کرملین روسیه مسکو

تنها سرایدار کرملین باقی مانده است

آمریکا دیگر نمی تواند روسیه را تحریم کند

 • تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۰۳:۰۰ | کد خبر : 2284
 • فراموش کردن گفتن ذکر الله اکبر در اول نماز چه حکمی دارد؟

  الله اکبر را در اول نماز باید به چه صورت گفت؟

  ضرورت گفتن الله اکبر در اول نماز چیست؟

  آیا الله اکبر جزء رکن نماز است

  مراجع معظم حضرات آیات مرحوم امام خمینی ، بهجت ، زنجانی و مکارم….

  برای پاسخ به پرسش های بالا با ما همراه باشید

            مــانــدم دهــان بــاز ز تــعــظـیـم آن جـمـال
            هــر لــحــظــه بـر زبـان و دل الـلـه اکـبـرسـت
            دل یـافـت دیـده‌ای کـه مـقـیـم هـوای تـوست
            آوه کــه آن هــوا چــه دل و دیــده پـرورسـت
            از حــور و مـاه و روح و پـری هـیـچ دم مـزن
            کــان‌هــا بــه او نــمــانــد او چـیـز دیـگـرسـت

  مولوی

  مساله ای در خصوص تکبیرة الاحرام در اول نماز

  امام خمینی: گفتن اللّٰه اكبر در اول هر نماز واجب و ركن است و بايد (1) حروف «اللّٰه» و حروف «اكبر» و دو كلمه «اللّٰه اكبر» را پشت سر هم بگويد (2) و نيز بايد اين دو كلمه به عربى صحيح گفته شود (3) و اگر به عربى غلط بگويد، يا مثلًا ترجمۀ آن را به فارسى بگويد صحيح نيست. (1) بهجت: بايد بنا بر احوط .. (2) زنجانى: گفتن «اللّٰه أكبر» در اول هر نماز واجب است، ولى ظاهراً ركن نيست، پس اگر آن را فراموش كند و در ركوع يا بعد از آن متوجه شود نمازش صحيح است و احتياط مستحب آن است كه نماز را دوباره بخواند و اگر قبل از ركوع متوجه شود نمازش باطل است و بايد حروف «اللّٰه» و حروف «اكبر» را پشت سر هم بگويد .. (3) بهجت: بايد كسى كه مى‌تواند، اين دو كلمه را به عربى صحيح بگويد ..مكارم: مسأله اوّلين جزء نماز «اللّٰه أكبر» است كه آن را «تكبيرة الإحرام» مى‌گويند و ترك آن خواه از روى عمد باشد يا سهو، نماز را باطل مى‌كند امّا اضافه كردن آن (يعنى به جاى يك اللّٰه اكبر مثلًا دو مرتبه اللّٰه اكبر بگويد) اگر عمدى باشد، موجب باطل شدن نماز است.

  _____________________________________

  احتياط واجب (1) آن است كه تكبيرة الاحرام نماز را به چيزى كه پيش از آن مى‌خواند، مثلًا به اقامه يا به دعايى كه پيش از تكبير مى‌خواند نچسباند (2).اين مسأله، در رسالۀ آيات عظام: مكارم و بهجت نيست‌ (1) تبريزى، سيستانى: احتياط مستحبّ .. (2) زنجانى: يعنى همزۀ «اللّٰه اكبر» را به جهت اتصال به قبل ساقط نكند.

  ____________________________________

   

  اگر انسان بخواهد «اللّٰه أكبر» را به چيزى كه بعد از آن مى‌خواند مثلًا به «بسم اللّٰه الرحمن الرحيم» بچسباند بايد «ر» اكبر را پيش بدهد (1).اين مسأله، در رسالۀ آيت اللّٰه بهجت نيست‌ (1) خوئى: ولى احتياط واجب آن است كه در نماز واجب نچسباند.فاضل، تبريزى، سيستانى: بهتر است حرف «راء» اكبر را ضمّه بدهد هر چند احتياط مستحبّ است كه در نماز واجب متّصل نكند.زنجانى: بنا بر احتياط مستحب «ر» اكبر را پيش بدهد.

  ____________________________________

  موقع گفتن تكبيرة الاحرام، (1) بايد بدن آرام باشد (2) و اگر عمداً (3) در حالى كه بدنش حركت دارد، تكبيرة الاحرام را بگويد باطل است (4) و چنانچه سهواً حركت كند بنا بر احتياط واجب بايد اول، عملى كه نماز را باطل مى‌كند انجام دهد و دوباره تكبير بگويد.توضيح المسائل (محشى – امام خمينى)، ج‌1، ص: 535‌ (1) سيستانى: در نماز واجب .. (2) مكارم: و اگر در حالى كه مثلًا قدم برمى‌دارد اللّٰه أكبر بگويد باطل است و چنانچه سهواً بگويد احتياط واجب آن است كارى كند كه نماز باطل شود (مثلًا صورت را به طرف پشت قبله كند) و دوباره تكبير بگويد. (3) زنجانى: اگر با علم و عمد .. (4) اراكى، گلپايگانى، خوئى، سيستانى، تبريزى، صافى، زنجانى: بقيه مسأله ذكر نشده.بهجت: و هم چنين بنا بر احتياط اگر سهواً يا از روى فراموشى باشد، نيز باطل است.

  ____________________________________

  و نکته آخر:

  تکبیرة الاحرام را باید طوری بگوید که حداقل خودش بشنود

   

  والسلام

  سوالات خود را در بخش نظرات مطرح کنید

     نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  نام:

     

 • برچسب ها : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
 •  

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار
  شیوه های سرقت در فضای مجازی+ اینفوگرافی عرصه سلامت در کشور الجزایر جای فعالیت بسیار دارد/فرصتی مغتنم برای بخش خصوصی فیلم/ تاریخ آنلاین/ «خشتِ خام»/ آگهی بخشِ دوّم/ گفتگو با حمید موگرینی وارد تهران شد الجزایر سالانه دومیلیارد دلار دارو واردمی‌کند/تحقق همکاری مشترک ایران و الجزایر در تولید واکسن رهبر انقلاب رحلت آیت‌الله حاج آقا تقی طباطبائی قمی را تسلیت گفتند ۴۵ واحد تولیدی تملیکی در استان لرستان احیا می‌شود حجم مسایل سیاسی نگذاشت دولت یازدهم در مدیریت فرهنگی موفق عمل کند دیدار تیمهای پرسپولیس تهران و صنعت نفت آبادان عکس/ دیدار تیم‌های پرسپولیس و صنعت نفت آبادان آتش‌سوزی گسترده در خیابان مصطفی خمینی این ترفند مصرف اینترنت شما را در تلگرام بهینه می کند قاسمی: فدریکا موگرینی امشب وارد تهران می شود مذاکرات فشرده ظریف، لاوروف و المعلم در مسکو پایان یافت پیام تسلیت لاریجانی در پی درگذشت حضرت آیت الله حاج سید تقی طباطبایی قمی رهبر انقلاب رحلت آیت‌الله حاج آقا تقی طباطبائی قمی را تسلیت گفتند پیام تسلیت لاریجانی در پی درگذشت حضرت آیت الله حاج سید تقی طباطبایی قمی آشنایی با گرم‌ترین, سردترین و مرطوب‌ترین عضو بدن از نگاه طب سنتی ولید المعلم: آماده گفتگو با طرف های سوری هستیم خطمی؛ دوست پوست، دشمن یبوست