• تاریخ انتشار: یکشنبه ۰۲ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۵۲ | کد خبر : 26190
 • به گزارش وعده صادق ، با اشاره به پروژه‌های تحقیقاتی پژوهشکده هواشناسی افزود: طراحی و ایجاد سامانه یکپارچه پیش آگاهی و پیش بینی هشدار آلودگی هوا و ریزگرد از جمله پروژه‌های تحقیقاتی است که با اجرای آن موفق به ارائه مدلی برای پیش بینی وضعیت آلاینده‌های هوا شدیم.

  وی با بیان این که این مدل توانایی پیش بینی غلظت ذرات و آلودگی هوا به صورت ساعت به ساعت برای مدت ۳ روز (۷۲ ساعت) را برای مناطق ایران و خاور میانه دارد، اظهار کرد: ارزیابی‌های انجام شده نشان می‌دهد که این مدل توانایی خوبی در زمینه پیش بینی آلودگی هوا دارد؛ ولی نیاز به اطلاعات به روز در زمینه بافت و دانه بندی خاک به عنوان چشمه و کانون گرد و خاک است.

  رنجبر، اطلاعات مورد استفاده در این سامانه را داده‌های مدل‌های عددی پیش بینی وضع هوا، داده‌های هواشناسی و داده‌های سنجش از راه دور (ماهواره‌های هواشناسی) ذکر کرد و یادآور شد: باید این اطلاعات با داده‌های مرتبط با کانون‌های ریزگرد در کشور منطبق باشد؛ چراکه داده‌های این مدل برای کانون‌های ریزگرد در مقیاس بزرگ قابل اعتماد است؛ ولی برای مقیاس کوچکتر نیاز به ارتقای داده‌های ورودی دارد.

  رییس پژوهشکده هواشناسی، کاربرد این سامانه را برای ایران و خاورمیانه مناسب دانست و خاطر نشان کرد: همچنین سامانه‌ای برای پایش و پیش بینی گرد و خاک در استان خوزستان نیز در حال مطالعه و طراحی است.

  وی اجرای این پروژه را نیازمند داده‌های دقیق بافت و دانه بندی خاک دانست و اظهار کرد: در این ارتباط مطالعاتی را در زمینه دانه بندی خاک با همکاری دانشگاه جندی شاپور اهواز آغاز کردیم و اعتبارات این پروژه نیز در جلسه هیات وزیران به تصویب رسید که امیدواریم به زودی این اعتبارات محقق شود.

  رنجبر، پیش‌بینی نیمرخ غلظت از سطح زمین تا ارتفاع ۹ کیلومتری را از مزایای این سامانه نام برد./ایسنا

     نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  نام:

     

 • برچسب ها :
 •  

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار
  روسیه: هیچ آتش بس جدیدی در سوریه مد نظر نیست برخی از سخنرانی دانشجویان انقلابی در نماز جمعه ناراحتند اداره کشور به دعوا احتیاج ندارد/ امام انقلاب کرد تا دروغ و تهمت از جامعه برچیده شود هرگونه افزایش حقوق و مزایا و استخدام‌های جدید ممنوع است عباس صدری، پژوهشگر و استاد فلسفه اسلامی درگذشت درخواست ستاره استقلال برای جدایی در نیم‌فصل! عکس/ کوه‌های رنگی در چین ترکیه در کوچه پس کوچه‌های موصل دنبال چه می‌گردد/ شاه ماهی بعثی‌ها به عراق برگشت کوتاه شدن پیام اطلاع رسانی ترابرد پذیری/وایبر ایرانی در راه است/ترفند پدر برای دور کردن فرزند از تبلت و رایانه دلیل افزایش بدهی کشورهای خاورمیانه چیست؟ جلسه آسیب‌شناسی احزاب در کمیسیون شوراهای مجلس برگزار شد توضیح درباره بازداشت دو متهم مرتبط با بانک سرمایه برگزاری نشست جامع مذاکرات ایران و اتحادیه اروپا درسطح معاونان وزرای خارجه شرایط تحصیل در رشته دوم همزمان با دوره ارشد اعلام شد یک گام دیگر در راستای یکسان‌سازی نرخ ارز/قیمت دلار دولتی بالا رفت عکس/ تصادف مرگبار کامیون و زانتیا میکروب های لوگوی گوگل زیر میکروسکوپ قرار گرفت+ عکس دولت تدبیر چقدر شغل ایجاد کرد؟مرکز آمار:۸۱۱ هزار شغل/وزیر روحانی: ۲٫۴ میلیون شغل مدافعان حرم نقش بسزایی در حفظ امنیت ایران دارند رییس‌جمهور وارد خمین شد