رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: پنج شنبه ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۵۳ | کد خبر : 21995
 • پهپاد های اسرائیلی در شمال ایران

  به گزارش وعده صادق ؛ نشریه انگلیسی «فلایت گلوبال» از عملیات پهپادهای ارتش اسرائیل در پایگاه‌های یک کشور همسایه در شمال غربی ایران خبر داد.

  به نوشته این نشریه، برخی دیپلمات‌های ارشد آمریکا و افسران اطلاعاتی، نظامی می‌گویند که پهپادهای اسرائیل عملیاتی را در پایگاه‌های هوایی جمهوری آذربایجان، هم‌مرز با ایران انجام می‌دهند.

   دو سال قبل نیز یک پهپاد متجاوز اسرائیل که از جمهوری آذربایجان وارد حریم هوایی ایران شده بود، بعد از مدتی پرواز از سوی پدافند هوایی سپاه پاسداران سرنگون شد.

   روزنامه صهیونیستی «هاآرتص» در آن زمان و در خبری نوع  این پهپاد را «هرون» یا «هرون تی‌پی» نامید.  هرون  که «ایتان» نیز خوانده می‌شود، قادر به ۷۰ ساعت پرواز در ارتفاع بیش از ۴۵ هزار پا و برد عملیاتی بیش از ۷۰۰۰ کیلومتر است

   فلایت گلوبال در ادامه گزارش خود با اشاره به کشمکش جمهوری آذربایجان با ارمنستان بابت منطقه ناگورنو –قره باغ‌ نوشت: ارتش جمهوری آذربایجان مجهز به پهپاد «هرمس -۴۵۰» ساخت صنایع هوا فضای «البیت» اسرائیل است. این شرکت نیز با سرمایه گذاری مشترک شرکتی متعلق به جمهوری آذربایجان طرحی به نام (Azad Systems) را از سال ۲۰۱۱ به این سو برای ساخت و تولید پهپاد آغاز نموده است.

  صنایع تولید پهپاد اسرائیل از ارائه هرگونه اظهارنظر درباره اخبار مربوط به نیازهای ارتش جمهوری آذربایجان به تل‌آویو در زمینه صنایع پهپادی خودداری می‌کنند. هرچند که منابع اروپایی نیازهای این کشور به اسرائیل را در زمینه کسب تجربه در هدایت پهپادها عنوان کرده‌اند.

  بر اساس این گزارش، در هفته‌های اخیر نیز گزارش‌هایی از سرنگون شدن پهپاد دیگر اسرائیلی که در خدمت ارتش جمهوری آذربایجان بوده و «ثاندر بی» نام داشت، مطرح شد.

  یک رسانه‌ای رژیم صهیونیستی نیز هفته جاری در مطلبی از حضور دو هواپیمای ترابری ارتش جمهوری آذربایجان در فرودگاه نظامی اسرائیل در زمان نبرد با جمهوری ارمنستان و کمک نظامی تل‌آویو به باکو خبر داد.

  روزنامه صهیونیستی «تایمز اسرائیل» در مطلبی به حضور دو فروند هواپیمای نظامی جمهوری آذربایجان در هنگامه تنش این کشور با ارمنستان در خصوص منطقه ناگورنو –قره‌باغ در اسرائیل  و حضور چند ساعته در آنجا اشاره نمود.

  به نوشته تایمز اسرائیل، پایگاه داده‌های پروازی در هفته اول آوریل سال جاری دو بار از ورود هواپیماهای بزرگ ترابری وزارت دفاع جمهوری آذربایجان به فضای اسرائیل و پرواز به سوی فرودگاه نظامی «اودا » واقع در جنوب اسرائیل خبر داد.

  بر اساس این گزارش، نوع این هواپیماها «ایلوشین – ۷۶» با شماره پروازی «AZAF8» (ویژه نیروی هوایی این کشور) بوده  که مورخ ۴ و ۶ آوریل از ترکیه وارد اسرائیل شده و ۲ تا ۳ ساعت در آنجا توقف داشتند.

  این اولین بار نیست که اسرائیل متهم به کمک به جمهوری آذربایجان در ستیز با ارمنستان شده است اما اجازه فرود هواپیماهای نظامی جمهوری آذربایجان در اسرائیل نشان از پیشرفت همکاری باکو و تل‌آویو دارد.

   به نوشته این منبع خبری، همان هفته که این هوایپماها در اسرائیل فرود آمدند، گزارش‌هایی نیز از بکار گیری ارتش جمهوری آذربایجان از پهپاد هجومی ساخت اسرائیل در حمله به یک کاروان اهالی ارمنستان به میان آمد. در این حمله که به یک اتوبوس حامل اهالی ارمنستان صورت گرفت، ۷ نفر کشته شدند.

  جمهوری آذربایجان بزرگترین تامین کننده نفت مورد نیاز اسرائیل و البته مشتری پروپا قرص سلاح‌های ساخت اسرائیل نیز است .اسرائیل و جمهوری آذربایجان در فوریه سال ۲۰۱۲ قراردادی به ارزش ۱٫۴ میلیارد دلار در زمینه سامانه‌های دفاع موشکی و پهپاد منعقد نمودند./ فارس

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار