رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: جمعه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۳۶ | کد خبر : 25851
 • سپر موشکی امریکا در اروپا به خاطر موشک‌های ایران نیست

  به گزارش ایلنا ، سیدعباس عراقچی در سخنان ابتدایی‌اش با اشاره به حضور قبلی خود در این باشگاه در هشت سال قبل گفت: من همان زمان در جمع شما گفتم که بحران هسته‌ای دیر یا زود پایان خواهد یافت و الان خوشحالم که می‌بینم چهار ماه پس از اجرایی شدن برجام، ایران و ژاپن در حال توسعه ظرفیت‌های سیاسی و اقتصادی در روابط دوجانبه هستند و در این جهت، شینزو آبه نخست‌وزیر ژاپن قصد دارند به زودی به ایران سفر کنند.

  دلایل موفقیت مذاکرات هسته‌ای

  معاون حقوقی و بین‌الملل وزارت امور خارجه با تشریح روند مذاکرات اتمی جمهوری اسلامی ایران و گروه ۱+۵ برای خبرنگاران حاضر در نشست، اظهار داشت: این مذاکرات به دو دلیل موفق شد؛ اول اینکه طرف‌های مقابل ما به خصوص آمریکا، به جای زبان تهدید با زبان احترام با ملت ایران سخن گفتند. دوم هم آنکه هر دو طرف رویکرد خود را بر رویکرد برد – برد قرار دادند.

  استفاده از رویکرد برد – برد یک الگو برای حل سایر مسائل جهانی است

  وی افزود: از نگاه ما استفاده از رویکرد برد – برد یک الگو است که در سایر مسائل جهانی هم می‌تواند پیش برود. روابط ایران و ژاپن هم می‌تواند مبتنی بر این رویکرد توسعه یابد و زمینه‌های زیادی وجود دارد که می‌تواند موجب انتفاع هر دو کشور شود. یکی از مهمترین این ظرفیت‌ها در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی ایران است. ما نمی‌خواهیم ژاپن فقط خریدار نفت از ایران باشد، ما می‌خواهیم شاهد سرمایه‌گذاری ژاپن در این صنایع باشیم تا موجب بهره‌مندی هر دوکشور باشد.

  عراقچی صنایع خودروسازی و حوزه حمل و نقل و همکاری در ساخت نیروگاه‌های اتمی را از زمینه‌های دیگر توسعه همکاری اقتصادی دو کشور دانست.

  سپر موشکی امریکا در اروپا به خاطر موشک‌های ایران نیست

  معاون حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه در این نشست خبری در پاسخ به سوالی پیرامون ادعای آمریکایی‌ها برای ساخت سپر موشکی در اروپا به دلیل تهدیدات موشکی ایران گفت: فکر می‌کنم همه می‌دانند این پایگاه‌ها به خاطر موشک‌های ایران نیست و آنها اهداف دیگری را دنبال می‌کنند. موشک‌های ما کاملا جنبه دفاعی دارد و معتقدیم در هر گونه احتمال تهاجم علیه ایران، نقش بازدارندگی دارد.

  آمادگی تهران برای حل اختلافات با ریاض از طریق گفت‌وگو

  عراقچی در پاسخ به پرسشی درباره قطع روابط ایران از سوی عربستان اظهار داشت: ما عربستان را یکی از کشورهای مهم جهان اسلام می‌دانیم. من فکر می‌کنم اقدام عربستان به قطع روابط با ایران ناشی از یک اشتباه محاسباتی بود. سیاست ما ثبات و صلح در منطقه است و در این راستا آمادگی داریم مسائل‌مان را با کشورهای منطقه از جمله عربستان را از طریق گفت‌وگو حل کنیم.

  خیلی از شرکت‌ها و بانک‌ها هنوز در تصور دوران پیش از برجام هستند

  رئیس ستاد اجرایی برجام در وزارت امور خارجه در پاسخ درباره نحوه رفع موانع همکاری مالی پس از برجام گفت: تحریم‌های اروپا، آمریکا و شورای امنیت طی توافقی که در برجام صورت گرفته بود برداشته شده است. هم اروپا و هم آمریکا راهنمای لغو تحریم‌ها را به صورت دستورالعمل در سایت اتحادیه اروپا یا وزارت خزانه‌داری قرار داده‌اند و همه شرکت‌ها می‌توانند به آن رجوع کنند اما درباره اینکه در صحنه عمل همکاری‌های اقتصادی شروع شده یا نه باید گفت ما به زمان بیشتری نیاز داریم. خیلی از شرکت‌ها و بانک‌ها هنوز در تصور دوران پیش از برجام هستند و تصوری از رفع تحریم‌ها ندارند و قدری زمان نیاز دارند تا نسبت به شرایط پساتحریم مطمئن شوند.

  وی افزود: بعضی از بانک‌ها هم برای از سرگیری روابط من فکر می‌کنم به اندازه چهار ماهی که از اجرای برجام گذشته پیشرفت همکاری اقتصادی با ایران مناسب بوده ولی هنوز به زمان بیشتری نیاز داریم.

  ایران و ژاپن هر دو قربانی سلاح‌های کشتار جمعی هستند

  معاون حقوقی و بین‌الملل وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به سوالی درباره موضع ایران در مورد اینکه اوباما اعلام کرده در بازدید از هیروشیما حاضر به عذرخواهی بابت قربانی شدن مردم در انفجار بمب اتمی نیست، خاطرنشان کرد: ایران و ژاپن هر دو قربانی سلاح‌های کشتار جمعی هستند. مردم ژاپن قربانی سلاح هسته‌ای آمریکا و مردم ایران قربانی سلاح‌های شیمیایی که توسط شرکت‌های اروپایی در اختیار صدام قرار گرفت. ما معتقدیم که کسانی که این جنایت‌ها را علیه مردم ایران و ژاپن انجام دادند نه فقط از مردم این دو کشور بلکه باید از کل بشریت عذرخواهی کنند. /ایلنا

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار