• تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۰۳:۳۴ | کد خبر : 23179
 • به گزارش وعده صادق ناهید نفیسی – فوق تخصص جراحی پستان و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، در برنامه ای با موضوع اطلاع رسانی و آگاهی در خصوص سرطان سینه درباره سلول‌های سرطان اظهار داشت: این سلول‌ها دچار مرگ سلولی نمی‌شوند در حالیکه تمام سلول‌های بدن ما در طول روز چندین بار دچار این اتفاق می‌شوند و این مرگ سلولی باعث جلوگیری از رشد آنها می‌شود.

  نفیسی افزود: وقتی در هر نقطه از بدن آن مرگ و یا خودکشی سلولی اتفاق نیفتد، سلول که باید در زمان خاصی متوقف می‌شده است، دیگر متوقف نمی‌شود و بنابراین تکثیر پیدا می کند و دچار جهش می‌شود.

  این فوق تخصص جراحی پستان و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در مورد سرطان سینه نیز بیان داشت: سینه نیز مانند تمام اعضای بدن، یکی از بخش‌هایی است که ممکن است سلول‌های آن دچار این مشکل شوند. این مسئله یا یک اتفاق ژنتیکی است یا یک اتفاق اپی ژنتیک است، یعنی خود ژن دچار تغییر نمی‌شود ولی به دلیلی، آن ژنی که باید سلول را مهار و نابود کند، خود مهار می‌شود و سلول نمی‌میرد یا آن قسمتی که باید سلول را دچار رشد زیاد کند، جهش پیدا می‌کند.

  نفیسی عنوان کرد: هر کدام از بافت‌های سینه می‌توانند دچار این رشد غیر عادی شوند، بنابراین قسمت‌های مختلفی که در داخل بافت پستان است بر اساس آناتومی شان می‌توانند دچار این جهش و افزایش بی‌رویه سلولی شوند و زمانی که سلول‌ها، غشای سلولی را پاره کردند، نام آن سرطان می‌شود.

  وی درباره میزان ابتلای به این بیماری در ایران نیز در این برنامه رادیویی توضیح داد: در ایران سالیانه حدود ۱۰ هزار نفر به این بیماری مبتلا می‌شوند و در مجموع ۳۰ نفر از هر ۱۰۰ هزار نفر به این بیماری مبتلا می‌شوند. کشورهایی که شیوع بالایی دارند مانند اروپای شمالی و آمریکا بین ۱۰۰ الی ۱۲۰ نفر در ۱۰۰ هزار نفر است.

  نفیسی خاطرنشان کرد: از نظر میانگین جمعیتی و میزان ابتلا به این بیماری، ما هنوز وارد گروه متوسط هم نشدیم و میزان ابتلای به سرطان سینه در ایران پایین‌تر از دیگر کشورها است، زیرا از هر چهار زنی که مبتلا به سرطان می‌شوند، یکی از آنها سرطان سینه است و این سرطان شایع ترین سرطان در میان خانم‌های ایرانی است. چون جمعیت ما جمعیت جوانی است پس سرطان سینه مان به جای اینکه در میانگین ۶۰ سال باشد، در ۵۰ سال است یعنی نصف جمعیت ما که سرطان سینه می‌گیرند، زیر ۵۰ سال هستند و ۲۵ درصد جمعیتی که این بیماری را مبتلا می‌شوند، زیر ۴۰ سال هستند.

     نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  نام:

     

 • برچسب ها : , , , , , , , , , , , , ,
 •  

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار
  در راه خدمت گاهی نیاز به تثبیت و گاهی نیز تغییر مدیر است درخواست چهره های شناخته شده کشور برای اعزام به سوریه/ معرفی مداحان متقاضی به نیروی قدس سپاه بارش باران در جاده های شمالی و اردبیل آغاز طرح پیشگیری از تنبلی چشم ، زنجان سیاهی لشکر های «زوری» در سفر انتخاباتی روحانی! مقصد:خمین عکس/ بازداشت داعشی‌ها در موصل اگر با این ساعت خواب بمانید ۱۰۰ دلار از دست می دهید+ عکس از بلایی که فانی سر آموزش و پرورش آورد تا بلایی که سر فانی آوردند! مهمترین رویدادهای خبری ایرنا از شامگاه جمعه تا صبح شنبه فیلم/ آمریکا خبر دارد که اسرائیل چند کلاهک هسته ای دارد پیامدهای ازسرگیری روابط سوریه و مصر دولت به دنبال تغیرات وزرای ناکارآمد نیست بلکه پیگیر تغییر در نقاط رای ساز است/ مسئولان باید پاسخگوی فساد صندوق ذخیره فرهنگیان باشند ایران خواستار پاسخگویی آمران و عاملان بمباران مردم بی‌گناه کرکوک شد توضیحات رئیس اسبق دانشگاه کاشان درباره ادعای ۲ میلیاردی نماینده تهران/ اختصاص ۴۰ میلیون برای هر دانشجوی بورسیه واکاوی تنش مرزی هند و پاکستان/لغو اجلاس سران «سارک» در اسلام آباد رکورد فساد شکسته شد؛ سکوت حامیان دولت پس از افشاء واقعیت فساد ۸۰۰۰ میلیاردی+عکس نبرد موصل سرآغاز جنگ جهانی سوم می‌شود؟/ پایان داعش، آغاز جنگ مستقیم حدیث درخصوص حسابرسی از نفس مهر پرتلاطم به آموزش‌وپرورش آمد/گمانه‌زنی‌ها برای وزیر در راه فساد ۸ هزار میلیارد تومانی صندوق ذخیره فرهنگیان