• تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۰۲:۰۴ | کد خبر : 23168
 • به گزارش وعده صادق ، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، گزارش وضع علم و فناوری کشور در سال‌های اخیر را منتشر کرد؛ گزارشی که از کاهش تعداد زنان دانشجو نسبت به مردان در ‌سال تحصیلی ٩۴-٩٣، افزایش تعداد دانشگاه‌های کشور در رتبه‌بندی جهانی دانشگاه‌های برتر، سقوط جایگاه سه دانشگاه معروف تهران در رتبه‌بندی جهانی و حضور ٢٠٠ دانشمند ایرانی در میان دانشمندان برتر دنیا حکایت داشت.

   

  در این گزارش، تعداد موسسات آموزش عالی کشور در ‌سال تحصیلی ٩۴-٩٣، ۵۵١ موسسه اعلام شده است که از این تعداد ٢٣٣ موسسه دولتی و ٣١٨ موسسه غیردولتی اعم از دانشگاه آزاد اسلامی و موسسات آموزش عالی غیردولتی – غیرانتفاعی بوده‌اند.

   

  در جدول توزیع تعداد موسسات آموزش عالی کشور به تفکیک استان محل استقرار، استان تهران با ۴٠۵ موسسه سهمی ١٣,٩‌درصدی از موسسات آموزش عالی کشور را به خود اختصاص داد و کهگیلویه و بویراحمد با ٣۵ موسسه کمترین سهم را در این جدول توزیع از آن خود کرد. پس از تهران، خراسان رضوی با ١٨۶ واحد و استان اصفهان با ١٧۵ واحد، بیشترین تعداد موسسات آموزش عالی کشور را در‌ سال تحصیلی ٩۴-٩٣ به خود اختصاص داده‌اند. بر همین اساس، در ٣١ استان کشور در مجموع ٢‌هزار و ٩١٨ موسسه آموزش عالی فعالیت دارد.

   

   

  بررسی جایگاه برخی از دانشگاه‌های کشور در رتبه‌بندی یو.اس نیوز در سال‌های ٢٠١۵ و ٢٠١۶، از نزول رتبه برخی دانشگاه‌های ایران حکایت دارد. دانشگاه تهران که در ‌سال ٢٠١۵ در رتبه ٣۶٠ ایستاده بود، با ١٩ پله سقوط روی رتبه ٣٧٩ قرار گرفت.

   

  در سال ٢٠١۶ میلادی، دانشگاه صنعتی شریف هم با سقوطی ۵٨ پله‌ای رتبه ۴٣۵ را کسب کرد و دانشگاه صنعتی اصفهان هم رتبه ۵۴٧ را به دست آورد که این رتبه پس از سقوط ٧۵ پله‌ای به دست آمده است.

   

  در مقابل سقوط رتبه این سه دانشگاه کشور، دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه علم و صنعت ایران و دانشگاه آزاد واحد کرج که در ‌سال ٢٠١۵ جایگاهی در رتبه‌بندی یو.اس نیوز نداشتند، در ‌سال ٢٠١۶ رتبه‌های ۵٩٩، ۶١٢، ۶٩٩، ٧١٧ و ٧٣۶ را کسب کردند.

   

  رتبه‌بندی معتبر تایمز از دانشگاه‌های برتر دنیا، حکایت از افزایش تعداد دانشگاه‌های ایرانی در این رتبه‌بندی طی سال‌های ٢٠١٢ تا ٢٠١۶ دارد. در رتبه‌بندی تایمز، در سال‌های ٢٠١٢ تا ٢٠١۴ تنها دانشگاه صنعتی شریف در رتبه‌بندی جهانی قرار داشت.‌ سال ٢٠١۵ دانشگاه صنعتی اصفهان هم به دانشگاه شریف اضافه شد و تعداد دانشگاه‌های ایرانی حاضر در رتبه‌بندی جهانی تایمز به دو دانشگاه افزایش یافت.

   

  اما‌ سال ٢٠١۶،‌ سال خوبی برای دانشگاه‌های ایرانی در رتبه‌بندی تایمز بود. تعداد دانشگاه‌های ایرانی حاضر در این رتبه‌بندی به هشت دانشگاه افزایش یافت. دانشگاه علم و صنعت، دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه خواجه نصیر، دانشگاه شهید بهشتی و دانشگاه تهران به ترتیب هشت دانشگاه ایرانی حاضر در رتبه‌بندی تایمز بودند که نامشان در میان ٨٠٠ دانشگاه برتر جهان به چشم می‌خورد.

   

  در ادامه گزارش وزارت علوم از وضع علم و فناوری کشور در سال‌های اخیر، به وضع بودجه آموزش عالی و مشکلاتی که این بخش در‌ سال جاری با آن دست و پنجه نرم خواهد کرد، اشاره شده است. «میانگین رشد بودجه آموزش عالی در ‌سال ٩۵ هم متاسفانه با وجود نظر مساعد مسئولان با کمترین رشد نسبت به سال‌های اخیر، یعنی چیزی در حدود ١٣‌درصد افزایش که از میانگین رشد کشوری نیز کمتر است، در لایحه بودجه پیش‌بینی شده است. به این ترتیب دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی در ابتدای ‌سال ‌جاری با بحران جدی روبه‌رو خواهند بود و افزایش منابع درآمدی نیز با توجه به سیاست‌های دولت مبنی بر عدم افزایش شهریه دانشجویان به هیچ‌وجه امکان‌پذیر نیست.»

  منبع:خبرگزاری دانشجو

     نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  نام:

     

 • برچسب ها :
 •  

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار
  در بررسی وزرای پیشنهادی فتنه خط قرمز مجلس است/ توقع مردم تغییر در حوزه اقتصادی بود برجام، فضای مساعدی برای ترمیم زخم کهنه اقتصاد سلامت و آموزش پزشکی فراهم کرد وابستگان نظامی ایران با آرمان‌های بنیانگذار انقلاب تجدید میثاق کردند فکر می کند از آسمان افتاده/ می خواهد قهرمان ملی باشد نمایشگاه صنعتی ایران ، روسیه و ارمنستان عکس/ تاب دست ساز بارش برف سنگین در اردبیل آیفون شما در خطر است؛ هرچه سریع تر به ۱۰٫۱ آپدیت کنید بانک مرکزی: نرخ بانکی ۱۲ ارز افزایش و ۲۰ واحد پولی دیگر کاهش یافت آمریکا در زمان حکومت اوباما جنگ سرد جدیدی علیه روسیه بپا کرد اقتصاد مقاومتی با سفارش و توصیه محقق نمی‎شود/ گریه‎های استاد برای وجود ربا در سیستم بانکی اظهار نظر «عارف» درباره رای اعتماد به وزرای پیشنهادی دولت عارف :خبر کناره‌گیری من از ریاست شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان «بی‌ربط» است مخالفت با وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش به علت همکاری‌اش با فتنه ۸۸ به‌جای خود باقی است آخوندی: لایروبی اروند امسال آغاز می شود/ تلاش برای افزایش ظرفیت ریلی خوزستان شرایط مطلوب امنیتی در ابعاد داخلی و مرزهای کشور/رعایت اخلاق اسلامی و حفظ حدود شرعی در اظهار نظرها داعش ۲۳۲ غیرنظامی را در جنوب موصل اعدام کرد دیکتاتوری همه جا بد است اما در دانشگاه بدتر/ رؤسای دانشگاه‌ها خودشان را قیوم دانشجویان ندانند تصاویر/صفحه نخست روزنامه‌های پنجشنبه ششم آبان فوت یک زن به دلیل استفاده نادرست از بالابر در بندرعباس