کد خبر : 21179
تاریخ انتشار : یکشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۶:۰۲
120 مشترک

سخنگوی قوه قضائیه خبر داد: ۲۱۵ خانواده جانباختگان منا از دولت عربستان شکایتی نداشتند/تشکیل پرونده فوت مهرداد اولادی

سخنگوی قوه قضاییه با اشاره به حمایت قاطع قوه قضاییه از طرح نیروی انتظامی در برخورد با فساد و فحشای آشکار گفت: در مورد عنوان و روش، خوش سلیقگی نشده است.

به گزارش وعده صادق، حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه ای با اشاره به سالروز شکست آمریکا در صحرای طبس افزود: این واقعه، عبرتی برای ظالمین و مستکبرین است.

وی در مورد رفع تصرف از اراضی که به صورت غیرمجاز انجام شده بود، گفت: در سال ۹۴ حدود ۱۹ هزار و ۹۹۰ پرونده منجر به صدور حکم و رأی نهایی شد که از این تعداد، ۳۷ هزار و ۲۹۷ هکتار از اراضی تصرف شده به دولت مسترد شد که اگر بخواهیم قیمت این زمین ها را مشخص کنیم عدد بسیار قابل توجهی است.

سخنگوی قوه قضائیه تاکید کرد: در روستاهای استان زنجان هم تصرفات غیرمجاز و ساخت و سازهایی صورت گرفته بود که تعدادی از آنها تخریب شده و برای تعدادی حکم قلع و قمع صادر شده و در مرحله اجرا است.

۲۱۵ خانواده جانباختگان منا از دولت عربستان شکایتی نداشتند

محسنی اژه ای در خصوص خانواده های جان باختگان حادثه منا و شکایت آنها از دولت عربستان ادامه داد: از حدود ۴۰۰ مورد که مظلومانه در حادثه منا به شهادت رسیدند، ۱۸۵ خانواده از دولت عربستان شکایت کردند و ۱۱ نفر از مصدومان این حادثه نیز شکایت خود را انجام دادند، اما مابقی خانواده ها شکایتی تقدیم نکردند. این پرونده در حال بازرسی بوده، اما منجر به صدور حکم نشده است.

افراد سودجو در پرونده های قضایی نفوذ ندارند

وی با اشاره به افراد سودجو و دلال که به بهانه های مختلف از مردم پول می گیرند تا در پرونده های قضایی نفوذ کنند، تاکید کرد: این افراد هیچ  تاثیری در پرونده های قضایی ندارند و کسانی که به آنها مراجعه می کنند، نه تنها پولشان را از دست می دهند بلکه ممکن است پرونده ای مبنی بر پرداخت رشوه نیز برای آنها تشکیل شود.

سخنگوی قوه قضائیه افزود: فروردین ۹۵ با تلاش دستگاه نظارتی قوه قضائیه فعالیت باندی در این خصوص شناسایی و دستگیر شدند که موسسه ای را با نام موسسه حقوقی تشکیل داده بودند و اقدام به دلالی می کردند. این افراد چند شعبه در تهران و شهرستان‌های اطراف داشتند و با در اختیار داشتن چند دلال و چند وکیل با افرادی هم در قوه قضائیه ارتباط گرفته بودند که این افراد قاضی هم نیستند و در مراتب ستادی فعالیت داشتند. متخلفان بیش از ۸ نفر بودند که دستگیر شدند و ممکن است نفرات دیگری هم دستگیر شوند. مدعی العموم می تواند در این مورد وارد شود حتی اگر شکایت خصوصی انجام نشود.

محسنی اژه ای در مورد پرونده بورسیه های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: پس از اینکه ریاست قوه قضائیه نامه ای به مقام معظم رهبری مبنی بر استجازه ورود به پرونده داشتند و خواستند راهی باز شود، این اقدام انجام شد و قرار شد کسانی که شاکی هستند، معرفی شوند که تعدادی نیز معرفی شدند و چند قاضی برای بررسی مشخص شد تا اگر تخلفی صورت گرفته باشد، نظر نهایی داده شود.

پرداخت ۱۲۲۵ میلیارد تومان به شاکیان تعاونی ثامن الحجج

وی در مورد پرونده شرکت تعاونی ثامن‌الحجج توضیح داد: تا امروز حدود ۸۰۰ هزار حساب بانکی از مردم تعیین تکلیف شده و بانک مدعی است بیش از ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار سپرده‌گذار دارد که تاکنون یک‌هزار و ۲۲۵ میلیارد تومان به مردم پرداخت شده است.

سخنگوی دستگاه قضا در مورد پرونده ارزی ها و روزچنگ تاکید کرد: در این خصوص حکم صادر و تایپ شده، اما هنوز ابلاغ نشده است.

محسنی اژه ای در مورد پرونده ارتباط تعدادی از افراد با خارج از کشور و اخذ وجه از سوی آنها اضافه کرد: این افراد با حضور وکیل محاکمه شدند، برای ۴ نفر از ۵ نفر حکم صادر شده، اما هنوز ابلاغ نشده و جزئیات بیشتر پس از ابلاغ اعلام می شود.

وی در خصوص پرونده سیگار مارلبرو خاطرنشان کرد: در این خصوص کیفرخواست برای ۸ نفر اعلام شده و پرونده از دادگاه برای رفع نقص به دادسرا ارسال شده است.

دستگیری یک باند ارتشا در سازمان امور مالیاتی

سخنگوی قوه قضائیه از دستگیری یک باند رشا و ارتشاء در سازمان امور مالیاتی خبر داد و گفت: یکی از نهادهای اطلاعاتی گزارشی در خصوص این باند ارائه داد که تاکنون مشخص شده یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان فاکتور صوری از آنها کشف شده است. این افراد در تهران دستگیر شدند و پرونده در ابتدای بررسی است.

۹۴۳ پرونده در انتخابات تشکیل شد

محسنی اژه ای با اشاره به انتخابات اسفند ماه گذشته تاکید کرد: پیش از شروع تبلیغات تخلفاتی صورت گرفته بود. همچنین هنگام تبلیغات و پس از انتخابات نیز تخلفاتی داشتیم که در مجموع ۹۴۳ پرونده در دادگستری های سراسر کشور تشکیل شد. تعدادی از آنها تشخیص داده شد که تخلف روی داده، اما جرم نیست. در مورد برخی از آنها تخلفات رخ داده، انتخاباتی نبود، مثل دعوای دو طایفه بر سر نامزدها. در مجموع ۴۳۳ مورد از این پرونده ها تعیین تکلیف قطعی شد و مابقی در مرحله رسیدگی است.

قانون مربوط به امر به معروف و نهی از منکر لازم الاجراست

محسنی اژه ای در مورد اقدمات پیشگیرانه  یا برخورد با مسائل خلاف عفت عمومی ازسوی نیروی انتظامی گفت: در این مورد حرف های زیادی در برخی رسانه ها مطرح می شود و هر کسی از ظن خود مطالبی گفته است اما اصل ۸ قانون اساسی در رابطه با امر به معروف و نهی از منکر سالیان سال هیچ قانون عادی برای آن نوشته نشده بود تا اینکه قانونی در این رابطه تصویب شد و به تایید شورای نگهبان نیز رسید و ابلاغ شد. اگرچه در مرحله ابلاغ، رئیس جمهور تعلل کرد اما امروز این قانون لازم الاجرا است هم حکومت در این مورد وظایفی دارد و هم آحاد مردم و هم کسانی که مرتکب منکری می شوند در این مورد باید احساس تکلیف کنند.

وی افزود: مطابق ماده ۱ این قانون هم برای ناهیان از منکر شرایطی پیش بینی شده و هم برای حمایت از آنها. دولت تکالیفی دارد و تمام اجزای حکومت و برخی تکالیف خاص بر عهده قوه مجریه و قوه قضائیه است. در ماده ۴۰ این قانون قید شده که امر به معروف به صورت قلبی، زبانی، نوشتاری و عملی است که همه اینها وظیفه آحاد مردم است اما مرحله عملی تنها بر عهده دولت است. امروز باید از دولت سئوال شود که در قبال این قانون چه کرده است؟ وزارتخانه ها و دستگاهها وظایفی داشته اند که باید پاسخ دهند چه کرده اند؟ قوه قضائیه هم وظیفه داشت اگر آمر به معروف صدمه دیده باشد یا فردی علیه وی مرتکب جرمی شده باشد، جرم او قابل تعلیق نیست. قوه قضائیه موظف است شعبات ویژه در این خصوص تشکیل دهد و حمایت های قانونی از آمران انجام دهد. همچنین وزارت آموزش و پرورش، آموزش عالی و فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت خارجه تکالیفی دارند که باید از آنها مطالبه شود.

منافع جناحی نباید مانع ابلاغ قانون شود

سخنگوی قوه قضائیه تاکید کرد: نیروی انتظامی هم به لحاظ این قانون و سایر قوانین و وظایف ذاتی خود موظف است با جرایم مشهود برخورد کند. برخی لباس ها که تولید، توزیع و مصرف می شود طبق قانون خلاف است. بنابراین نباید به نیروی انتظامی بگوییم که چرا برخورد کردید. نباید اگر جایی قانون به نفعمان بود اهتمام دهیم و اگر جایی به ضرر ما بود و منافع جناحی ما نبود ابلاغ نکنیم. ما باید مستلزم به همه قانون باشیم.

وی ادامه داد: اصل برخورد با متجاهرین فساد و فحشاء و کسانی که خلاف قانون در رابطه با رفتار، پوشش و ناهنجاری های اجتماعی انجام می دهند و در کوچه و خیابان مرتکب فساد می شوند مورد تایید است و ما وظیفه داریم حمایت کنیم. اگر موردی هم خلاف قانون برخورد شد باید با آن برخورد شود اما نگوییم چرا ناجا با جرایم برخورد می کند. معتقدم باید همه مردم حمایت کنند.

در عنوان طرح گشت نامحسوس خوش سلیقگی نکرده اند

محسنی اژه ای در مورد عنوان گشت نامحسوس نیروی انتظامی افزود: به نظرم در عنوان طرح خوش سلیقگی نکرده اند البته توضیحاتی داده اند و روشی که در نظر دارند برای برخورد با جرایم مشهود است البته وارد روش و سلیقه نمی شوم اما نسبت به اصل جرایم مشهود کار خوبی است. پلیس باید مراقب باشد تا کسی از این طرح سواستفاده نکند.

وی در خصوص احکام بانک صادرات گفت: این احکام صادر شده اما هنوز ابلاغ نشده است.

برداشت پول از دارایی های ایران خلاف موازین بین المللی است

سخنگوی قوه قضائیه در مورد حکم دادگاه عالی آمریکا علیه ایران و برداشت دو میلیون دلار از دارایی های کشورمان به عنوان غرامت خاطرنشان کرد: این یکی از اقدامات ظالمانه و خلاف موازین بین المللی است که توسط آمریکا صورت گرفت. هم بانک مرکزی و هم وزارت خارجه باید نسبت به این رفتار واکنش جدی داشته باشد و جلوی این اقدام را بگیرند.

محسنی اژه ای در مورد اینکه آیا کوتاهی دولت قبل سبب برداشت این مبلغ از دارایی های ایران شده است، اظهار بی اطلاعی کرد و گفت: بی انصافی است هر جا کم می آوریم فرافکنی کنیم و همه تقصیر را گردن دیگری بیندازیم.

  همه دستگاهها به صورت فوق العاده موضوع ستایش را تعقیب می کنند

وی در مورد پرونده قتل دختر شش ساله افغان و شائبه آزاد شدن متهم در قبال دریافت وثیقه تصریح کرد: در خصوص موضوع جنایت به طور طبیعی همه متاثر شدیم زیرا یک دختر بچه شش ساله که غریب هم هست این تاثر را مضاعف می کند. جرمی که اتفاق افتاد باید چه واکنشی داشته باشد؟ همه با احساس وظیفه وارد شدند، دستگاههای مسئول در اولین زمان وارد پرونده شدند و با حساسیت بالا پرونده را گشودند و در حال بررسی است. در مورد این پرونده بدون توجه به اینکه مقتول تبعه کجاست همه دستگاهها به صورت فوق العاده موضوع را تعقیب می کنند البته فرد مجرم یک فرد بالغ است که ۱۶ سال و چند ماه دارد اما زیر ۱۸ سال است اینکه در مورد وی چه حکمی صادر شود باید منتظر تشکیل داده باشیم اما فردا همین افرادی که خواهان مجازات متهم هستند و می گویند چرا وی را مجازات نمی کنید صدایشان بلند می شود که حقوق بشر نقض شد و فرد زیر ۱۸ سال را مجازات کردند.

بیان جزئیات جنایت ستایش به نفع خانواده مقتول و صدمه دیده نیست

اژه ای در مورد انتشار اخبار این پرونده در رسانه ها تاکید کرد: بیان جزئیات این جنایت به نفع خانواده مقتول و صدمه دیده نیست. آنها خودشان بسیار جریحه دار هستند و اینکه ما هم بیاییم مسائل و جرئیات این فاجعه را در رسانه ها مطرح کنیم به ضرر است البته پیگیری تا رسیدن به مجازات در حال انجام است.

سخنگوی قوه قضائیه در مورد نتیجه بررسی های پزشکی قانونی در خصوص قتل ستایش ادامه داد: بخشی از نظریات پزشکی قانونی دریافت شده و بخشی را قرار است امروز اعلام کنند و پس از آن پرونده به دادگاه ارسال می شود تا طبق قانون خودمان عمل کنیم.

شخصا در خصوص پرونده خاوری کاملا ناامید هستم

وی در مورد پرونده خاوری اضافه کرد: خاوری غیابی محاکمه نشده است چون روزنه هایی پیدا شده بود البته شخصا کاملا ناامید هستم زیرا دستگاه استکبار در رسیدگی به فساد دروغ می گوید. خواسته بودم خاوری محاکمه غیابی شود زیرا بعید می دانم برگردد و امیدوارم دادگاه پیشنهاد ما را بپذیرد.

اژه ای در خصوص اموال بابک زنجانی و اینکه فردی به نام قدرت تنجل اموال بابک زنجانی را فروخته است، تاکید کرد: نمی دانم اموال بابک زنجانی را فروخته اند یا خیر. اموال وی تا جایی که شناسایی شده توقیف شده و بخشی از اموال هم وکالت آن به وزارت نفت سپرده شده است تا اقدام کند. بابک زنجانی هم در داخل و هم در خارج از کشور وکیل دارد و اگر احساس کند اموالش را دیگران به ناحق می برند می تواند جلوگیری کند البته قوه قضائیه هم می تواند ورود کند.

اژه‌ای در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران در خصوص پرونده امید کوکبی فیزیکدان که به جرم جاسوسی در محکومیت به سر می‌برد، گفت: جرم وی جاسوسی برای بیگانه است و در مواردی این جرم، مجازات بالاتری دارد اما در مورد وی ۱۰ سال محکوم شده است. اگر فردی به مردم و کشور خود خیانت کند و در سطحی باشد که تأثیر بیشتری داشته باشد، می‌تواند زیان و خسارت زیادی داشته باشد. حکم وی قطعی است و این فرد در زندان به سر می‌برد و افراد در زندان همانند افراد بیرون مریض می‌شوند که یا امکان معالجه داخل زندان وجود دارد و یا به خارج زندان منتقل می‌شود. این افراد در حال حاضر در بیمارستان در حال درمان است و اگر پزشکی قانونی نظر بدهد که حضور وی در زندان ممکن است موجب تشدید بیماری وی شود، با نظر سازمان زندان‌ها و یا دادیار زندان می‌تواند تسهیلاتی برای وی فراهم کند.

یکی از اتهامات بقایی، اتهام مالی است

سخنگوی قوه قضائیه در مورد آزادی بقایی و اتهامات وی تأکید کرد: در مورد ایشان تا جایی که من می‌دانم اتهام جاسوسی تفهیم نشده است. یکی از اتهامات وی به طور حتم مالی است. پرونده هنوز به دادگاه نرفته و بر اساس قانون، مجاز نیستیم اطلاعات بیشتری بدهیم. اگر قانون اجازه می‌داد در بیان مسائل راحت‌تر بودیم زیرا ابهام‌گویی به نفع متهم هم نیست و برای جامعه هم سؤال ایجاد می‌شود.

وی در خصوص پرونده برخی آقازاده‌ها گفت: آقازاده‌ها ربطی به این دولت و آن دولت ندارد.

اژه‌ای در مورد حضور مجری یکی از شبکه‌های ماهواره‌ای در کشورمان، افزود: در خصوص فضای مجازی و شبکه‌های ماهواره‌ای،  نیروهای امنیتی کسانی که فساد و فحشا را ترویج می‌کنند و با بیگانگان همکاری می‌کنند، را تعقیب می‌کنند. اگر با تذکر متنبه شوند، شاید تعقیب قضایی صورت نگیرد اما اگر متنبه نشوند، تحت تعقیب قضایی قرار می‌گیرند. البته ذهن من در خصوص این سؤال به فرد خاصی متوجه نشد.

محکوم شدن یا نشدن احمدی نژاد دلیل رد صلاحیت وی نیست

سخنگوی قوه قضائیه در خصوص پرونده احمدی‌نژاد گفت: چیز جدیدی در این پرونده اتفاق نیفتاده و پرونده وی ممکن است ربطی به تائید یا رد صلاحیت وی نداشته باشد. تشخیص صلاحیت بر عهده شورای نگهبان است و محکوم شدن یا نشدن دلیل بر رد صلاحیت نیست. ممکن است فردی پرونده‌ای نداشته باشد و صلاحیتش احراز شود یا فردی پرونده‌ای در حال رسیدگی داشته باشد که باز هم صلاحیتش احراز شود. حتی محکومیت هم مانع از احراز صلاحیت نیست.

شکنجه گر زن مشهدی در بازداشت است

وی در مورد زن جوان شکنجه دیده در مشهد و شایعات پیرامون آزادی متهم، تاکید کرد: در این خصوص پرونده تشکیل شده و متهم در بازداشت است اما آزادی وی در قبال وثیقه ۲۰ میلیون تومانی صحت ندارد.

اژه‌ای با اشاره به پرونده مرگ مهرداد اولادی فوتبالیست کشورمان، ادامه داد: در خصوص مرگ اولادی، پرونده‌ای تشکیل شده و دادستان اعلام کرد که پزشکی قانونی نظریات ابتدایی را بیان کرده است اما هنوز آزمایشات نهایی در حال انجام است. آنچه که قطعی است، این است که خودکشی اولادی منتفی است.

منبع: مهر

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب