• تاریخ انتشار: یکشنبه ۰۹ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۱۶ | کد خبر : 26936
 • به گزارش وعده صادق به نقل از فارس ؛ محمد جواد شریفی زاده با اشاره به جزئیات آمار و ارقام رشد اقتصادی سال ۹۴ اظهارداشت: این ارقام نشان می‌دهند که اقتصاد ایران همچنان دچار رکود است چرا که بخش‌های موثر اقتصاد مانند صنعت و خدمات همچنان منفی هستند.

  وی افزود: بخش کشاورزی تنها بخش مثبت اقتصاد ایران در سال گذشته بوده که تاثیر زیادی بر مثبت شدن عدد کلی رشد اقتصادی داشته است.

  * رشد اقتصادی بخش کشاورزی تحت تاثیر نزولات جوی است

  این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه تغییر و تحولات بخش کشاورزی رابطه مستقیمی با نزولات جوی دارد، گفت: بخش کشاورزی با سایر بخش‌ها تفاوت دارد زیرا متغیرهایی مانند نزولات جوی در رشد این بخش تاثیر گزار است. هر زمان که خشکسالی می‌شود بخش کشاورزی با رشد شدید منفی مواجه شده است و هر زمان که نزولات جوی مناسب باشد رشد بخش کشاورزی مثبت و قابل قبول بوده است.

  به گفته وی، سیاست‌گذاری در بخش کشاورزی قطعاً بر رشد این بخش تاثیرگذار است اما عامل مهمتر نزولات جوی است.

  شریف‌زاده با اشاره به سهم ۶۰ درصدی خدمات از تولید ناخالص داخلی تصریح کرد: رشد بخش خدمات نزدیک به صفر بوده اما برخی بخش‌های آن مانند حمل و نقل و واسطه‌گری مالی با رشد‌های منفی ۶٫۵- و ۳٫۹- درصد مواجه شده است.

  وی ادامه داد: بخش ساختمان که یکی از بخش‌های پیشران اقتصاد ایران است ۱۶٫۴ درصد رشد منفی داشته است که بیانگر کاهش ارزش افزوده در این بخش است.

  * رشد منفی ۱۵٫۶ درصدی سرمایه‌گذاری نشان می‌دهد اقتصاد ایران در حال خروج از رکود هم نیست

  این اقتصاددان یکی از مهمترین متغیرهای اقتصاد را سرمایه‌گذاری دانست و گفت: یکی از اهرم‌های مهم که در آینده اقتصاد ایران بسیار موثر است نرخ سرمایه‌گذاری است که طبق گزارش منتشر شده مرکز آمار ایران رشد این بخش ۱۵٫۶- درصد در قالب تشکیل سرمایه ثابت ناخالص بوده است.

  وی افزود: این شاخص مهم نشان می‌دهد که ما در حال خروج از رکود هم نیستیم و در واقع حرکتی جدی برای خروج از رکود مشاهده نمی‌شود.

  شریف‌زاده یکی از دلایل اصلی عدم خروج از رکود را کمبود تقاضا، مشکل کمبود اعتبار بانک‌ها و بالا بودن نرخ‌های سود بانکی دانست و گفت: این ۳ عامل در نهایت بر کاهش نرخ سرمایه‌گذاری تاثیرگذار بوده‌اند.

  وی با اشاره به کاهش ارزش افزوده بانک ها که در گزارش تحت عنوان واسطه‌گری‌های مالی از آن یاد شده است، گفت: این کاهش ارزش افزوده حاصل تامین اعتباری، کاهش تسهیلات‌دهی و مسائلی از این دست است.

  * با کاهش ۱۵٫۴ درصدی سرمایه‌گذاری خروج از رکود به تعویق می‌افتد

  این کارشناس اقتصادی در پاسخ به این سوال که کاهش ۱۵٫۴ درصدی اقتصادی چه تاثیری در اقتصاد سال ۹۵ خواهد داشت، گفت: این عدد بسیار نگران کننده است از این جهت که اقتصاد ایران برای رشد اقتصادی ۸ درصد نیازمند نرخ سرمایه‌گذاری ۲ رقمی است و این عدد منفی بیانگر این است که خروج از رکود به تعویق خواهد افتاد چرا که کاهش سرمایه‌گذاری یک عامل ضربه‌گیر برای خروج از رکود است.

  وی در پاسخ به این سوال که برای خروج از رکود نیاز به بازنگری در کدام سیاست‌ها وجود دارد، بیان داشت: اولین مؤلفه این است که باید رکود را جدی بگیریم و عوامل موثر بر آن را بررسی کنیم چرا که در شرایطی که برجام تصویب شد اما می‌بینیم رشد سرمایه‌گذاری همچنان منفی است.

  شریف‌زاده ادامه داد: در گام بعدی باید مسائل حوزه تقاضا و کمبود تقاضای مناسب در این بخش را رفع کرد چرا که این مساله ارتباط مستقیم با تامین اعتباری بانک‌ها دارد. مابه‌التفاوت نرخ سود سپرده با تورم بالاترین نرخ از ابتدای انقلاب تاکنون رسیده است که این سرمایه‌گذاری اقتصاد را غیر قابل توجیه می‌کند.

  * ادامه سیر نزولی تورم برای اقتصاد ایران بسیار خطرناک است

  وی در واکنش به این نکته که بانک مرکزی کاهش نرخ سود را از طریق مدریت بازار بین بانکی دنبال می‌کند، گفت: سیاست پولی موثر است و من تاثیر آن را انکار نمی‌کنم اما گره اصلی نظام بانکی است و باید ساختار بانک‌ها اصلاح شود. اگر ساختارها اصلاح شود مشکل تنگنای اعتباری و نرخ بالای سود حل خواهد شد.

  این اقتصاددان با اشاره به حرکت اقتصاد ایران به سمت تورم‌های بسیار پایین گفت: با توجه به وضعیت اقتصاد ایران ادامه روند نزولی تورم برای اقتصاد بسیار خطرناک است و احتمال کاهش قیمت‌ها هم وجود دارد.

  * مهمترین عامل رکود ورشکستگی غیررسمی نظام بانکی است

  وی با بیان اینکه با وجود رشد ۳۰ درصدی نقدینگی تورم به روند نزولی خود ادامه می‌دهد، افزود: تورم نزولی با وجود رشد ۳۰ درصدی نقدینگی و رسیدن آن به رقم ۱۰۱۷ هزار میلیارد تومان نشان می‌دهد که نقدینگی به تقاضا تبدیل نمی‌شود که مهمترین دلیل آن ورشکستگی غیر رسمی نظام بانکی است.

  به گزارش فارس، جدول شماره ۳ رشد اقتصادی بخش‌های مختلف اقتصاد در سال ۹۴ که از سوی مرکز آمار ایران تهیه شده به شرح زیر است.

  شرح ۳ ماهه اول ۹۴ ۶ ماهه اول ۹۴ ۹ ماهه اول ۹۴ کل سال ۹۴ سهم از تولید ناخالص داخلی
  گروه کشاورزی ۸٫۴ ۶٫۶ ۵٫۴ ۵٫۴ ۱۲٫۸
  کشاورزی، شکار و جنگلداری ۸٫۵ ۶٫۶ ۵٫۴ ۵٫۴ ۱۲٫۲
  ماهیگیری ۵٫۴ ۵٫۴ ۵٫۵ ۵٫۵ ۰٫۵
  گروه صنعت ۳٫۱- ۲٫۴- ۳٫۱- ۲٫۲- ۲۸٫۷
  صنعت و معدن ۱٫۶- ۰٫۹- ۱- ۰٫۰ ۲۲٫۸
  معدن ۲٫۴ ۲٫۱ ۱- ۱٫۷ ۳٫۹
  استخراج نفت و گاز طبیعی ۳٫۶ ۳٫۵ ۰٫۷- ۳٫۶ ۲٫۹
  سایر معادن ۰٫۹- ۱٫۶- ۲- ۳٫۳- ۱
  صنعت ۲٫۴- ۱٫۴- ۱- ۰٫۳- ۱۸٫۹
  تامین، آب، برق و گاز طبیعی ۰٫۴ ۳٫۲ ۱٫۷ ۳٫۲ ۲٫۳
  ساختمان ۱۳٫۵- ۱۳٫۴- ۱۶٫۳- ۱۶٫۴- ۳٫۶
  گروه خدمات ۰٫۰ ۰٫۱- ۰٫۰ ۰٫۲ ۵۷٫۴
  عمده و خرده فورشی، هتل و رستوران ۰٫۷- ۰٫۵- ۰٫۲- ۰٫۱ ۱۸٫۷
  حمل و نقل، انبارداری و ارتباطات ۵٫۲- ۵٫۸- ۶٫۹- ۶٫۵- ۱۰٫۵
  واسطه‌گری مالی ۷٫۲- ۴- ۴٫۳- ۳٫۹- ۱٫۵
  مستغلات، کرایه و خدمات کسب و کار ۱٫۸ ۱٫۲ ۲ ۱٫۸ ۱۵
  امور عمومی، آموزش، بهداشت و مددکاری ۵٫۷ ۵٫۶ ۶٫۳ ۶٫۹ ۹٫۱
  سایر خدمات عمومی، اجتماعی و شخصی ۳٫۳ ۲٫۶ ۲٫۶ ۲٫۳ ۲٫۶
  جمع ارزش افزوده رشته‌ فعالیت‌های اقتصادی ۰٫۱- ۰٫۰ ۰٫۲- ۰٫۱ ۹۸٫۸
  خالص مالیات بر واردات ۱٫۲
  محصول ناخالص داخلی به قیمت بازار ۰٫۵ ۰٫۸ ۰٫۶ ۱ ۱۰۰
  محصول ناخالص داخلی بدون نفت به قیمت بازار ۰٫۴ ۰٫۷ ۰٫۷ ۰٫۹

     نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  نام:

     

 • برچسب ها :
 •  

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار
  روسیه: هیچ آتش بس جدیدی در سوریه مد نظر نیست برخی از سخنرانی دانشجویان انقلابی در نماز جمعه ناراحتند اداره کشور به دعوا احتیاج ندارد/ امام انقلاب کرد تا دروغ و تهمت از جامعه برچیده شود هرگونه افزایش حقوق و مزایا و استخدام‌های جدید ممنوع است عباس صدری، پژوهشگر و استاد فلسفه اسلامی درگذشت درخواست ستاره استقلال برای جدایی در نیم‌فصل! عکس/ کوه‌های رنگی در چین ترکیه در کوچه پس کوچه‌های موصل دنبال چه می‌گردد/ شاه ماهی بعثی‌ها به عراق برگشت کوتاه شدن پیام اطلاع رسانی ترابرد پذیری/وایبر ایرانی در راه است/ترفند پدر برای دور کردن فرزند از تبلت و رایانه دلیل افزایش بدهی کشورهای خاورمیانه چیست؟ جلسه آسیب‌شناسی احزاب در کمیسیون شوراهای مجلس برگزار شد توضیح درباره بازداشت دو متهم مرتبط با بانک سرمایه برگزاری نشست جامع مذاکرات ایران و اتحادیه اروپا درسطح معاونان وزرای خارجه شرایط تحصیل در رشته دوم همزمان با دوره ارشد اعلام شد یک گام دیگر در راستای یکسان‌سازی نرخ ارز/قیمت دلار دولتی بالا رفت عکس/ تصادف مرگبار کامیون و زانتیا میکروب های لوگوی گوگل زیر میکروسکوپ قرار گرفت+ عکس دولت تدبیر چقدر شغل ایجاد کرد؟مرکز آمار:۸۱۱ هزار شغل/وزیر روحانی: ۲٫۴ میلیون شغل مدافعان حرم نقش بسزایی در حفظ امنیت ایران دارند رییس‌جمهور وارد خمین شد