• تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۵۵ | کد خبر : 25487
 • به گزارش وعده صادق ؛ زهرا گویا عصر سه‌شنبه در همایش روز ملی ریاضیات با تأکید به اینکه هر گونه تغییری در آموزش‌وپرورش به تمامی آحاد جامعه تأثیر می‌گذارد، تصریح کرد: مدرسه بخشی از زندگی هر شهروند است و تغییرات آموزش‌وپرورش در تمامی لایه‌های جامعه نفوذ می‌کند.

  وی با تأکید به اینکه تغییرات پی‌درپی در آموزش عمومی به صورت عام و آموزش ریاضی به صورت خاص چالش‌هایی را به دنبال داشته است، تصریح کرد: به عنوان مثال نظام ۱-۳-۳-۵ به نظام ۳-۳-۶ تغییر یافت در حالی که شرایط اجرا فراهم نشده بود.

  عضو هیئت‌علمی دانشگاه شهید بهشتی تأکید کرد: از جمله اینکه چند هزار معلم ریاضی متوسطه در پی اجرای این طرح بیکار شدند و چند هزار معلم ابتدایی کم داشتیم؛ تا جایی که مسئولان دفتری مدارس برای تدریس ریاضی به کار گرفته شدند.

  گویا افزود: اینکه در مدارس ابتدایی معلم دروس تفکیک می‌شود یک فاجعه آموزشی است و در تمامی دنیا، آموزش ابتدایی آموزش عمومی محسوب می‌شود و نباید کودک را تکه‌های یک پازل محسوب کرد.

  استاد ریاضی دانشگاه شهید بهشتی اقدامات و تغییرات دیگر آموزش‌وپرورش از جمله ارزیابی توصیفی را نیز فاقد نگاه کارشناسی دانست و تأکید کرد: چندان طول نمی‌کشد که طرح ارزشیابی توصیفی نیز به کنار گذاشته شود.

  وی مشکلات پایه ششم را مصداق ادعای خود مبنی بر خسارت تغییرات بدون کارشناسی دانست و بیان داشت: بدون رعایت پیش‌فرض‌ها شکست معنایی و تداوم شکلی تغییر تا سیاست‌گذاری دیگر تقریباً قطعی است.

  عضو سابق شورای برنامه‌ریزی کتب درسی با ذکر مثالی به مشکلات کتب پایه ششم اشاره کرد و افزود: اینکه در ابتدای هر فصل به یادآوری مطالب قبلی تأکید شده خود بیانگر مشکل در تدوین کتاب است.

  گویا با تأکید به اینکه انسان به صورت عادی آنچه را که فراگرفته نیاز ندارد یادآوری کند، ادامه داد: در آموزش مدرسه ما با سه چالش جدی برنامه کتب درسی ریاضی، آموزش، ارتقا و شرایط حرفه‌ای معلمان ریاضی و ارزشیابی مواجه هستیم.

  عضو هیئت‌علمی دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به تبلیغ بیش‌ازاندازه کتب کمک‌درسی تأکید کرد: در صورتی که کتب ما برای آموزش بهتر نیازمند کتب کمک‌درسی است، باید نتیجه گرفت خود کتب با مشکل مواجه هستند.

  وی با بیان اینکه در نظام‌های متمرکز آموزشی تغییر برنامه و تغییر کتب درسی در هم تنیده شده‌اند، در خصوص طرح رتبه‌بندی معلمان اضافه کرد: این طرح از کشور آمریکا مطرح شده و کشتی به گل نشسته‌ای در این کشور محسوب می‌شود.

  گویا معتقد است معلم را نمی‌توان با ضرب و زور معلم کرد و حتی بی‌علاقه‌ترین معلمان به حرفه خود عشق دارند؛ چرا که با کمترین دستمزد بیشترین زحمت را می‌کشند./ مهر

     نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  نام:

     

 • برچسب ها :
 •  

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار
  نیروهای عراقی به کرانه‌های دجله در جنوب غرب موصل رسیدند چرا نگرانی «وزارت‌خارجه آمریکا» و «بی‌بی‌سی» از دهان نمایندگان مجلس بیرون می‌آید؟ ویرایش فرم‌های سرشماری آغاز شد/ثبت‌نام اینترنتی۱۱.۶میلیون خانوار نقشه پلید عربستان و امارات برای دور زدن ایران عکس/ رییس جمهور در همایش روز ملی روستا و عشایر خوش اندام ترین مردمان اروپا کدامند؟ سود تسهیلات صادرکنندگان ۱۱ درصد کاهش یافت فیلم/ ⏪ عاقبت حق خوری... روحانی چقدر به «جوان»‌ها و «غیرامنیتی‌»ها اعتماد دارد؟ سفر «داباکیس» به ایران/قرارداد بازی‌های رایانه‌ای با شرکت فرانسوی/ سفرهای طولانی رئیس دانشگاه علم‌وصنعت به خارج همه چیز درباره اجرای فاز نخست LEZ مدیر کل ارشاد لرستان، فردا درباره تئاتر جنجالی به مجلس توضیح می دهد حضور پررنگ تقلبی‌ها در بازار پوشاک/کسب سود کلان از اجناس بی‌کیفیت بیکاری، معضل بزرگ کشور/ نمی‌توانیم پاسخگوی متقاضیان کار باشیم عکس/ رونمایی از شاسی بلند جدید پژو برندگان این مسابقه به کام مرگ می روند +تصاویر سخنان روحانی در همایش روز ملی روستا و عشایر رواج پدیده چند شغلی در کشور/ حداقل حقوق با تورم رشد نکرد از گلایه یک رفیق سابق از نالوطی‌گری روحانی تا تدبیری برای حرف آخری غیر از پول و قدرت برای انتخابات در راه خدمت گاهی نیاز به تثبیت و گاهی نیز تغییر مدیر است