رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: شنبه ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۴۵ | کد خبر : 21025
 • تحلیلی بر روزنامه‌‌های اصلاح‌طلب؛

  هشدار اصلاح‌طلبان به روحانی برای یک دوره‌ای‌شدن ریاست‌جمهوری‌اش

  به گزارش وعده صادق، مشرق نوشت: رسانه‌های مکتوب همواره نقش عمده‌ای در هدایت افکار عمومی و جریان‌سازی رسانه‌ای به عهده دارند که در این بین جایگاه روزنامه‌ها، جایگاه ویژه‌ای است. به همین منظور گروه سیاسی مشرق به تحلیل و بررسی محتوای روزنامه‌های متعلق به جریان اصلاح‌طلب می‌پردازد.

  *******

  روزنامه‌های جریان اصلاحات اولین روز هفته را با تمرکز بر حضور وزیر بهداشت در قم و آنچه واکنش حجت الاسلام روحانی در قبال گشت ارشاد نام نهادند؛ آغاز کردند.

  مهم‌ترین محورهای که امروز روزنامه‌های زنجیره‌ای اصلاحات به آن پرداختند، عبارت‌اند از:

  ۱٫ آغاز یارگیری عارف در برابر علی لاریجانی؛ محمدرضا عارف با آغاز تبلیغات دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی فعالیت‌های خود را برای یارگیری انتخابات ریاست مجلس شورای اسلامی آغاز کرده است؛ وی معتقد است که باید انتخابات دور دوم را «تهرانیزه» کنیم تا از این طریق ضریب کسب پیروزی وی در برابر علی لاریجانی بالاتر برود.

  ۲هشدار اصلاح‌طلبان به روحانی برای جلوگیری یک دوره شدن ریاست‌جمهوری‌اش.گمانه‌زنی‌ها برای نواب رییس مجلس شورای اسلامی بالا گرفت؛ روزنامه آفتاب یزد از جدال دست چپ و راست محمدرضاعارف و علی لاریجانی برای کسب صندلی نواب خبر داد؛ پس از ورود علی مطهری به این رقابت بازی سیاسی جلالی و تابش برای توافق سیاسی برهم خورد.

  ۳٫ تکرار گزاره «تفکر احمدی‌نژادی به تاریخ سپرده شده است» از سوی حامیان دولت؛ میرلوحی از نزدیکان رییس دولت اصلاحات با وجود اعلام طیب‌خاطر جریان همسو با دولت مبنی بر حضور احمدی نژاد در انتخابات ۱۳۹۶، در لفافه دولت را به تغییرات جدی ترغیب کرد و در همین راستا اظهار داشت: «تا وقتی که ما چند میلیون بیکار داریم، مشکل بیکاری داریم، مشکل جوانان در سن ازدواج داریم، مشکل طلاق داریم، مشکل اعتیاد داریم، طبیعی است که شخص دیگری مشابه احمدی‌نژاد بیاید و موج سواری کند. مساله اشتغال و رونق اقتصادی، بحثی جدی است. آقای دکتر روحانی باید برای رفع آن همت کنند. امیدواریم که امسال اتفاقات مهمی را شاهد باشیم و فضای کسب و کار به رونق برسد. اگر نشود، شرایط سختی در جامعه پیش خواهد آمد. اگر می‌خواهیم از ورود احمدی‌نژاد دیگری جلوگیری کنیم، باید کشور را به سمت بهبود فضای اقتصادی پیش ببریم. اما شخصا از بابت احمدی‌نژاد دغدغه‌ای ندارم. آقای محمدرضا خاتمی هم گفتند. من هم نظر ایشان را قبول دارم که اجازه دهند که احمدی‌نژاد بیاید تا به اسطوره بدل نشود.»

  ۴٫ دلیل لغو سفر روحانی به اتریش به روایت حامیان وی؛ احمد نقیب‌زاده از افراد حامی سیاست خارجی دولت یازدهم در گفت‌وگوی خود با روزنامه آرمان امروز اظهار داشت: «برای بنده هنوز دلایل اصلی لغو سفر آقای روحانی به اتریش مشخص نیست. با این وجود گمان می‌کنم آقای روحانی به این نتیجه رسیده که سفرهای خارجی که انجام می‌دهد نتایج مفیدی به بار نخواهد آورد و بیهوده است.»

  ۵هشدار اصلاح‌طلبان به روحانی برای جلوگیری یک دوره شدن ریاست‌جمهوری‌اش. زمزمه‌های تغییر در کابینه دولت یازدهم به اسم «منتقدان» به کام«اصلاح‌طلبان»؛ دولت یازدهم با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم برای ترمیم شکاف‌های جدی خود برای تحقق وعده‌هایش تصمیم به ترمیم کابینه گرفته است، جریان اصلاحات برای دلیل‌تراشی این تغییرات به بازنمایی وارونه دست زده‌اند و این تغییرات را در راستای فشار منتقدان دولت تلقی می‌کنند تا از این طریق گزینه‌های خود را به دولت تحمیل کنند. درهمین راستامجید فراهانی دبیرکل حزب ندای ایرانیان «نکته مهم آن است که حرکت دولت نیز کند است و باید سرعت و شتاب بیشتری پیدا کند تا بتواند حداقل برخی فشارهای اقتدارگرایان را در سال ٩۵ کم کند که ترمیم کابینه می‌تواند راهکار آن باشد. آنچه مسلم است اقتدارگرایان به دنبال این هستند که روحانی را در خرداد ٩۶، تک‌دوره‌ای کرده و به اصطلاح سیاسی او را «عزل انتخاباتی» کنند.»

  ۶٫ گلایه از «منتقدان» به جای انتقاد به «آمریکا»؛ حکم پرداخت غرامت ۲ میلیاردی دلاری به آمریکا از دارایی‌های مالی بلوکه شده ایران به تعبییر روزنامه دولتی ایران «فشار دیپلماسی ایران بر آمریکا» نامیده شد! و همچنین احمدغلامی سردبیر روزنامه شرق نوشت: «اینک دولت روحانی در جایگاه مناسب‌تری از دولت‌های دیگر قرار دارد؛ هم مورد ‌اعتماد است و هم بر حدود اختیاراتش اصرار دارد. اما مخالفان دولت روحانی درصددند فاصله‌ای جدی بین دولت او و نهادهای حکومتی بیندازند تا در حفره‌های به‌وجود‌آمده گردهم آیند و دست به اخلال بزنند. هرچند بعید است با تجربه‌ای که دولت اعتدال از پیشینه دولت‌های سازندگی و اصلاحات دارد، به قاعده این بازی تن‌بدهد.»

  ۷٫ علی لاریجانی متنی تحت عنوان «بد اخلاقی سیاسی و سکولاریسم» در صفحه رسمی اینستاگرام و سایت شخصی خود به رواج این رفتار ناپسند انتقاد کرد؛ روزنامه های جریان اصلاحات این متن را گلایه از «انقلابیون سکولاریست» دانستند و روزنامه اعتماد پیرامون مرجع ضمیر متن علی لاریجانی نوشت: «به نظر می‌رسد مخاطب آن کسی جز گروه‌های تندرو اصولگرا نباشند. گروه‌هایی که این روزها بی‌میل نیستند تا او را به عنوان منتخب خود در راس مجلس نگه دارند.»

  هشدار اصلاح‌طلبان به روحانی برای جلوگیری یک دوره شدن ریاست‌جمهوری‌اشهشدار اصلاح‌طلبان به روحانی برای جلوگیری از شکست

  اصلاح‌طلبان به خوبی می‌دانند که زمان باقی مانده دولت زمان اندکی برای تبلیغات برای انتخابات آتی ریاست جمهوری است. از این رو بخش اعظمی از اوراق جراید اصلاح‌طلب معطوف به انتخابات سال ۹۶ است. رویکرد انتخاباتی اصلاح‌طلبان به گونه‌ای است که این جریان دو تاکتیک تبلیغات منفی و مثبت را در پیش گرفته است. از یک سو این جریان سعی دارد که با پرداختن به ضعف‌های دولت گذشته و بزرگ‌نمایی آن و در حد توان تخریب دولت‌های دهم و نهم از کوتاهی دولت یازدهم در نظر افکار عمومی بکاهد. همچنین اصلاح‌طلبان سعی می‌کنند که ضعف‌های این دولت را نیز به گردن منتقدین آن بیندازند و مانند دوره دوم انتخابات در دوران اصلاحات با مظلوم‌نمایی طوری وانمود کنند که منتقدین اجازه فعالیت به دولت را نمی‌دهند.

  از سوی دیگر بخش زیادی از مطالب روزنامه‌های زنجیره‌ای را هشدارهای انتخاباتی تشکیل می‌دهد؛ هشدارهایی که به روحانی می‌گوید اگر دست بکار ترمیم وجهه خود در نزد مردم خصوصا با کار در حوزه اقتصادی، اشتغال و فقرزدایی و به ثمر رساندن وعده‌های برجام نزدند، بایستی با مسند ریاست دولت آینده خداحافظی کند.

  در همین راستا احمد نقیب‌زاده به «آرمان» می‌گوید: « ایران با قرار گرفتن در یک حالت بلاتکلیفی در دوران پسا تحریم در حال انجام‌دادن یک اشتباه بسیار بزرگ تاریخی است که در نهایت فرصت‌های مهمی را از دست خواهد داد. ایرانیان همواره فرصت‌های بزرگی را در عرصه بین‌المللی در دولت‌های مختلف از دست داده‌اند. انتظار می‌رفت آقای روحانی از فرصت‌های به دست آمده استفاده بیشتری کند که درحال حاضر چنین نشده است. اگر این وضعیت ادامه پیدا کند ایران مجبور خواهد شد به تعهدات جدیدی تن بدهد که می‌توانست با اندکی تدبیر از به وجود آمدن آنها جلوگیری کند. آقای روحانی باید هرچه سریع‌تر کشور را از حالت بلاتکلیفی در مرحله پسا برجام خارج کند»

  همچنین روزنامه اصلاح‌طلب قانون در همین راستا با توصیه‌هایی به روحانی نوشت که کارهایی شبیه احمدی‌نژاد را در دستور کار خود قرار دهد. این روزنامه در این زمینه می‌نویسد: «لطفا د‌ر سفرهای استانی به سراغ روستاهای محروم بروید‌. رود‌ر رو با مرد‌م گفت و گو کنید‌ و اجازه بد‌هید‌ حضور مسئولان طراز اول کشور را د‌ر میان خود‌شان حس کنند‌.کشور را از تهران می‌توان اد‌اره کرد‌، اما قلب مرد‌م د‌ر میان د‌یوارهای خشت و گلی می‌تپد‌. باور کنید‌ که آنها جز توجه و ارزش‌گذاری هیچ چیز از رئیس‌جمهورشان نمی‌خواهند‌.» موضوعی که به واهمه اردوگاه اصلاحات در خصوص شکست در انتخابات آتی مجلس باز می‌گردد و نشان می‌دهد این جریان نگرانی‌های زیادی در انتخابات آینده ریاست جمهوری دارد.

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها : , , ,
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار