• تاریخ انتشار: شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۳ | کد خبر : 20102
 • دور اول انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در هفتم اسفند ۹۴ با مشارکت ۶۲ درصدی مردم ایران برگزار شد و در این مرحله ۲۲۱ نماینده در ۲۰۷ حوزه انتخابیه با کسب اکثریت آراء به مجلس راه یافتند اما مشخص شدن وضعیت ۶۹ کرسی در ۵۶ حوزه انتخابیه به دور دوم و انتخاباتی که ۱۰ اردیبهشت برگزار می‌شود، کشیده شد.

  به گفته رئیس ستاد انتخابات کشور در دور دوم انتخابات مجلس ۱۳۸ نفر برای رسیدن به ۶۹ کرسی باقی‌مانده بهارستان با هم رقابت می‌کنند و ۱۵ هزار و ۸۰۰ صندوق رأی در ۵۶ حوزه انتخابیه وجود خواهد داشت.

  نتایج دور اول انتخابات مجلس دهم نشان داد که ترکیب این مجلس دست کم با سه دوره اخیر تفاوت اساسی خواهد داشت. انتخاب ۸۳ اصلاح‌طلب، ۷۵ اصولگرا، ۵۸ نماینده مستقل و ۵ نماینده اقلیت در این دور باعث شده تا ۶۹ کرسی باقی‌مانده (نزدیک به ۲۴ درصد) برای جناح‌های سیاسی کشور سرنوشت‌ساز باشد.

  پیش از انتخابات دور اول، دو جناح اصلی اصولگرا و اصلاح‌طلب با عنوان‌های ائتلاف بزرگ اصولگرایان و لیست امید کاندیداهایی را معرفی کردند و گروهی نیز با عنوان مستقل یا تحت عنوان صدای ملت در انتخابات حضور داشتند.

  بر مبنای لیست‌های منتشر شده پیش ا انتخابات از میان ۱۳۸ نفر باقی‌مانده ۳۶ نفر از لیست اصولگرایان و ۳۲ نفر در لیست اصلاح‌طلبان بودند و ۶۸ نفر به صورت مستقل حضور داشتند.

  اما طبق لیست جدید منتشر شده اصلاح‌طلبان تاکنون توانسته‌اند کاندیداهای لیست خود را به ۵۲ نفر برسانند. از طرفی اصولگرایان در حالی که در دور اول نتایج انتخابات به خصوص در تهران برایشان غیرمنتظره بود و از حضور تعدادی از نمایندگان قدیمی و موثر خود در مجلس آینده محروم شدند، تلاش می‌کنند از فرصت باقی‌مانده استفاده کرده و نگذارند ترکیب مجلس بیش از پیش به ضررشان تمام شود.

  در این میان تعدادی از کاندیداها هم به صورت مستقل در انتخابات حضور دارند اما پس از انتخابشان می‌توانند با رأی خود و حضور در فراکسیون‌های مختلف نقش تأثیرگذاری در مجلس دهم ایفا کنند.

  بحث انتخاب رئیس مجلس هم می‌تواند حساسیت دور دوم انتخابات را بیشتر کند. اصولگرایان که پیش از انتخابات زمزمه‌هایی مبنی بر کنار زدن علی لاریجانی از ریاست را مطرح می‌کردند حالا شاید مجبور باشند با توجه به نتایج به دست آمده، لاریجانی را بهترین گزینه خود برای ریاست بدانند.

  البته دوم شدن لاریجانی در قم و از طرفی رأی بالای عارف در تهران آن هم با وجود تعداد اصلاح‌طلبانی که به مجلس راه یافته‌اند این مطالبه را برای جبهه اصلاحات ایجاد کرده که عارف را به عنوان گزینه ریاست مطرح کنند. به خصوص که کنار کشیدن عارف از انتخابات ریاست جمهوری که یکی از دلایل پیروزی روحانی به حساب می‌آمد باعث شده تا معاون اول دولت اصلاحات بیش از پیش روی ریاست خود بر مجلس حساب باز کند.

  در این میان دولت هم برای پیشبرد سیاست‌های خود به مجلس همسو با دولت یازدهم می‌اندیشد و حتی یک کرسی هم در مجلس برایش حائز اهمیت خواهد بود چه رسد به ۶۹ کرسی. در برخی حوزه‌ها هم رقابت‌های محلی باعث ایجاد رقابت برای کرسی‌های باقی‌مانده می‌شود.

  با وجود این دلایل، همانطور که دور اول انتخابات مجلس دهم مهم و مشارکت در انتخابات، حائز اهمیت بود، دور دوم هم می‌تواند به همان میزان و با توجه به نتایج دور اول شاید بااهمیت‌تر باشد.

  وقتی که یک رأی در مجلس می‌تواند سرنوشت یک وزیر یا طرح و لایحه‌ای را تغییر دهد مسلما تعیین تکلیف ۶۹ کرسی باقی‌مانده در چنین مجلسی برای چهار سال آینده سیاست‌های تقنینی کشور را دچار تغییرات اساسی خواهد کرد. به همین دلیل بی‌تفاوتی در مقابل این ۶۹ کرسی شاید منجر به اتفاقاتی شود که پشیمانی بعد از آن قطعاً سودی نخواهد داشت./ایسنا

     نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  نام:

     

 • برچسب ها :
 •  

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار
  راهپیمایی گسترده مردم بحرین در حمایت از شیخ «عیسی قاسم» بهینه سازی تجهیزات مخلوط کن واحد گندله سازی شرکت فولاد مبارکه عکس/ تسلط کامل نیروهای عراقی بر اوضاع امنیتی کرکوک بهترین نرم افزارها از نگاه کاربران/ لبخند این نوزاد نارس سوژه رسانه ها شد/ زندگی در فرکانس ماکروویوها رصد ناوگان جنگی روسیه در جریان عبور از کانال مانش در جنوب انگلیس فیلم/ فکرمیکنند ازامام علی باغیرت ترهستند_ شیعه های تقلبی نابودی داعش در گرو نابودی آل‌سعود است سازمان ملل: داعش از سپر انسانی در موصل استفاده میکند فساد صندوق ذخیره فرهنگیان از دلایل برکناری فانی/ نفوذ جریان دوم‌خرداد و اهداف انتخاباتی عامل تغییر وزرا بود شمخانی: تروریست‌های تکفیری در عراق و سوریه در سرازیری شکست قرار گرفته‌اند وزیری که همه هدفش فربه کردن پزشکان است! اگر ترمیم کابینه انتخاباتی نیست دولت وزرای پیرتر را برکنار کند/ کابینه روحانی توان کار جدی ندارد در تدارک انتقال مجروحان کرکوک به بیمارستانهای تهران هستیم صدیقی: پیوستن به جامعه جهانی ایران را به زمان قاجار و پهلوی می‌برد غول‌های خفته در کمین مردم کرمان/واقعیتی که دیده نمی‌شود پای خائن فرانسوی چشم‌آبی به کشور باز شد عکس/ کشف اسکناس‌ ۷۰۰ ساله داخل مجسمه بودا مجری تلویزیون در کنار دختر سردار سلیمانی+ اینستاپست حواشی بازی دیروزپرسپولیس اززبان پلیس اهواز آزادسازی موصل به خلافت قلابی داعش پایان می دهد/ ترکیه به خاک عراق چشم طمع دارد