رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۴ | کد خبر : 25099
 • مقابله به مثل مجلس ایران با بلوکه شدن اموال ایران در آمریکا/دولت ملزم به پیگیری اقدامات آمریکا شد

  به گزارش وعده صادق ، دو فوریت این طرح که واکنشی به بلوکه شدن دو میلیارد دلار از اموال بانک مرکزی در آمریکا بود، با ۸۳ درصد آرای نمایندگان حاضر در جلسه و با فریاد «مرگ بر آمریکا» و بعضا «مرگ بر ضدولایت فقیه» به تصویب رسید. از میان ۲۱۳ نماینده حاضر در جلسه، ۱۸۱ رای موافق، ۶ رای مخالف و ۸ رای ممتنع به این طرح داده شد.

  ابراهیم کارخانه نماینده همدان به عنوان یکی از طراحان این طرح، با بیان اینکه از بعد از نهایی شدن برجام، آمریکا اقداماتی زنجیره‌ای علیه منافع ایران داشته است، ادامه داد: تا کی صبر کنیم که آمریکایی‌ها به غارتشان ادامه دهند و ۸۰ میلیارد منابع ایران در خارج از کشور را بلوکه کنند. از اول هم مشخص بود که آنها به دنبال اعمال فشار و براندازی ایران هستند اما این آرزو را به گور خواهند برد. چون این نظام تحت لوای رهبری ولایت فقیه و با حمایت قاطع مردم، سرپاست.

  ابراهیم نکو رباط کریم به عنوان مخالف این طرح، در عین حالی که می‌گفت نباید نسبت به غارت اموال کشور غافل بود اما با دو فوریت آن مخالفت کرد و گفت: حتی در صورت تصویب دو فوریت این طرح، فرصت بررسی و اتمام آن را در مجلس نهم نخواهیم داشت. آمریکایی‌ها آنقدر علیه ما جفا کرده‌اند که نمی‌توان با دو فوریت و ضرب العجل، رقمی را برای جبران آن لحاظ کرد. از ۲۸ مرداد و کوتا علیه مصدق گرفته، تا دوران انقلاب و جنگ تحمیلی و پس از آن، آمریکا خسارات جبران ناپذیری علیه ما داشته است.

  او پیشنهاد کرد که کمیته‌ای در مجلس مسئول بررسی این خسارات شود تا طرحی مصوب گردد که قابل اجرا باشد.

  مصطفی افضلی‌فرد نماینده اردبیل در موافقت با این طرح هم معتقد بود که تصویب این طرح در مجلس نهم، هدیه‎ای برای حفظ اقتدار و شان نظام دانست.

  اگرچه دیگر موارد در دستور کار امروز مجلس با بی رغبتی نمایندگان روبرو می‎شد اما وقتی برای این موضوع اعلام رای شد، نمایندگانی که با دست خود عدد چهار را به نشانه موافقت، نشان می‎دادند، به سمت سیستم رای گیری رفته و با مشارکت گسترده، دو فوریت آن را تصویب کردند.

  البته از آنجا که تنها چهار جلسه تا پایان عمر مجلس نهم باقی است، باید منتظر ماند و دید که نمایندگان این مجلس فرصت بررسی کلیات و جزئیات این طرح را نیز خواهند یافت؟

  متن کامل این طرح به شرح زیر است:

  ماده ۱- به منظور استیفای حقوق ملت ایران، دولت موظف است رأساً یا از طریق حمایت از اشخاص و اتباع جمهوری اسلامی ایران، اقدامات مقتضی از جمله اقدامات حقوقی را جهت جبران خسارت و اخذ غرامت کامل از دولت ایالات متحده آمریکا به جهت نقش این کشور در موارد زیر را به عمل آورد:

  ۱- خسارت‌های مادی و معنوی ناشی از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲

  ۲- خسارت‌های مادی و معنوی ناشی از کودتای نوژه

  ۳-خسارت‌های مادی و معنوی ناشی از جنگ تحمیلی

  ۴- خسارت‌های مادی و معنوی ناشی از شهادت بیش از ۲۲۳۰۰۰ نفر و ۶۰۰۰۰۰ نفر ایثارگر (جانباز و آزاده)

  ۵- خسارت‌های مادی و معنوی ناشی از شهادت بیش از ۱۷۰۰۰ شهید ترور

  ۶-خسارت‌های مادی و معنوی ناشی از حمله به سکوهای نفتی

  ۷-خسارت‌های مادی و معنوی ناشی از جاسوسی علیه ایران توسط ایالات متحده یا با حمایت و نقش‌آفرینی ایالات متحده

  ۸- خسارت‌های مادی و معنوی ناشی از انسداد، مصادره و یا تصرف در اموال و دارایی‌های جمهوری اسلامی ایران، نهادها و مؤسسات دولتی یا عمومی جمهوری اسلامی ایران یا مقامات آن

  ۹- کلیه خسارات مادی و معنوی ناشی از اقدامات رژیم غاصب صهیونیستی که با حمایت یا نقش‌آفرینی آمریکا انجام پذیرفته یا می‌پذیرد.

  ۱۰- کلیه خسارات مادی و معنوی ناشی از سایر اقدامات یا وقایعی که با حمایت یا نقش‌آفرینی ایالات متحده روی داده است یا در آینده روی خواهد داد.

  ماده ۲- دولت موظف است در مواردی که ایالات متحده تعهدات خود در قبال جمهوری اسلامی ایران، به ویژه در حوزه مصونیت دولت و اموال متعلق به دولت و مقامات جمهوری اسلامی ایران، را نقض می‌نماید در راستای اقدام متقابل کلیه اقدامات از جمله اقدامات حقوقی مقتضی را به عمل آورد.

  ماده ۳- دولت موظف است اجرای تصمیمات مراجع صالح به نفع جمهوری اسلامی ایران و اتباع آن را در کشورهای ثالثی که اموالی از ایالات متحده در آنها وجود دارد، در چارچوب اقدام متقابل، تعقیب کند در مواردی که دادگاه‌های کشورهای ثالث نسبت به شناسایی و یا اجرای احکام دادگاه‌های داخلی ایالات متحده آمریکا علیه ایران اقدام می‌کنند دولت موظف است اقدام متقابل مقتضی را جهت شناسایی و اجرای احکام دادگاه‌های داخلی ایران در آن کشورها یا سایر کشورها حسب مورد به عمل آورد.

  ماده ۴- اقدامات حقوقی و غیرحقوقی مذکور در این قانون تا آنجا که در قبال دولت خارجی (ایالات متحده بر اساس ماده ۲ این قانون و یا هر کشور دیگر موضوع ماده ۳ این قانون) اتخاذ می‌شود و نقض مصونیت آن دولت و یا مقامات آن دولت تلقی شود، باید در چارچوب واکنش به نقض تعهد بین‌المللی آن دولت بوده و محدود به حدود اقدامات متقابل بر اساس حقوق بین‌الملل باشد.

  ماده ۵- وزارت امور خارجه موظف است گزارش اقدامات به عمل آمده در راستای استیفای حقوق ملت ایران، موضوع این قانون را هر ۶ ماه به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و قضایی حقوقی مجلس شورای اسلامی ارائه نماید./خبر آنلاین

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار