کد خبر : 26219
تاریخ انتشار : یکشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۵ - ۲۰:۳۰
291 مشترک

کودتای نرم در ترکیه / رئیس جمهوری که می خواست شاه شود

گروهی از کارشناسان بر آنند که انتخاب ایلدیریم بخشی از طرح اردوغان برای بدست آوردن اختیارات گسترده و در واقع کودتایی نرم علیه مجلس این کشور است. ایلدیریم متحد قدیمی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه است که به عنوان مؤسس حزب عدالت و توسعه بارها بر جایگزینی نظام ریاست جمهوری به جای نظام پارلمانی در این کشور پافشاری کرده است.

به گزارش وعده صادق ؛ نخست وزیر جدید ترکیه می‌گوید کشورش به یک قانون اساسی جدید نیاز دارد و مهم‌ترین مأموریت دولت تغییر قانون اساسی و تثبیت نظام ریاست جمهوری است.

بینالی ایلدیریم روز یکشنبه (۲ خرداد) در نشست فوق العاده حزب حاکم عدالت و توسعه در کنگرۀ ترکیه به عنوان تنها نامزد تصدی‌ رهبری این حزب و در نتیجه پست نخست وزیری ترکیه انتخاب شد.

ایلدیریم متحد قدیمی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه است که به عنوان مؤسس حزب عدالت و توسعه بارها بر جایگزینی نظام ریاست جمهوری به جای نظام پارلمانی در این کشور پافشاری کرده است.

وی گفت: «مشکلات و عشق به این ملت مسئولیت‌ رئیس جمهور است. قانون اساسی جدید برای تحقق یک نظام ریاست جمهوری ایجاد خواهد شد.»

احمد داوود اغلو، نخست وزیر پیشین ترکیه به دلیل اختلاف نظر با اردوغان در تاریخ ۱۵ اردیبهشت اعلام کرد از سمت خود کناره گیری می‌‎کند و نمایندگان حزب عدالت و توسعه روز یکشنبه (۲ خرداد) دربارۀ جایگزین وی تصمیم گیری کردند.

اتحادیه اروپا به «سردرگمی» خود پایان دهد

نخست وزیر جدید ترکیه همچنین گفت اتحادیه اروپا باید به «سردرگمی» خود در اتخاذ سیاست‌هایش در مواجهه با پناهجویان پایان دهد.

وی افزود چه ترکیه عضویت در اتحادیه اروپا را به دست بیاورد و چه نیاورد، حزب حاکم عدالت و توسعه به بهبود حقوق بشر و دموکراسی در کشور ادامه می‌دهد.

مقامات اروپایی اخیراً اعلام کردند به خاطر اختلاف نظر درباره قانون ضد تروریسم ترکیه، آنکارا احتمالاً ضرب الاجل پایان ژوئن (۱۱ تیر) را برای احقاق پیش شرط‌های معافیت روادید برای سفر به کشورهای اروپایی از دست می‌دهد.

بینالی ایلدیریم، نخست وزیر ترکیه (وسط) با احمد داوود اوغلو، نخست وزیر پیشین این کشور دست می دهد.

مقامات دیپلماتیک اروپایی گفتند عضویت ترکیه در شنگن و سفر بدون روادید شهروندانش به کشورهای اتحادیه اروپا که شاید مهمترین پاداش ترکیه در ازای ممانعت از ورود پناهجویان به قاره اروپا باشد، احتمالا تا پایان ضرب الاجل تعیین شده براساس توافق آنکارا و اتحادیه اروپا انجام نخواهد شد.

اگرچه این مقامات اعلام کردند این بخش از توافق میان آنکارا و اتحادیه اروپا احتمالاً تا پاییز اجرایی خواهد شد.

توافق میان آنکارا و اروپا که به شدت مورد انتقاد گروه‌های حامی حقوق بشر قرار گرفته، باعث شده است تا شمار پناهجویان به کشورهای اروپایی از جمله جزایر یونان تا حد زیادی کاهش یابد.

تداوم عملیات نظامی آنکارا در ترکیه و سوریه

ایلدیریم در بخش دیگری از اظهارات خود در نشست کنگره گفت آنکارا به مبارزۀ خود با گروه تروریستی داعش و شبه‌‎نظامیان کُرد در خاک ترکیه و سوریه ادامه خواهد داد و افزود تغییر در رهبری دولت موجب تغییر در مبارزه علیه گروه‌های تروریستی نمی‌شود.

وی افزود تغییر در رهبری حزب عدالت و توسعه مانع اتحاد و همکاری در میان اعضای این حزب نخواهد شد.

ایلدیریم، وزیر حمل و نقل ترکیه و یکی از بنیانگذاران حزب عدالت و توسعه با همراهی اردوغان بود.

از وی به عنوان نیروی محرکۀ بسیاری از پروژه‌های زیربنایی در ترکیه یاد می‌شود که در دهۀ اول حاکمیت حزب عدالت و توسعه موجبات موفقیت انتخاباتی آن را فراهم آوردند.

به اعتقاد ناظران  وی دو خواستۀ اصلی اردوغان یعنی تثبیت نظام ریاست جمهوری و شکست شبه‌نظامیان حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) را در جنوب شرق ترکیه به پیش خواهد برد.

گفتنی است در ترکیه نظام پارلمانی حاکم است . در این نظام رئیس جمهور نقش مهمی ندارد و ریاست قوه مجریه بر عهده  نخست وزیر می باشد که به پیشنهاد رئیس جمهور و تایید پارلمان انتخاب می گردد.

گروهی از کارشناسان بر آنند که انتخاب ایلدیریم بخشی از طرح اردوغان برای بدست آوردن اختیارات گسترده و در واقع کودتایی نرم علیه مجلس این کشور است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب