رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۳۵ | کد خبر : 24851
 • این شاعر جوان برآمده از اندیشه انقلاب است

   به گزارش وعده صادق ، علی داوودی عصر جمعه در دهمین نشست «در کوچۀ آفتاب» ویژه شعر انقلاب اسلامی در سالن یاس بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب گفت: سیار، شاعری آگاه و چهره‌ای دانشگاهی است و ایجاز و ایهام از جذاب ترین آرایه‌ها در اشعار اوست. دقت وی همچون قیصر امین پور در انتخاب کلمه و بافت شعر است. هنگام دوباره خوانی شعر سیار با ایهام و ایجازهایش رو به رو می شویم.

   

  نویسنده مجموعه اشعار «گاهی حواست نیست» اضافه کرد: علت موفقیت شعرهای خوب و ماندگار، این است که روزگار را صمیمی می‌بینند و خودشان در همه آنها حضور دارد. سیار که برآمده از اندیشه انقلاب است، اشعارش نیز با رفتار و سلوک انقلاب و دفاع مقدس و اندیشه‌های امام خمینی(ره) همگام است و همه این اندیشه‌ها را با زبان شعر بیان می‌کند.

   

  حسین گلستانی شاعر و منتقد نیز، پشتوانه و سبک شعر سیار را برگرفته از فلسفه و معرفت دانست و گفت: او زبان اجتماعی و اعتراضی فوق العاده‌ای دارد.
  وی، سلامت زبان و پرداختن به مضامین جدید به ویژه شعر قرآنی را از دیگر ویژگی های این شاعر دانست و گفت: شعر قرآنی شعری است که گوینده آن متعهد و موحد بوده و بتواند پیام خود را هنرمندانه برساند.

   

  علی محمد مؤدب نویسنده مجموعه اشعار «عاشقانه‌های پسر نوح» گفت: سیار با وجود اینکه مجموعه‌های اندکی منتشر کرده اما از موفق‌ترین و مشهورترین شاعران جوان است.

   

  وی از مجموعه اشعار منتشر شده در قالب کتاب «حق السکوت» گفت: این کتاب به عنوان کتاب سال برگزیده شد و سیار، شاهکارهایی در شعر آئینی و هیأت تولید کرده که در فضای مداحی بسیار اثرگذار بوده؛ یعنی همان گونه که شعرهای «میثم مطیعی» و «میلاد عرفان پور» جریان ساز است، اشعار این شاعر نیز در همین راستاست.

   

  وی درباره فعالیتهای سیار، گفت: وی در این ترانه، درگیری ایران را با جهان استکبار به صورت تحلیلی و سنجیده بیان می‌کند؛ لذا در شعر مرگ بر آمریکا یک بحث علمی و نه شعاری در قالب احساسی، توانسته کاملاً استدلال کند که چرا می‌گوییم مرگ بر آمریکا.

   

  مؤدب، کارهای دیگر این شاعر را در حوزه زیباشناسی و زبان ستودنی دانست و جایگاه او را در میان شاعران، جایگاهی مناسب توصیف کرد.

   

  در این آیین، محمدمهدی سیار، مجموعه اشعار «حق السکوت» خود را به غلامرضا آغاسی تقدیم کرد و گفت: لذت غافلگیری شعر، خوشایند و دوست داشتنی است.
  وی از ریزه‌کاری‌های زبان فارسی در کتاب اشعار «گاهی حواست نیست» داوودی گفت: این کتاب در خاطره ادبیات معاصر خواهد ماند و جان تازه‌ای به قالب نیمایی می‌دهد.

   

  نشست در کوچه آفتاب ویژه شعر انقلاب اسلامی به همت مجمع ناشران انقلاب اسلامی برگزار شد که نشست روز گذشته به نقد و بررسی کتاب «رودخانی» محمدمهدی سیار اختصاص داشت./ تسنیم

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار