• تاریخ انتشار: شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۰۰:۲۹ | کد خبر : 24781
 • گفتنی است روزنامه بامداد توسط عناصر معلوم‌الحالی مانند شهرام همایون (از اعضای حزب ایران نوین و حزب رستاخیز شاه) و جمشید چالنگی (از نویسندگان روزنامه رسمی حزب رستاخیز که بعدا در تلویزیون صدای آمریکا مشغول به کار شد) در سال ۱۳۵۸ انتشار یافت و پس از مدتی به دلیل چاپ مطالب توهین آمیز و خلاف واقع در همان سال از سوی دادستانی انقلاب اسلامی، توقیف گردید. مدتی نگذشته بود که با تسخیر لانه جاسوسی آمریکا توسط دانشجویان مسلمان پیرو خط امام و انتشار اسناد این جاسوسخانه، ارتباط صاحبان روزنامه بامداد با مراکز جاسوسی و امنیتی آمریکا فاش شد. از همین روی اغلب مسئولین این روزنامه از جمله شهرام همایون و جمشید چالنگی از کشور گریخته و در جمع ضد انقلاب خارج کشور و در ارتباط با سرویس‌های جاسوسی و اطلاعاتی غرب (از جمله چالنگی در تلویزیون صدای آمریکا)، فعال شدند.
  اما ارتباط سردبیران و مدیران مسئول و نویسندگان نشریات و مطبوعات شاهنشاهی با جاسوسان آمریکایی در مکانی به نام سفارت، موضوعی بود که از سالها قبل در عرصه مطبوعات این سرزمین رواج داشت و پس از پیروزی انقلاب اسلامی هم تا لحظه تسخیر لانه جاسوسی آمریکا نیز ادامه داشت و از مصادیق بارز نفوذ در فضای رسانه‌ای کشور به حساب می‌آمد. اسناد منتشره لانه جاسوسی آمریکا حکایت از ارتباط مستمر و هدایت این نشریات از طریق صاحبان آنها توسط سرویس‌های اطلاعاتی مستقر در لانه جاسوسی آمریکا بوده است. یکی از آن اسناد به رابطه جاسوسان آمریکا با علیرضا نوری زاده، عنصر پیشانی سفید سرویس‌های جاسوسی غرب اشاره دارد که در آن زمان سردبیری مجله «امید ایران» را برعهده داشت و به‌طور مداوم با چاپ اخبار و گزارش‌های سمت و سو‌دار و تحریف‌آمیز و مقالات و مطالب انحرافی، سعی در موج‌سواری بر امواج انقلاب و رهبر تراشی برای آن داشت. سند یاد شده حکایت از ملاقات مامورین اطلاعاتی سفارت در روزهای پس از انقلاب با نوری‌زاده دارد.
  شلنبرگر، مامور سفارت در یکی از این گزارش‌ها پیرامون ملاقات با نوری زاده می‌نویسد:
  «…استفاده محدود اداری
  ۱۰ می‌۱۹۷۹  ۲۰ اردیبهشت ۱۳۵۸
  از: سفارت آمریکا، تهران
  به: سازمان ارتباطات بین‌المللی، واشنگتن دی. سی
  موضوع: ملاقات با علیرضا نوری زاده مدیر مجله امید ایران
  …روز چهارشنبه، ۹ می، وابسته مطبوعاتی روزن با علیرضا نوری زاده، سردبیر فصلنامه امید ایران، مجله تایم ایران در دفتر آژانس ارتباط بین‌المللی آمریکا در سفارتخانه ملاقات کرد. نوری زاده معاون و سردبیر پیشین مجله فردوسی و گزارشگر اطلاعات خواستار این ملاقات شده بود تا نگرانی و ترس خود را از وقوع یک کودتای چپی با در نظر گرفتن توانایی  آنها در سازماندهی مخفی ابراز دارد و از جو سرکوبگرانه ضد روشنفکری روحانیت سخن بگوید. سردبیر سی و پنج ساله و دارای درجه دکترا از آمریکا گفت که … سیاست وی در مجله از دیرباز ایجاد راهی برای ابراز عقیده ایرانی‌های لیبرال بوده است و بدین ترتیب در سرمقاله این هفته از شخصیت پرستی در سیاستهای ایران انتقاد کرد و حمایت خود را از نظریه رهبری جمعی که نوعی مخالفت با خمینی به حساب می‌آید ابراز داشت.
  دکتر نوری زاده با صراحت خواستار کمک از دفتر مطبوعاتی و فرهنگی (سفارت) شد تا واسطه‌ای برای محافل میانه رو از طریق دستیابی به سخنوران نامی آمریکایی شود، به خصوص به خاطر اینکه آنها می‌توانند با آشنایی با طرز تفکر ایرانیها سخن بگویند و از طریق فراهم آوردن ادبیاتی در مورد روند دموکراتی غربی، مقالاتی در مورد نارضایتی و ناراضیانی چون سولژنیتسین فراهم آید و نیز برای روزنامه‌نگاران ایرانی فرصتی پیش آید تا علی‌رغم اوضاع انقلابی، بتوانند در آمریکا تحصیل نمایند… وابسته مطبوعاتی گفت که با به راه افتادن بایگانی بی‌سیم به زودی وی خواهد توانست بعضی از نیازهای مورد لزوم او را برآورده سازد. هر دو توافق کردند که هفته بعد نیز ملاقات نموده و در رابطه با نیاز سردبیر پاسخ عملی تری را طرح‌ریزی نمایند…»/کیهان

     نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  نام:

     

 • برچسب ها :
 •  

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار
  در بسیاری از موارد با کاهش شدید تخصیص و تأمین بودجه رو به رو هستیم/ دستور روحانی برای تأمین بودجه پدافند غیر عامل مصوبه،امضا نشده نقض شد/نرخ آژانس‌ها ۵۰درصد بالاتر از نرخ مصوب رئیس سازمان بورس : انتشار برون مرزی اوراق بدهی دولتی عکس/ سخنرانی سعید جلیلی در دانشگاه شهید رجایی زلزله ۴٫۹ ریشتری در خراسان رضوی هدیه ویژه موسسه چاتم هاوس به دکتر ظریف درد قفسه سینه وعلل آن کارخانه‌ای که "تاوارس" را مجذوب خود کرد/آینده سایپا در هاله‌ ابهام اختلاس‌های میلیاردی با آرمان‌های انقلاب همخوانی ندارد/ مفاسد اقتصادی آفتی برای انقلاب است رییس جهاددانشگاهی معرفی شد کمتر از یک هزار میلیارد تومان اعتبار برای خرید تضمینی گندم نیاز داریم روسیه و اوپک گزینه های تثبیت بازار نفت را بررسی می کنند وام مسکن تنها ۲۰ درصد از قیمت یک خانه است آنچه سعد حریری را تسلیم حزب الله کرد! آغاز برداشت رسمی زعفران در کشور/ هرکیلو ۵۰۰ هزارتومان ارزان شد صمیمانه از روحانی می‌خواهم در انتخابات آتی شرکت نکند/ کسی که سه سال به انتقادات گوش نداده ظرف یک سال نیز کاری نخواهد کرد عکس/ «قاهان»، منطقه‌ای زیبا در قم مهم‌ترین وظیفه ناجا در انتخابات جمله ای زیبا در اینستاگرام احمد رضا عابد زاده+ اینستاپست حمله به یک دانشگده پلیس در پاکستان ۲۰ کشته و۱۰۰ زخمی برجای گذاشت