رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: دوشنبه ۰۳ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۰۹ | کد خبر : 26290
 • محسن رضایی: خودمحوری در زمان تشکیل دولت‌ها به انحراف منجر می‌شود/ رونمایی از طرح اقتصادی «انتظار»

  به گزارش وعده صادق ، سرلشگر محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در شب گذشته با حضور در برنامه پایش که از شبکه یک سیما پخش شد، با تبریک خجسته سالروز میلاد منجی بشریت و سوم خرداد سالروز آزادسازی خرمشهر گفت: اگر دلایل موفقیت ما در دفاع مقدس شناخته می شد وضع اداره کشور این طور نبود؛ اگر مدیران کشور برنامه های درستی داشتند، وضع چنین نبود و برنامه‌ها بدون مدیر نمی شود.

  وی با بیان اینکه «برنامه» یکی از محصولات فرماندهی است، اظهارداشت: برای اداره کشور به مدیران با برنامه نیاز داریم و مشکل کشور ما نداشتن مدیران با برنامه است.

  رضایی ادامه داد: در جنگ دو دوره داریم؛ سال اول هر چه حمله کردند موفق نشدند اما از سال دوم  با پیروزی های درخشان جلو رفتیم؛ تحلیل این دو مقطع می تواند ما را راهنمایی کند؛ یک سری عواملی در مدیریت و اداره جنگ و مسائل دیگر نقش دارد، یعنی تقابل خودباوری در مقابل خودمحوری.

  دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: خودباوری از دلایل پیروزی ما بود؛ بنگاه هایی که از خودباوری و اعتماد به نفس برخوردار باشند موفق تر از بنگاه هایی هستند که این عامل را ندارند؛ در کدام گروه اجتماعی و قوم و شهر ما گنجی پنهان نیست و قطعا خودباوری ما را به کشف خود می رساند.

  وی با بیان اینکه عامل بعدی باور کردن شعار «ما می توانیم» است، افزود: این شعار در دفاع مقدس در عمل ثابت شد؛

   عامل سوم نیز خلاقیت است و در واقع رقابت پذیری محصول خلاقیت است. در جنگ در میزان پیشروی رقابت می کردیم؛ خلاقیت و نوآوری در جنگ محصول خودباوری است.

  رضایی با تاکید بر اینکه جای پای تک روی کردن و بی اعتمادی به دیگران در اقتصاد ما دیده می شود، گفت: خودمحوری در زمان تشکیل دولت ها به انحراف «من می توانم» کشیده می‌شود؛ «من می توانم» در دوران بنی صدر باعث ناکارآمدی و عدم دستاورد شد.

  وی اضافه کرد: «ما می‌توانیم» یعنی ملت ایران، جوانان، جناح ها و کارشناسان سهیم هستند؛ از سال دوم جنگ «ما می‌توانیم» اعمال شد و پیروزی های بزرگ به دست آمد؛ این در اقتصاد و در سطح کلان کشور می تواند باشد.

  فرمانده سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس گفت: این فرهنگ ما می توانیم را نتوانستیم در اقتصاد پیاده کنیم؛ در جبهه ها «ما می‌توانیم» ورود کرد؛ این فرهنگ در صنعت دفاعی هست، اما فرهنگ نادرست «من می توانم» به اقتصاد ضربه زده است؛ این فرهنگ از قدیم آمده و هنوز پاکسازی نشده است و از دوران قاجار و پهلوی مانده.

  وی با تاکید بر اینکه باید از تجارب جبهه ها و بحث امنیت استفاده کنیم گفت: در مدیریت جهادی اول از خود مدیر و مبارزه با نفس شروع می شود؛ در حالی که در مدیریت کلاسیک تسلط بر دیگران مهم است و به نوعی برده داری است؛ اگر از برادری و اخلاق در مدیریت استفاده شود، ویژگی های «ما می‌توانیم »می تواند به شکوفایی اقتصاد منجر شود.

  رضایی در پاسخ به سوال یکی از بینندگان برنامه گفت: یارانه سال ۸۹ که ۴۵ هزار تومان بوده، هم اکنون معادل آن  ۱۲۰ هزار تومان است؛ یعنی اگر این مبلغ یارانه داده شود معادل همان ۴۵ هزارتومان است، البته دولت بیشتر از ۱۰۰ هزارتومان نمی تواند بپردازد؛ هزار تومان سال ۹۲ قدرت خرید ۲۰۰۰ تومان امسال را دارد.

  وی با بیان اینکه حیف است که پول ملی ما مثل برف آب می رود، افزود: راهکار افزایش ارزش پول ملی  تولید و بهره وری ملی است؛ زمانی پشتوانه پول، طلا و جواهر بود اما امروز در دنیا تولید ملی و بهره وری پشتوانه پول کشورهاست، به این صورت ارزش پول در برابر دلار حفظ می شود.

  دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: برای حمایت از تولید و امور اقتصادی در مقابلمان سه باتلاق داریم؛ باتلاق اول اقتصاد دولتی است یعنی طرح های نیمه تمام که رو در روی دولت است که معادل ۴۰۰ هزار میلیارد تومان است؛ ۴۰۰ هزار میلیارد تومان هم بدهی دارد و درآمدش ۱۴۰ تا ۱۵۰ هزار میلیارد تومان است.

  وی ادامه داد: هزینه های جاری و طرح های نیمه تمام ۸۰ درصد درآمد دولت را به خود اختصاص می دهند، شما مغازه ای را در نظر بگیرید که دو برابر درآمدش بدهی و دوبرابر درامدش هم طرح های نیمه تمام دارد؛ این مغازه دار باید تا بیست سال بدهی ها را پرداخت کند و طرح های نیمه تمامش را به پایان برساند.

  سرلشگر رضایی با بیان اینکه باتلاق دوم باتلاق بانکی است که نمی تواند «هزار هزار میلیارد تومانی» نقدینگی را به جریان تولید ملی وارد کنند، گفت: بانک ها نمی توانند به دلیل عدم کفایت سرمایه و معوقات زیاد و اشکالات دیگری که دارند از این پول ها درحریان تولید استفاده کنند؛ باتلاق سوم باتلاقی است که بنگاه ها در آن گرفتار هستند و در ادامه مطالبات کارآفرینان از دولت و بدهکاری به بانک ها یک باتلاق دیگر است و بنگاه ها بین بانک و دولت گرفتار شده اند.

  وی اضافه کرد: خود بانک ها هم نمی توانند نقدینگی را که هزار هزار میلیارد تومان است را در بخش تولید جریان بدهند؛ این سه مساله به برجام هیچ ارتباطی ندارد. دوستان ما در دولت می توانستند از نقطه ای شروع کنند و طرح های نجات بانکی را عملیاتی کنند و تا برجام به نتیجه برسد، می توانستیم طرح های نجات اقتصادی را به نقطه ای مطمئن برسانیم.

  دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: طرح هایی که هست طرح های چند ریشتری است که دولت باید اعمال کند؛ بانک مرکزی بیاید بجای پول هایی که از بانک ها می خواهد، دارایی های موجودشان را بردارد؛ از طرف دیگر یک مقدار پول به بانک ها تزریق کند و دارایی های فیزیکی بانک ها را در یک موسسه ای که راه اندازی می کند، در طی سه تا شش سال واگذار کند و پول های خودش را به دست بیاورد؛ دوستان ما در دولت جرات کنند و دستشان را بدهند به دست مردم و با برنامه جلو بروند.

  وی در پاسخ به پرسش بیننده ای که از قصد رضایی برای کاندیدا شدن در انتخابات ریاست جمهوری پرسیده بود گفت: در حال حاضر بنده دراختیار رهبر انقلاب هستم که هر ماموریتی بدهند اجرا می کنم، به دوستانمان کمک می کنیم تا ان‌شاء الله امنیت کشور و اقتدار را در بیرون منطقه داشته باشیم؛ البته در همین شرایط  تعدادی از دوستانمان طرحی آماده کرده اند و ما همانطور که در انقلاب و دفاع مقدس توانستیم با طرح های بومی به پیروزی برسیم در اقتصاد هم می توانیم.

  سرلشگر رضایی افزود: انقلاب اسلامی ایران با مردمی کردن امور از سیاست تا دفاع پیش رفت؛ در اقتصاد ، دولت باید تمام هم و غم خود را برای این کار بگذارد؛ دولت بیش از ۹۶ پروژه در حال اجرا دارد. مگر تا به حال در کشور ما کم پروژه داشته ایم؟ از زمان رضاشاه داریم سد و دانشگاه و… می سازیم؛ اگر پروژه سازی مشکل ما را رفع می کرد که قاعدتا باید تا کنون باید مشکلات حل می شد.

  دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه باید ریل پروژه سازی را کنار بگذاریم، اظهار داشت: اگر پول تعدادی این پروژه ها را برای توانمندسازی و تقسیم کار ملی بگذاریم مسائل تا حد زیادی حل می شود؛ طرحی با نام انتظار  تهیه شده است که به دولت تقدیم خواهیم کرد؛ در این طرح ۳۱۳ نقطه از هزار شهر در ایران مشخص شده، حدود ۵۰۰۰ مدیر جهادی هم اعلام آمادگی کردند و ۱۱۰ بنگاه کارآفرین و ۳۳دانشگاه مشخص شده اند. این ۳۱۳ نقطه توسعه ای در سراسر کشور شامل ۲۰ میلیون جمعت آن مناطق است؛ در سال پنجم یک میلیون شغل ایجاد می شود و درآمد سالانه این ۳۱۳ نقطه ۳۰ میلیارد دلار در سال خواهد بود؛ این طرح نقاط تمام کشور را تحت تاثیر خود قرار خواهد داشت و ثابت می کند که با این مدل ها می توانیم کار را اجرایی کنیم؛ شرطش حمایت مجلس و پذیرش دولت است وگرنه یک رویا خواهد بود.

  سرلشکر محسن رضایی در پاسخ به سوالی در مورد سمت نظامی خود گفت: من الان در دانشگاه امام حسین (ع) در قرارگاه انتقال تجربه، مشغول هستم و تجربیات فرماندهی و دفاع مقدس را به فرماندهان آینده منتقل می کنم؛ به سایر فرماندهان میدانی هم در داخل وخارج مشورت می دهم.

  رضایی در پاسخ مجری برنامه در خصوص دوستان دوران دفاع مقدس گفت: من دوستان عزیز زیادی داشته ام و بهترین دوستان من آقا مهدی باکری، حسین خرازی و احمد کاظمی بودند که شهید شدند.

  وی در پاسخ به سوالی در مورد بهترین وزیر در کابینه روحانی گفت: من برای آقای ظریف احترام قائل هستم.

  دکتر رضایی در پاسخ به این سوال که اگر رای می آوردید کدام یک از وزیران را در کابینه خودتان استفاده می کردید، بیان داشت: در این صورت، آقای جهانگیری و آقای ظریف را در ذهن داشتم.

  دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از برنامه  به تعاریف خود از  چند کلمه پرداخت و  تنگه هرمز را گلوگاه اقتدار ایران، اروند را مظهر غیرت ملی ،برجام را دفع شر، شهید صیاد شیرازی را برادر عزیز خود، زاگرس را قلل شکست ناپذیر، افراد شیمایی را عاشقان الله و پایش را بصیرت افزایی و بادیگارد را فداکاری و ایثار نامید.

  استاد دانشکده کارآفرینی در بخش پایانی برنامه درباره مناطق آزاد گفت: مناطق آزاد امکان خوبی است که از طریق مناطق آزاد با دنیای اقتصاد و تجارت بین الملل متصل بشویم؛ منتهی لازمه اش این است که تولیداتمان قدرت رقابت پذیری با محصولات آنان را داشته باشد؛ اگر تولید ملی قدرت رقابت پذیری پیدا نکند، داستان برعکس می شود؛ ما باید رقابت پذیری در تولید ملی را بالا ببریم چون هدف اقتصاد مقاومتی فتح بازارهای بین المللی است./ فارس

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار