رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: دوشنبه ۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۳۸ | کد خبر : 21464
 • جزئیات جلسه خودرویی شورای رقابت؛

  مجوز گرانی محصولات ایران خودرو و سایپا صادر شد

  به گزارش وعده صادق، شورای رقابت در جلسه عصر امروز خود بررسی بازار خودرو و نحوه اجرای دستورالعمل تنظیم قیمت در سال گذشته را در دستور کار قرار داد.  بر این اساس اعضای شورا برای افزایش تا ۰.۴ درصدی محصولات سایپا و تا ۱.۸۱ درصدی محصولات ایران خودرو تصمیم گیری کردند.

  در جلسه امروز گزارش تورم بخشی بانک مرکزی و گزارش کیفیت خودروی سازمان بازرسی مورد بررسی قرار گرفت. در عین حال شورا تصمیم گرفت که همچنان دستورالعمل فعلی قیمت گذاری خودرو در سال جاری پا بر جا بماند.

  در همین حال، رضا شیوا رئیس شورای رقات درباره جزئیات جلسه عصر امروز این شورا گفت: دویست و چهل و هفتمین دستور جلسه شورای رقابت به «بررسی بازار خودرو و چگونگی اجرای دستورالعمل تنظیم قیمت برای خودروسازانی که بازار انحصاری دارند»، اختصاص داشت.  در این جلسه بعد از بررسی های نهایی مقرر شد، از همان دستورالعمل گذشته برای قیمت خودروها در سال جدید استفاده شود.

  وی افزود: مرکز ملی رقابت با توجه به اینکه آمار تورم بخشی را از بانک مرکزی و کیفیت خودروهای تولید ایران خودرو و سایپا را از سازمان بازرسی کیفیت و بهره وری دریافت کرده بود، متغیرهای اعلام شده را در فرمول تعیین شده در دستورالعمل قرار داد.  با توجه به اینکه کیفیت خودروهای تولیدی سایپا نسبت به سال گذشته کاهش یافته بود، جریمه کم کیفیتی برای آنها در نظر گرفته شد،  همچنین کیفیت تولیدات ایران خودرو نیز همانند سال گذشته ثابت مانده بود؛ هرچند این خودروساز جریمه نشد اما جایزه کیفیت نیز نگرفت.

  شیوا اعلام کرد: براساس عدد و رقم های دریافت شده از فرمول مندرج در دستورالعمل،  سایپا مجاز به افزایش ۰.۴ درصدی محصولات و ایران خودرو مجاز به افزایش ۱.۸ درصد محصولات خود شدند، ضمن اینکه قرار شده مرکز ملی رقابت، عدد و رقمها(تورم، میزان کیفیت خودروها و …) را به طور دقیق در فرمول تعیین شده قرار دهد تا قیمت خودروها به طور کامل مشخص شود.

  به گفته رئیس شورای رقابت،  این افزایش نرخ برای خودروسازان سقف قیمتی است و این دو خودروساز می توانند افزایش قیمتی هم نداشته باشند. البته به احتمال زیاد در جلسه هفته آینده، قیمت گذاری برخی خودروها از دستورالعمل شورا خارج شود؛ در واقع اگر رقیب داخلی و خارجی داشته باشند، بازار باید نرخ آنها را تعیین کند.  در جلسه هفته آینده این موضوع را بررسی خواهیم کرد که اگر برخی خودروهای تولیدی ایران خودرو، رقبای داخلی یا خارجی دارند، نرخ آنها در بازار رقابتی تعیین و از شمول قیمت گذاری خارج شوند.

  منبع: مهر

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها : , , ,
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار