• تاریخ انتشار: شنبه ۰۱ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۳۲ | کد خبر : 26010
 • وعده صادق ؛ این روزها ما شاهد تغییر و تحولات اساسی در زندگی بشری هستیم که به طور قابل توجهی سیمای زندگی انسانها را دگرگون نموده است . سرعت فزاینده، ساخت و ساز های عظمیم و خیلی چیز های دیگر به بخش لاینفک دنیای مدرن بدیل گردیده است. اما این تحولات همواره نیازمند زیرساخت ها و محرک های گوناگونی هستند که به حسب مورد ممکن است متفاوت باشند ، اما یکی از مهم ترین این ملزومات مبحث انرژیست. در دنیا هیچ حرکتی صورت نمیگیرد مگرآنکه انرژی مورد نیازش تامین شده باشد ، این اصلیست که اهمیت روز افزون حامل های انرژی را به ما گوش زد میکند.

  در تاریخ بشریت آدمیان نیاز خود به انرژی را با تمسک به حامل های مختلفی برآورده نموده اند که منجمله میتوان به چوب ، ذغال سنگ و حتی مهار و استفاده از انرژی طبیعت مثل باد و آب و… اشاره کرد.

  در این میان نفت همواره از اهمیت بسزایی برخوردار بوده و در تمدن های مختلف از آن استفاده می شده است.اما در چند صد سال اخیر به دلیل ویژگی های مناسبش نسبت به سایر رقبا، مصرف طلای سیاه با افزایش چشم گیری همراه بوده است. لکن با پیشرفت علوم تجربی ما دریافتیم که این موهبت همیشگی نیست.

  ایران به عنوان یک کشور نفت خیز از بخش عمده ای از انرژی خود را از این ماده تولید میکند و می توان گفت انرژی در ایران وابسته به نفت و گاز است. برآورد های زیادی در باره زمان به پایان رسیدن منابع کشورمان انجام شده که غالبا به بازه زمانی ۱۰۰ الی ۱۵۰ سال آینده اشاره دارند ولی با توجه به خارجی بودن این اطلاعات این امکان وجود دارد که برخی غرض ورزی ها در این آمار تاثیرات سوء گذاشته باشد. نتایج بدست آمده طی محاسبات دانشمندان داخلی حاکی از اتمام این منابع در بازه زمانی ۲۵ الی ۳۰ سال آینده دارد.

  این وضعیت زمانی که در همزامان با مینیاتوریزه کردن انرژی هسته ای در ایران قرار می گیرد تبدیل به مسئله ای بغرنجتر میگردد، مسئله ای که بر افقهای پیش روی صنعت داخلی سایه می افکند . لذا شایسته است که دولت مردان جمهوری اسلامی برای مرتفع نمودن این خطر اقدام نموده و به تدبیر امور بپردازند.

  لازم به ذکر است که ایران نه تنها در زمینه انرژی وابستگی اساسی ، اگر نگوییم تام ، به منابع فسیلی دارد بلکه اقتصاد خود را نیز بر شالوده ذخایر زیر زمینیش بنا کرده که اگر پیشگیری های لازم صورت نگیرید شالوده نظام با رخنه های عمیقی روبرو خواهد بود.

     نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  نام:

     

 • برچسب ها : , , , , , ,
 •  

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار
  تقسیم‌بندی استان‌ها برای خروج و ورود زائرین اربعین از مرزهای سه گانه/ تردد اتباع خارجی فقط از مرز شلمچه بازگشت قدیمی‌ترین ایرلاین جهان به آسمان ایران+جزییات ترامپ اعتراض کند سرش زیر آب می رود! رییس جمهور وزیران پیشنهادی ۳ وزارتخانه را به مجلس معرفی کرد خبر امیدوار کننده برای فوتبال ایران؛ نماینده عربستان حذف شد عکس/ نان حلال پس از ۲۰سال زندان نباید عده ای گفتمان یاس را ترویج کنند +توییت خودکفایی ایران در ساخت قطعات هواپیماهای نظامی/سیاست دولت خرید ماهواره از خارج است نه تولید در داخل دولت وزرایی را برگزیند تا در فرصت باقی‌مانده کارهای باقی‌مانده را پیش ببرند جایگزینان وزرای مستعفی به مجلس معرفی شدند امیدواریم هر چه زودتر شاهد نهایی شدن کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر باشیم مسابقه جهانی برای سرمایه‌گذاری درایران/درکشورتنهایک مسیر وجوددارد نجفی دقیقه ۹۰ خط خورد/ دانش آشتیانی جایگزین شد عکس/ جاده ای زیبا در ژاپن واکنش ستاره تیم ملی به حواشی تلخ در ورزشگاه غدیر اهواز+اینستاپست اندر فواید مذاکره سیاسی در سوریه فیلم/ سیلی سرباز پاکستانی به خبرنگار زن حین پخش زنده لبخند سیاستمداران به پشتوانه قدرت دفاعی است/ بخشی از توان نظامی‌مان برای غافلگیری دشمن مخفی می‌ماند رئیس جمهور وارد اراک شد ایران از مداخله نظامیان در انتخابات مبرا بوده است/ هیچ‌ جای دنیا ۱۲ هزار نفر برای ۳۰۰ کرسی رقابت نمی‌کنند