کد خبر : 2284
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۴ - ۳:۰۰
497 مشترک

کیفیت تکبیرة الاحرام در نماز و مسائل مربوط به آن

کیفیت تکبیرة الاحرام در نماز و مسائل مربوط به آن

فراموش کردن گفتن ذکر الله اکبر در اول نماز چه حکمی دارد؟ الله اکبر را در اول نماز باید به چه صورت گفت؟ ضرورت گفتن الله اکبر در اول نماز چیست؟ آیا الله اکبر جزء رکن نماز است مراجع معظم حضرات آیات مرحوم امام خمینی ، بهجت ، زنجانی و مکارم…. برای پاسخ به پرسش

فراموش کردن گفتن ذکر الله اکبر در اول نماز چه حکمی دارد؟

الله اکبر را در اول نماز باید به چه صورت گفت؟

ضرورت گفتن الله اکبر در اول نماز چیست؟

آیا الله اکبر جزء رکن نماز است

مراجع معظم حضرات آیات مرحوم امام خمینی ، بهجت ، زنجانی و مکارم….

برای پاسخ به پرسش های بالا با ما همراه باشید

          مــانــدم دهــان بــاز ز تــعــظـیـم آن جـمـال
          هــر لــحــظــه بـر زبـان و دل الـلـه اکـبـرسـت
          دل یـافـت دیـده‌ای کـه مـقـیـم هـوای تـوست
          آوه کــه آن هــوا چــه دل و دیــده پـرورسـت
          از حــور و مـاه و روح و پـری هـیـچ دم مـزن
          کــان‌هــا بــه او نــمــانــد او چـیـز دیـگـرسـت

مولوی

مساله ای در خصوص تکبیرة الاحرام در اول نماز

امام خمینی: گفتن اللّٰه اكبر در اول هر نماز واجب و ركن است و بايد (۱) حروف «اللّٰه» و حروف «اكبر» و دو كلمه «اللّٰه اكبر» را پشت سر هم بگويد (۲) و نيز بايد اين دو كلمه به عربى صحيح گفته شود (۳) و اگر به عربى غلط بگويد، يا مثلًا ترجمۀ آن را به فارسى بگويد صحيح نيست. (۱) بهجت: بايد بنا بر احوط .. (۲) زنجانى: گفتن «اللّٰه أكبر» در اول هر نماز واجب است، ولى ظاهراً ركن نيست، پس اگر آن را فراموش كند و در ركوع يا بعد از آن متوجه شود نمازش صحيح است و احتياط مستحب آن است كه نماز را دوباره بخواند و اگر قبل از ركوع متوجه شود نمازش باطل است و بايد حروف «اللّٰه» و حروف «اكبر» را پشت سر هم بگويد .. (۳) بهجت: بايد كسى كه مى‌تواند، اين دو كلمه را به عربى صحيح بگويد ..مكارم: مسأله اوّلين جزء نماز «اللّٰه أكبر» است كه آن را «تكبيرة الإحرام» مى‌گويند و ترك آن خواه از روى عمد باشد يا سهو، نماز را باطل مى‌كند امّا اضافه كردن آن (يعنى به جاى يك اللّٰه اكبر مثلًا دو مرتبه اللّٰه اكبر بگويد) اگر عمدى باشد، موجب باطل شدن نماز است.

_____________________________________

احتياط واجب (۱) آن است كه تكبيرة الاحرام نماز را به چيزى كه پيش از آن مى‌خواند، مثلًا به اقامه يا به دعايى كه پيش از تكبير مى‌خواند نچسباند (۲).اين مسأله، در رسالۀ آيات عظام: مكارم و بهجت نيست‌ (۱) تبريزى، سيستانى: احتياط مستحبّ .. (۲) زنجانى: يعنى همزۀ «اللّٰه اكبر» را به جهت اتصال به قبل ساقط نكند.

____________________________________

 

اگر انسان بخواهد «اللّٰه أكبر» را به چيزى كه بعد از آن مى‌خواند مثلًا به «بسم اللّٰه الرحمن الرحيم» بچسباند بايد «ر» اكبر را پيش بدهد (۱).اين مسأله، در رسالۀ آيت اللّٰه بهجت نيست‌ (۱) خوئى: ولى احتياط واجب آن است كه در نماز واجب نچسباند.فاضل، تبريزى، سيستانى: بهتر است حرف «راء» اكبر را ضمّه بدهد هر چند احتياط مستحبّ است كه در نماز واجب متّصل نكند.زنجانى: بنا بر احتياط مستحب «ر» اكبر را پيش بدهد.

____________________________________

موقع گفتن تكبيرة الاحرام، (۱) بايد بدن آرام باشد (۲) و اگر عمداً (۳) در حالى كه بدنش حركت دارد، تكبيرة الاحرام را بگويد باطل است (۴) و چنانچه سهواً حركت كند بنا بر احتياط واجب بايد اول، عملى كه نماز را باطل مى‌كند انجام دهد و دوباره تكبير بگويد.توضيح المسائل (محشى – امام خمينى)، ج‌۱، ص: ۵۳۵‌ (۱) سيستانى: در نماز واجب .. (۲) مكارم: و اگر در حالى كه مثلًا قدم برمى‌دارد اللّٰه أكبر بگويد باطل است و چنانچه سهواً بگويد احتياط واجب آن است كارى كند كه نماز باطل شود (مثلًا صورت را به طرف پشت قبله كند) و دوباره تكبير بگويد. (۳) زنجانى: اگر با علم و عمد .. (۴) اراكى، گلپايگانى، خوئى، سيستانى، تبريزى، صافى، زنجانى: بقيه مسأله ذكر نشده.بهجت: و هم چنين بنا بر احتياط اگر سهواً يا از روى فراموشى باشد، نيز باطل است.

____________________________________

و نکته آخر:

تکبیرة الاحرام را باید طوری بگوید که حداقل خودش بشنود

 

والسلام

سوالات خود را در بخش نظرات مطرح کنید

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 1
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

حاجی پور پنج شنبه , ۲۳ دی ۱۳۹۵ - ۱۹:۵۹

لطفا درموردبلندکردن دستها هنگام تکبیره الاحرام توضیح دهید

آخرین اخبار

تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب