• تاریخ انتشار: شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۲۲ | کد خبر : 23963
 • به گزارش وعده صادق ؛ هافینگتون پست در مطلبی نوشت: در سال ۱۳۸ پیش از میلاد، ژانگ کی یان، فرستاده امپراتوری چین با عبور از دشت خطرناک آسیای مرکزی خود را به امپراتوری فارس رساند تا با قوانین حکومت‌داری و تجاری آن آشنا شود و در ژانویه سال ۲۰۱۶، شی جینگ پینگ این مسیر را بار دیگر پیمود تا رابطه دوهزارساله این دو تمدن را تمدید کند.

  دکتر لویانگ -استاد دپارتمان تاریخ دانشگاه پکن- می گوید: ایران به لحاظ تاریخی یکی از شرکای تجاری مهم چین بوده است. در طول قرن‌ها این دو تمدن به تجارت زمینی و دریایی مشغول بوده‌اند و این ایران بود که در دوره سلسله تانگ مهم‌ترین فناوری سفر دریایی را به چین منتقل کرد.

  امروزه مقامات چین و کارآفرینان این کشور پهناور درصدد آن هستند که بار دیگر روابط اقتصادی دو کشور را تقویت کنند. رئیس‌جمهور چین، نخستین مقام خارجی بود که با لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران به این کشور سفر کرد و طی جلسات متعدد با مقامات ایران بزرگ‌ترین توافقات تجاری را در زمینه‌های مختلف ازجمله فولاد به امضا رساند. حجم توافقات تجاری ایران- چین تا یک دهه آینده بین ۵۵ تا ۶۰۰ میلیارد دلار برآورد شده است.

  شی – رئیس‌جمهور چین—در حالی بر گسترش تجارت دوجانبه با ایران تأکید دارد که چین اخیراً با مشکلات متعدد اقتصادی دست‌وپنجه نرم می‌کند. در سال گذشته، تولید ناخالص داخلی چین فقط ۶٫۹ درصد رشد داشته است که کمترین میزان در ۲۵ سال گذشته محسوب می‌شود. این روند بر فعالیت‌های اقتصادی، بخش تولید و خدمات تأثیر گذاشته و با رکود همراه کرده است. باوجوداین چالش‌ها در خانه، چین همچنان به دنبال گسترش تجارت و سرمایه‌گذاری در ایران است. چراکه مشارکت بیشتر چین با ایران به تقویت استراتژیک و اقتصادی آن در خاورمیانه منجر می‌شود. از سوی دیگر مقامات چین همواره بر توازن قدرت در خاورمیانه تأکید دارند و ایران را بهترین شریک خود در خاورمیانه قلمداد می‌کند. این موضوع در روند مذاکرات ایران و سران گروه ۱+۵ و حمایت چین از ایران کاملاً ملموس بود. در طول مذاکرات چین با ارائه چشم‌انداز همکاری‌های دوجانبه اقتصادی با ایران، به سود ایران قدم برداشت.

  در بخشی از این مطلب آمده است: پیش از لغو تحریم‌های بین المللی علیه ایران، کشورهای اروپایی از دسترسی به بازار نفت ایران محروم بودند. در این زمان چین با خرید نفت ایران و سرمایه‌گذاری در بخش انرژی این کشور، ظرفیت خود برای سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های ایران را به دو برابر رساند. بااین‌حال بسیاری از کارشناسان بر این باورند که همکاری‌های بین دو کشور بر ایدئولوژی سیاسی استوار است. ایران کشوری باثبات در منطقه‌ای بی‌ثبات است. ذخایر سرشار در ایران باعث می‌شود کشوری همانند چین روی از آن برنگرداند. بااین‌حال کارشناسان معتقدند جنگ‌های نیابتی بین ایران و عربستان نه‌تنها بر بی‌ثباتی در منطقه دامن می‌زند بلکه شرایط را برای بهره‌برداری بیشتر چینی‌ها فراهم می‌کند.

  در انتهای این مطلب آمده است: تجارت و سرمایه‌گذاری در بازار نوظهوری همچون ایران می‌تواند جاه‌طلبی‌های استراتژیک چین در خاورمیانه را تقویت کند. بازار تجارت ۶۰۰ میلیارد دلاری چین با ایران می‌تواند این کشور را در حفظ توازن قدرت با آمریکا یاری رساند./ ylc

     نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  نام:

     

 • برچسب ها :
 •  

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار
  تشکیل اجلاس بیداری اسلامی همزمان با آزادسازی موصل پیام پیروزی در سایه وحدت است جهانگیری: رفع موانع بانکی مهمترین پیش نیاز توسعه روابط اقتصادی ایران و مالزی است سیاست و مبنای کار دولت یازدهم، توسعه شبکه ریلی کشور است باهنر: صحبت های ابرقدرت هاعلیه هم در۴۰ سال گذشته تا به حد امروز تهدیدآمیز نبوده است سوابق کاری وزیر پیشنهادی رییس جمهور برای آموزش‌وپرورش درمان مفصل زانو با غضروف بینی "مشتری" به یک صورتک خندان تبدیل شد رئیس‌جمهور شوم، ایران نمی‌تواند آمریکائی‌ ها را بازداشت کند! موضع تند ولایتی علیه سعودی‌ها عکس/ لحظه شکار عقاب سلفی طارمی با دوستانش/مهدی ماهانی در امام زاده صالح/ موفقیت از نگاه مجید صالحی یورش صدها شهرک نشین صهیونیست به مسجد الاقصی به مناسبت اعیاد یهودی فیلم/ دکتر حسن عباسی هرجا هستیم آنجا مرکز عالم است تحقیر آقای خاص در خانه قدیمی‌اش/ چلسی به صدر جدول نزدیک شد تصویب کلیات طرح تقویت و حمایت از بسیج رسانه در کمیسیون فرهنگی مجلس بسته اخبار اقتصادی ایسنا در روز یکشنبه وزیر اطلاعات: با پرهیز از هرگونه اختلاف، در مسیر وحدت و انسجام گام برداریم خوداتکایی به معنای قطع رابطه با دیگران نیست/ اقتصاد مرز نمی‌شناسد ما خواستار به نتیجه رسیدن موضوع ریاست جمهوری لبنان هستیم هاشمی رفسنجانی: راهکارمبارزه بافساد تمکین به قانون است/برجام نیاز جامعه جهانی بود