کرملین روسیه مسکو

تنها سرایدار کرملین باقی مانده است

آمریکا دیگر نمی تواند روسیه را تحریم کند

 • تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۴۶ | کد خبر : 25026
 • به گزارش وعده صادق ،خسرو جعفری زاده، در خصوص فعالیت های خورشیدی که اخیرا افزایش یافته است، گفت: در پی این رویداد از روز ۲۵ اردیبهشت ماه لکه‌ی بسیار بزرگی که چندین برابر زمین بوده بر روی سطح خورشید به وجود آمده است.

  وی افزود: بزرگی این لکه، نوید این را می دهد که بتوان آن را با چشم غیر مسلح ( بدون ابزار رصدی ) و با فیلترهای مخصوص خورشید رصد کرد.

  وی با اشاره به تعریف لکه خورشیدی گفت: به نظر دانشمندان احتمال دارد لکه خورشیدی توسط مغناطیس بسیار قوی خورشید از داخل آن بیرون آید و در نقطه‌ای که توده بار مغناطیسی از خورشید خارج و سپس دوباره داخل آن می‌‌شود یک جفت لکه ایجاد شود.

  به گفته این کارشناس نجوم،  لکه‌های کوچک در عرض چند ساعت از بین می‌‌روند اما لکه‌های بزرگ می‌‌توانند خیلی بیشتر عمر کنند، مانند لکه ای که هم اکنون ظاهر شده است.

  لکه عظیم خورشیدی نمایان شد
   نخستین تصویر تهیه شده از لکه خورشیدی در ایران

  جعفری زاده ادامه داد: در واقع قطر لکه‌های کوچک ۳۰۰۰ کیلومتر است در حالیکه بیشتر لکه‌ها تقریباً به بزرگی زمین هستند و لکه‌های بسیار بزرگ تا ۱۵۰۰۰۰km  هم طول دارند.

  وی با بیان اینکه تصاویر لکه های خورشیدی توسط ماهواره سوهو ارسال می شود، افزود: در تصاویر بدست آمده از ماهواره سوهو این لکه به همراه فوران عظیمی بر روی خورشید نمایان شده است .

   لکه عظیم خورشیدی نمایان شد
  نمای لکه خورشیدی از دید کاوشگر سوهو

  وی تاکید کرد: علاقه مندان و عموم مردم می توانند این لکه را در زمان غروب خورشید که نور آن کمتراست، بر روی خورشید به صورت نقطه ای سیاه مشاهده کنند.

  رئیس انجمن نجوم اهواز با اشاره به وسیله ای که می توان لکه خورشیدی را مشاهده کرد، عنوان کرد: این لکه عظیم را می توان با استفاده از شیشه جوشکاری نمره ۱۴ ( تاکید بر نمره ۱۴ و یا بر روی هم گذاشتن دو شیشه جوشکاری نمره ۷  است ) و عینک خورشید گرفتگی رصد کرد.

  وی افزود: لکه های خورشیدی به دلیل دمای پایینتری که نسبت به سطح عمومی خورشید دارند و طول موج بالای فورانها که ۳۰۴ آنگستروم است به رنگ سیاه دیده می شوند.

  به گفته وی، بر طبق پیش بینی‌ها این لکه تا ۲ هفته دیگر بر روی خورشید نمایان است و در سراسر دنیا و ایران قابل مشاهده خواهد بود.

  جعفری زاده در توضیح فوران های خورشیدی گفت: خورشید تماما از گاز هیدروژن است و  هر لحظه درون هسته خورشید انفجارهای عظیمی روی می دهد که از تصور بشر خارج است. این انفجارها به شکل پلاسما و ذرات به همراه میدان بسیار قوی مغناطیسی از سطح خورشید خارج می شوند که با چشم غیر مسلح دیده نمی شود و تنها در زمان گرفت کامل خورشید می توان آنها را دید.

   لکه عظیم خورشیدی نمایان شد
  نمایی از فوران خورشید

  نخستین تصویر از لکه خورشیدی در ایران توسط نوشین شریفات، عضو ارشد گروه رصدی ستاره شناسان آماتور ایرانIAOD  از شهرستان امیدیه گرفته شده است.

  منبع: مهر

     نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  نام:

     

 • برچسب ها :
 •  

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار
  توضیح وزارت خارجه درباره سفر چند ساعته ظریف به مسکو رویترز:پیروزی ایران در لبنان، عربستان را وادار به عقب‌نشینی کرد خزر دریاست یا دریاچه ؟ آمریکا دیگر نمی تواند روسیه را تحریم کند قضاوت داور چهارمحال و بختیاری در لیگ برتر فوتسال عکس/ دیدار رییس‌جمهور فنلاند با رهبر انقلاب دیزین به شمشک مسدود شد/ برف و باران در ۵ محور مواصلاتی توصیه رضایی به باور کردن خود/سلفی بهشاد مخبری با غول برره/هادی کاظمی در آستانه ۴۰ سالگی حمایت های ایران از دولت و ملت سوریه به خاطر وجود تروریست ها در آن کشور است رهبر انصارالله: اقدامات رژیم سعودی، حرکتی منافقانه در امت اسلامی است تسلیت روحانی به امیر قطر دیدار رئیس جمهوری فنلاند با رهبر انقلاب صدور سند بندگی ایران از سوی پارلمان اروپا! عراق در صورت تفرقه، ضعیف خواهد بود/کشف بهترین راه ها در بن بست کمر عربستان با این طرح می‌شکند عکس/ معاینه عکس رادیولوژی در صحن مجلس! آزادی مرد برزیلی پس از ۲۰ سال اسارت خانگی کنایه محسن رضایی به برخی مسئولان +توئیت زنان و مسئولیت در پست‌های‌کلیدی دولت مشاغل سخت را تعیین کرد