر سال ۲۰۱۴ میلادی بود که سر چیلکات از به تعویق افتادن انتشار این گزارش تا بعداز برگزاری انتخابات عمومی در انگلیس در ماه می ۲۰۱۵ خبر داده بود. چیلکات در توضیح دلایل تعویق انتشار این گزارش گفته بود «اگر این گزارش پیش از انتخابات عمومی در سال جاری میلادی منتشر شود، افراد مورد انتقاد حاضر نخواهند بود به طور مناسب پاسخ‌گو باشند و باید زمان مناسب به آن‌ها داده شود».

  اما بعد از برگزاری انتخابات هم گزارش چیلکات منتشر نشد. مدتی بعد جمعی از نمایندگان پارلمان انگلیس از دولت این کشور خواستند ۶ سال بعد از شروع تحقیقات درباره نقش انگلیس در جنگ عراق، هزینه‌های کمیته تحقیقات را قطع و هر چه سریعتر برای انتشار نتیجه تحقیقات اقدام کنند. بعد از مدتی سر چیلکات اعلام کرد که گزارش کمیته تحقیق نقش انگلیس در جنگ عراق درماه ژوئن یا جولای سال ۲۰۱۶ میلادی منتشر می‌‌شود.

  اواخر سال گذشته میلادی «تونی بلر» نخست وزیر انگلستان در دوره جنگ با عراق در گفت‌وگویی با شبکه خبری سی ان‌ان بعداز ۱۲ سال اعتراف کرد شرکت در جنگ عراق یک اشتباه بود.

  آمریکا نیز پیش از این مانع انتشار این گزارش شده بود؛ آمریکا خطاب به انگلیس تاکید کرده بود بخش هایی از این گزارش که به مکالمات و مکاتبات جورج بوش رییس جمهوری سابق آمریکا و تونی بلر نخست وزیر اسبق انگلیس در ایام پیش از آغاز جنگ عراق اختصاص دارد، نباید منتشر شود.

  این تعویقات مکرر در انتشار گزارش چیلکات مجروحان انگلیسی جنگ عراق را خشمگین کرد تا جایی که آنان تاخیر بیش از حد برای انتشار گزارش چیلکات از مشارکت انگلیس در این جنگ را اهانتی به تک تک افرادی دانستند که در این جنگ جان خود را از دست داده‌اند./فارس

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها : , , , , , ,
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار