رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۵۹ | کد خبر : 25041
 • اسدی:

  ایران به لحاظ استراتژیک در منطقه تنهاست

  به گزارش وعده صادق علی اکبر اسدی، پژوهشگر مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در سخنانی در نشست تخصصی آینده روابط ایران و جهان عرب در پرتو تحولات اخیر که صبح روز یک شنبه در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد با بیان این که سیاست خارجی عربستان سعودی در قبال ایران شامل چند دوره می‌شود اظهار کرد:‌ دوره‌ مهار غیر مستقیم انقلاب اسلامی ، دوره هم زیستی تردید آمیز با ایران، آغاز دوره‌ی جدید سیاست خارجی عربستان با تغییر رژیم سیاسی در عراق و نیز سیاست جدیدش از سال ۲۰۱۵ که با فوت ملک عبدالله وبه قدرت رسیدن ملک سلمان را شاهد هستیم.

  وی گفت: یکی از دلایل تغییر در رویکرد عربستان انتقال قدرت از نسل دوم خاندان سعودی به نسل سوم بوده است نخبگان در نسل سوم سعی دارند برای تثبیت جایگاه خود به تغییراتی دست زدند که در این زمینه شاهد تقابل با ایران هستیم.

  این کارشناس مسائل منطقه ادامه داد: به نتیجه نرسیدن سیاست‌ها برای سقوط رژیم سوریه ونیز عراق و تهدیدات داعش علیه عربستان از دیگر مواردی بودند که سیاست خارجی عربستان را برای این مقطع ناکافی نشان داد و آنها را به سمت تصمیمات جدید سوق داد. در عین حال باید به سیاست سکوت آمریکا در منطقه و عدم دخالت مستقیم در تحولات و مذاکراتش با ایران به عنوان دلایلی برای شکل گیری سیاست جدید عربستان اشاره کرد.

  وی با اشاره به حضور ایران در منطقه و سوریه خاطر نشان کرد:‌ نفوذ ما در این منطقه بیش از آنکه ناشی از آموزش نیروهای نظامی و یا فروش اسلحه باشد فرهنگی و مذهبی و متاثر از فرهنگ منتسب به اهل بیت (ع) است و هزینه‌هایی که ایران به لحاظ مالی انجام می‌دهد ۱۰ درصد هزینه‌هایی که عربستان برای مقابله با نفوذ ایران در منطقه انجام می‌دهد نیست.

  وی گفت: ایران به لحاظ استراتژیک در منطقه تنهاست این یک واقعیت است که به ویژگی منحصر به فرد ایران و مسائل منطقه باز می‌گردد.

  اسدی گفت: در سطح بین‌المللی و منطقه‌ای شاهد دوران گذار هستیم و بعید است یک نظام مسنجم و تثبیت شده داشته باشیم و تمامی ائتلاف ها و انشقاق‌ها سیال و شکننده هستند.

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها : , , , , , , , ,
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار