کد خبر : 25573
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۲:۲۷
112 مشترک

فرسایش سرمایه های اجتماعی نتیجه استفاده اشتباه از فضای مجازی است/آگاهی خنثی کننده آسیب های برنامه ریزی شده شبکه های مجازی است

کارشناس فضای مجازی گفت: اگر جمعیتی که در این محیط‌ها و شبکه‌ها فعالیت می‌کنند آگاهی‌ها و بایدها و نبایدهای لازم را در جهت استفاده و حضور در این شبکه‌ها بدانند مسلما خیلی از این آسیب‌ها که غالبا برنامه‌ریزی شده و جهت‌دار هستند خنثی و یا کمتر خواهد شد.

به گزارش وعده صادق؛ به نقل از قومس، شهباز از کارشناسان فضای مجازی در گفت و گو با قومس گفت: با پیشرفت فناوری‌های نوین ارتباطی، نیاز به استفاده از این فناوری‌ها نیز پیشرفت می‌کند و طبیعی است که جمعیت جوان و تعداد زیاد آن باعث تغییراتی در الگوی مصرف شبکه‌های اجتماعی شود.

وی افزود: از لحاظ اجتماعی نیز جمعیت جوان ما ممکن است محدودیت‌هایی در ابراز احساسات و در مواقعی در ارتباط احساس کند و برای جبران این خلاء به شبکه‌های اجتماعی متعدد روی بیاورد.

این کارشناس فضای مجازی با تصریح به اینکه اگر از فناوری جدید و وسایل ارتباط جمعی به صورت درست و علمی استفاده کنیم نه تنها مضر نیست بلکه به ما کمک می کند تا در درس و تحصیل و شغل خود موفق تر باشیم،‌ بیان کرد: استفاده بیش از حد و به عبارتی افراط و تفریط در ورود به این شبکه ها باعث می شود که ما از ارتباطات زنده در  دنیای واقعی غفلت کنیم.

شهباز با اشاره به اینکه این معضل زمانی نمود بیشتری پیدا می کند که به  خانواده ها نگاه می کنیم، ادامه داد:امروزه در یک خانواده چهار، پنج نفری ما می بینیم که شب ها به جای آنکه اعضای خانواده دور هم جمع شوند و صحبت کنند هر کدام یک گوشی و تبلت در دست گرفته و غرق در آن شده اند.

وی ادامه داد: این یعنی استفاده اشتباه از فضای مجازی که باعث فرسایش سرمایه های اجتماعی می شود، نبود یک سواد فرهنگی مناسب و تعریف شده در این حوزه‌ها در کشور ما آسیب‌های ناشی از این شبکه‌ها بیش از مزایای آن به چشم خواهد آمد.

 این کارشناس فضای مجازی با بیان اینکه اگر نتوانیم و یاد نگیریم که چگونه باید از شبکه های اجتماعی استفاده کنیم در خانواده بین همسران و همچنین  والدین و فرزندان شکاف های عمیقی ایجاد می شود؛ تصریح کرد: حال آنکه همین تلگرام و نظایر آن اگر به درستی مورد استفاده قرار گیرد  می تواند عاملی باشد برای تبادل اطلاعات مناسب و صحیح در خانواده و دوستان و ایجاد ارتباط قوی‌تر میان آنها.

شهباز اظهارکرد: جذابیت و سرگرمی که این فضاها و شبکه‌ها دارا هستند چنان زندگی فرد را تحت تاثیر خواهد داد که استفاده از این ابزار به عنوان یکی از اساسی‌ترین ابزار برای فرد تبدیل خواهد شد تا آنجا که فرد ساعت‌ها از وقت خود را صرف استفاده از آن می‌کند.

وی گفت: وقت گذاشتن بیش از حد برای شبکه های اجتماعی و عدم توجه به مسائل داخلی خانواده ها، تخریب کننده و ناصواب است.

این کارشناس فضای مجازی افزود: با استقبال خانواده‌ها از این شبکه‌ها و فضاهای مجازی و از آنجا که این شبکه‌ها دارای قدرت اعتیاد آوری بالایی هستند و در میان اعضای خانواده به ویژه زن و شوهر شاهد یک شکاف و فاصله خواهیم بود.

شهباز گفت: فاصله گرفتن همسران از یکدیگر و کمرنگ شدن روابط جنسی و عاطفی در درون زندگی مشترک و به نوعی وابستگی به زندگی دوم مجازی، زندگی غیر واقعی که به آرامی می‌تواند از فضای مجازی خارج شده و وارد زندگی واقعی فرد شود که به همراه خود از بین رفتن حریم و حرمت‌های خانوادگی، بی‌اعتمادی به همسر، کمرنگ شدن ریشه‌های ارتباطی بین همسران را به همراه خواهد داشت.

وی افزود: حضور پررنگ کودکان نیزدر شبکه های اجتماعی و مهارت بالای آن ها در استفاده از وسایل ارتباطی لازم است آموزش های لازم در مورد خطرات موجود و نحوه استفاده صحیح از این امکانات و بالطبع تأثیرات منفی استفاده بی حد و مرز از خدمات موجود در اختیار کودکان و حتی والدین قرار گیرد.

این کارشناس فضای مجازی گفت: چه بسا بهتر است والدین نیز به عنوان الگوی اصلی کودکان خود، در حین آموزش به آن ها، با خطرات و اصول موجود در حوزه حفاظت از امنیت و حریم خصوصی آشناتر شوند و در نهایت اعتلای کل اقشار جامعه حاصل شود.

شهباز بیان کرد: نقش والدین و آگاهی آنها در برقراری امنیت و حریم خصوصی کودکان در شبکه‌های اجتماعی انکار‌ناپذیر است؛ و بسیاری از اتفاقاتی که در جامعه برای نوجوانان و جوانان اتفاق می افتد به خاطر عدم آگاهی خانواده و جوانان می باشد و در این راستا باید فرهنگ سازی شود تا فضاهای مجازی را بصورت مجازی ببینند و چشم بسته و بدون آگاهی وارد آن نشوند.

وی با بیان اینکه نمی‌توان مانع ورود و استفاده از شبکه‌های اجتماعی در جامعه شویم چرا که کاری غیرمعقول و غیرقابل قبول خواهد بود،‌افزود: در این بین آنچه که باعث پیشگیری و خنثی‌سازی آسیب‌های ناشی از استفاده از این ابزارها و محیط‌ها خواهد شد بحث آگاهی و سواد استفاده از این فضاها و تکنولوژی‌ها خواهد بود.

این کارشناس گفت: اگر جمعیتی که در این محیط‌ها و شبکه‌ها فعالیت می‌کنند آگاهی‌ها و بایدها و نبایدهای لازم را در جهت استفاده و حضور در این شبکه‌ها بدانند مسلما خیلی از این آسیب‌ها که غالبا برنامه‌ریزی شده و جهت‌دار هستند خنثی و یا کمتر خواهد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب