رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: جمعه ۲۷ فروردین ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۴۱ | کد خبر : 20059
 • کری : رفتار هواپیماهای روسیه غیرمسئولانه و تحریک آمیز است.

  به گزارش وعده صادق ؛ جان کری، وزیر امور خارجه امریکا آنچه «حمله شبیه سازی شده ۲ جنگنده  روس علیه ناوشکن امریکایی در دریای بالتیک» خوانده بود، محکوم کرد و گفت امریکا حق سرنگون کردن این جنگنده ها را داشت. 

  ارتش امریکا روز چهارشنبه (۲۵ فروردین) اعلام کرد، ۲ فروند هواپیمای سوخو ۲۴ نیروی هوایی روسیه روز دوشنبه (۲۳ فروردین) نزدیک ناوشکن «یو اس اس دونالد کوک» به پرواز درآمدند.

  روسیه روز پنج شنبه (۲۶ فروردین) ضمن رد ارتکاب به «رفتاری غیرمسئولانه و تحریک آمیز» گفت، جنگنده های روسی پس از مشاهده کشتی جنگی نیروی دریایی امریکا، به منظور رعایت اقدامات امنیتی، تغییر مسیر دادند.

  جان کری، وزیر امور خارجه امریکا، ۲۵ فروردین ۱۳۹۵ (تصویر از خبرگزاری فرانسه)

  کری روز پنج شنبه در مصاحبه با «سی ان ان» و «هرالد میامی» گفت: «رفتاری از این دست را محکوم می کنیم.»

  وی افزود: «این (اقدام روسیه) غیرمسئولانه است. تحریک آمیز است. خطرناک است و بر اساس قوانین، می توانست به سرنگون کردن (جنگنده های روس) منجر شود.»

  کری در ادامه هشدار داد: «مردم باید بفهمند که این سوداگری جدّی تلقی می شود و ایالات متحده در آب های آزاد مرعوب نمی شود.»

  وزیر امور خارجه امریکا افزود: «در خصوص اینکه چقدر (این اقدام) خطرناک بود با روس ها صحبت می کنیم و امیدواریم (چنین اقدامی) هرگز تکرار نشود.»

  پیشتر وزارت دفاع روسیه در بیانیه ای اعلام کرد دو فروند جنگنده سوخو ۲۴ اش در دریای بالتیک پرواز آزمایشی انجام داده اند و پس از مشاهده ناوشکن امریکایی به منظور رعایت اقدامات امنیتی تغییر مسیر داده اند.

  ایگور کوناشینکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه در بیانیه ای گفت: «صادقانه بگویم، چنین واکنش خشنی را از سوی همکاران امریکایی خود درک نمی کنیم.»

  این بیانیه افزود: «با حضور ناوشکن نیروی دریایی امریکا در مجاورت پایگاه ناوگان بالتیک نیروی دریایی روسیه، قانون جهت یابی دریای آزاد، قانون جهت یابی هوایی آزاد هواپیماهای روسیه را نفی نمی کند.»

  ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه

  یکی از مقامات ارشد ارتش امریکا روز چهارشنبه (۲۵ فروردین) در مصاحبه با «سی بی اس» گفت، این حادثه روز یازدهم آوریل (۲۳ فروردین) زمانی که ناوشکن دونالد کوک با ۲ جنگنده سوخو ۲۴ در آب های بین المللی روسیه برخورد کرد، اتفاق افتاد.

  این مقام امریکایی افزود، این ناوشکن بندر «گدینا» لهستان را ترک کرده بود و نزدیک ۷۰ مایلی کالیلینگراد در دریای بالتیک قرار داشت و جنگنده های روس در ارتفاع ۳۰ متری فاصله ۹۱۵ متری آن ۲۰ بار گذشتند.

  جنگنده های سوخو ۲۴ روسیه، ۲۳ فروردین ۱۳۹۵ (تصویر از نیروی دریایی امریکا)
  نمایی از ناوشکن دونالد کوک، ۲۳ فروردین ۱۳۹۵ (تصویر از نیروی دریایی امریکا)

  بروز چنین برخوردهای میان جنگنده های روس و ناوشکن امریکایی که نزدیک آب های سرزمینی روسیه گشت می زنند، اتفاق تازه ای نیست. سال گذشته (۲۰۱۵ میلادی) وزارت دفاع امریکا اعلام کرد، یک فروند جنگنده روس در فاصله چند هزار پایی یک ناوشکن دونالد کوک امریکا که مأموریت های همیشگی اش را انجام می داد، پرواز کرد. این هواپیمای غیرمسلح روس در فاصله زمانی ۹۰ دقیقه ای، دست کم ۱۲ بار گذر کرد.

  استیو وارن، سرهنگ ارتش امریکا سپس این اقدام جنگنده های روس را اقدامی «تحریک آمیز و غیرحرفه ای» توصیف کرد.

  افزون بر این، در ژوئن سال ۲۰۱۵ نیز نیروی دریایی ارتش امریکا ویدئویی را منتشر کرد که جنگنده سوخوی ۲۴ روسیه را نزدیک یک ناوشکن راس یواس اس در دریای بالتیک نشان می داد.

  واشنگتن بر این باور است که چنین پروازهایی ناقض توافقنامه ۱۹۷۰ است که برای جلوگیری از حوادثی از این دست در دریا طراحی شده بود.

  وقوع حوادثی از این دست میان روسیه و امریکا زمانی اتفاق افتاده است که تنش میان دو کشور پس از درگیری های اوکراین و روسیه در حال افزایش است./ پرس تی وی

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار