رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: شنبه ۰۸ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۴۳ | کد خبر : 26872
 • حوزه‌های مستقل قدرت نتیجه طبیعی نظمهای مبتنی بر امپراتوری هستند

  «نوئل پارکر» دانشیار رشته نظریه سیاسی و تاریخ اندیشه در دانشگاه کپنهاک دانمارک در کتاب خود با عنوان «امپراتوری و نظم بین الملل»، مجموعه ای غنی از رویکردهای نظری را در کنار موضوعات معاصر تحلیل می نماید.

  در این کتاب پژوهشگرانی برجسته از نقاط مختلف جهان بر این امر توافق نظر دارند که در بررسی سیاست بین الملل،‌ تجزیه و تحلیل «امپراتوری» به مثابه یک فاکتور قدرتمند در هر نظم بین الملل حاوی نکات آموزنده ای است.

  این کتاب در واقع از آغاز رنسانسی حکایت می کند که طی آن، انواع مختلف نظریه دولت در حال تعدیل و سازواری خود با تجربه تاریخی امپراتوریها هستند و بدین ترتیب ما قادر به کسب درک و بینش فزونتری از «سازمان بندی قدرت سیاسی در گذشته، حال و حتی آینده» خواهیم بود.

   «نوئل پارکر» در خصوص پرسش اصلی این کتاب گفت: «در تحلیل این کتاب ما با مجموعه ای از پرسشها سروکار داریم: چه چیزی یک نظم بین الملل را تشکیل می دهد؟؛ چگونه مؤلفه های یک نظم بین الملل به دسته های فرعی تقسیم می شوند و چه باید باشند؟؛ چگونه امپراتوریها و نظمهای بین المللی در گذر تاریخ دستخوش تغییر و تحول شدند؟؛ فاکتورهای اصلی [تشکیل دهنده] قدرت امپراتوریها چیست و آیا با فاکتورهای اصلی سایر نهادهای قدرت یکسان هستند؟ چگونه می توان به طور سودمندی میان امپراتوریها و سایر اَشکال قدرت تمایز قائل شد؟. اینها تنها بخشی از سئوالات مطروحه در این کتاب هستند».

  این دانشیار نظریه سیاسی و تاریخ اندیشه دانشگاه کپنهاک دانمارک پیرامون فرضیه اصلی کتاب «امپراتوری و نظم بین الملل» تصریح کرد: «فرضیه ای واحد وجود ندارد. هندریک اسپرویت در فصل اول این کتاب فرضیه ای را مطرح می کند بدین مضمون که تحول و دگرگونی ساختار نظم بین الملل در گذر زمان، آنرا بتدریج از [شکل] امپراتوری صوری دور کرده است.

  وی افزود: من نیز در مقاله خود تلاش می کنم نشان دهم که حوزه های مستقل قدرت نه تنها در تقابل با نظمهای امپراتوری نیست، بلکه نتیجه طبیعی آنهاست. دان نکسون نیز در فصل ششم کتاب این فرض را مطرح می سازد که هر مرکز قدرت شبه امپراتوری صرفاً از طریق برقراری موازنه میان سلطه امپراتوری و نهادهای چندجانبه پابرجا می ماند.

  استاد دانشگاه کپنهاک در ادامه تصریح کرد: بطور خلاصه باید بگویم که دستکم به تعداد نویسندگان فصول این کتاب، فرضیه وجود دارد».

  پارکر در خصوص ضرورت نگارش این کتاب اظهار داشت: کتاب امپراتوری و نظم بین الملل، یک اکتشاف نظری و دربردارنده گستره غنی از دانش واقعی معاصر و تاریخی است. به عبارت دیگر، کتابی است که به جای بیان و اثبات مستقیم امپراتوریها یا نظم بین الملل، شیوه های متفاوتی را برای درک و فهم پدیده ها در کانون توجه قرار می دهد.

  وی افزود: با اینحال، این کتاب در دوره ای از تحول ژرف بین المللی نگاشته شده است؛‌ دوره ای که بیش از هر زمان دیگر ما با فرمولهای خام و ساده لوحانه ای در خصوص جامعه ای از دولتهای مقتدر و حاکم روبرو هستیم.

  وی در پایان تصریح کرد: نکته ای که تمام نویسندگان این کتاب بر آن اتفاق نظر داشتند این باور و اعتقاد بود که این فرمول بندی ها ناکافی هستند و اینکه مشاهده قدرت در چارچوب امپراتوریها می تواند نکات فراوانی را در مورد نظمهای بین المللی به ما بیاموزد. بنابراین لازم است بگویم که تداوم محدودیتها در شیوه درک و فهم ما از نظم بین الملل، نگارش این کتاب را ضروری ساخت./ مهر

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار