کد خبر : 27114
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۵
140 مشترک

رقابت و اخلاق! مدعیانی که هر دو را باختند

مجلس دهم با تمام متن‌ها و حاشیه‌هایش سرانجام افتتاح شد و رئیس و هیئت رئیسه آن برخلاف آن چه در یک ماه گذشته از سوی اردوگاه اصلاح طلبان تبلیغ می‌شد اصولگرا باقی ماند. در این میان واکنش روزنامه‌های زنجیره‌ای که هفته‌ها بود بر طبل تو خالی پیروزی می‌کوبیدند جالب توجه است؛ از فحاشی به منتخبان

مجلس دهم با تمام متن‌ها و حاشیه‌هایش سرانجام افتتاح شد و رئیس و هیئت رئیسه آن برخلاف آن چه در یک ماه گذشته از سوی اردوگاه اصلاح طلبان تبلیغ می‌شد اصولگرا باقی ماند. در این میان واکنش روزنامه‌های زنجیره‌ای که هفته‌ها بود بر طبل تو خالی پیروزی می‌کوبیدند جالب توجه است؛ از فحاشی به منتخبان ملت تا تحلیل‌های متوهمانه!
ترکیدن حباب اکثریت پنداری اصلاح طلبان واکنش‌های متفاوتی را در میان آنها برانگیخته است؛ بعضی تلاش می‌کنند تا امید را به اردوگاهشان باز گردانند، آن‌ها که به مدد اتاق فرمانشان در بسیاری موارد یکپارچه توپخانه‌هایشان را به سمتی مشخص آتش می‌کنند، این بار اما گیج و گم از این اتفاق‌ها تحلیل‌هایی متضاد هم ارایه می‌دهند و البته بعضی نیز به فحاشی روی آورده‌اند؛ حتی به اردوی خودی!
روزنامه ابتکار، مجلس دهم و هر آنچه در افتتاحیه و انتخاب رئیس و هیئت رئیسه آن گذشت را کماکان «یک گام به جلو» خوانده است و همچنان صدای غالب در مجلس دهم را اصلاح‌طلبانه می‌شنود! در مقابل اما روزنامه آفتاب یزد  برافروخته و سرخورده می‌نویسد؛ «نمایندگان پیام رای مردم به تغییر را نشنیده گرفتند!»
آلزایمر مزمن
روزنامه شرق هم که گویا تیترها و مطالب پیشین خود را فراموش کرده است، برای آنکه همچنان شرایط را مطلوب وانمود کند، می‌نویسد: «بسیاری از فعالان اصلاح‌طلب از ابتدا قائل به دوقطبی عارف و لاریجانی نبودند و حالا هم با پیروزی لاریجانی معتقدند نباید از آنچه رخ داده، نگران بود». اما در همین حال این روزنامه اصلاح‌طلب دو قطبی دیگری را با هدف التیام بخشی بر این باخت، با تقسیم بندی «تندروها و طرفداران اعتدال» پیش می‌کشد تا در نهایت شکست خورده روز شنبه مجلس شورای اسلامی را (به قول خودش) تندروها عنوان کند. روزنامه شرق در ادامه از قول یک فعال اصلاح طلب می‌نویسد: «امید تلاش کرد که ریاست مجلس را هم در اختیار بگیرد، اما به هر حال این اتفاق رخ نداد، اما اصلاح‌طلبان اکنون یک اقلیت بسیار قابل‌توجه را در هیأت‌رئیسه مجلس به خود اختصاص داده‌اند که نقش بسیار مهمی در تصمیمات مجلس خواهند داشت.»
اذعان به «اقلیت  قابل توجه» در مورد اصلاح‌طلبان در حالی است که از زمان اعلام نتایج شمارش آرا، این طیف تنها تهران را می‌دیدند و با این خطای دید، دچار خطای محاسباتی شده و در توهم «خود اکثریت پنداری» فرو رفته بودند. در این مورد غلامحسین کرباسچی به روزنامه اعتماد گفته است: «در اردوگاه اصلاح طلبی با وزن کشی اشتباه بزرگی را رقم زدند و ایکاش به جای فراکسیون امید نام فراکسیون حامیان دولت انتخاب می‌شد.» البته این نگاه در مدعیان اصلاح طلبی مسبوق به سابقه است، همانطور که حسین مرعشی، از اعضای ارشد حزب کارگزاران و از نزدیکان خانواده هاشمی‌رفسنجانی پس از انتخابات اسفندماه سال گذشته، مردم شهرستانی‌ها را عقب‌مانده سیاسی دانست. او همچنین مردم تهران را چون به لیست مجلس ائتلاف هاشمی رأی دادند، در حوزه سیاسی توسعه‌یافته دانسته بود!
پروژه خائن‌سازی
رسانه‌های مدعی اصلاح‌طلبی که برخلاف شعارهایشان در مورد آزادی در انتخاب، دچار رادیکالیسمی هستند که در ذات اصلاح طلبی‌شان مخفی است، در مورد رای بعضی از افراد لیست امید به لاریجانی به پروژه خائن‌سازی روی آورده‌اند. کمااینکه پیش از این نیز در مورد الهه راستگو در شورای شهر این کار را کرده بودند، این روزها نیز حق انتخابی را که خود سالها به صورت نمادین و شعاری سنگ آن را بر سینه می‌زدند نادیده می‌انگارند، چنانکه در مصاحبه‌ای در روزنامه آرمان آمده است: «امثال الهه راستگو در مجلس دهم حضور دارند.»
روزنامه‌های زنجیره‌ای هنوز در حال ارائه تحلیل‌های مختلف و در بسیاری موارد همراه با خطا پیرامون شکست خود در انتخابات هیئت رئیسه موقت مجلس هستند، شکستی که تکرار آن در انتخابات هیئت رئیسه دائم، آنقدر محتمل است که حتی عارف حاضر نیست، دوباره شانس خود را برای رقابت با لاریجانی امتحان کند.
روزنامه اعتماد در سرمقاله دیروز خود با جمع زدن رای عارف و پزشکیان در تلاش بود تا همچنان بر وزن بالای اصلاح طلبان پافشاری کند، اما این بار تفاوت این بود که این تلاش نه برای برترانگاری بلکه برای همسان پنداری با اصولگرایان صورت گرفته بود. روزنامه اعتماد در همین راستا دیروز در گزارش تحلیلی خود با عنوان ۱۰۳ نفر، تنها رای این افراد را که به عارف داده شده بود «متعهدانه و دلسوزانه» دانست.
کیسه دوختن
برای رای مستقلین
اصلاح طلبان پس از انتخابات رئیس و هیئت رئیسه و فراکسیون‌ها دچار بهت و گیجی شده‌اند و همین عامل باعث شده تا آنها کمی از غرور «خود همه پنداری» فاصله گرفته و در تحلیل‌های خود توجه بیشتری به مستقلین مجلس داشته باشند. از این رو در بیشتر تحلیل و نوشته‌های دیروز آنها توجه به نقش تاثیرگذار این طیف دیده می‌شود. لذا سرمقاله نویس روزنامه اعتماد ابراز امیدواری می‌کند تا مگر با جذب رای گروه مستقلین آنچه آرزو می‌کردند بعد از این محقق شود: «براین اساس رهبران فراکسیون امید باید یک استراتژی مدون برای جذب آرای این طیف و همراهی آنان با خود ترسیم و تبیین کنند. این شانس برای فراکسیون امید وجود دارد که باتوجه به اینکه بسیاری از مستقل‌ها در فهرست امید بوده‌اند با رایزنی و تبیین اهداف اعتدال گونه فراکسیون امید و ثابت شدن این موضوع که همگی در طیفی به نام حامیان دولت قرار دارند جذب فراکسیون امید شوند یا حداقل در بزنگاه‌ها و تصمیمات مهم با این فراکسیون همراهی کنند.»
در این میان اما روزنامه فرهیختگان سعی کرد تا با مصادره رخدادهای روز شنبه در مجلس شورای اسلامی، همچنان چهرهای پیروز به خود بگیرد و دولت را پیروز انتخابات هیئت رئیسه مجلس عنوان کند و پیروزی اصولگرایان را به تصویب برجام در مجلس پیوند زده و مزد آن بنامد: «انتخابات هیات‌رئیسه نشان داد که دولت پیروز این انتخابات بود. علی لاریجانی پیش از این و در مجلس نهم در تصویب برجام به دولت روحانی کمک شایانی کرده بود و اکنون پاداش آن را دریافت کرد. عموم چهره‌های میانه‌رو و چهره‌های مستقل مجلس، آرای خود را به سبد لاریجانی ریختند. اینها کسانی هستند که نقش‌آفرینی بسیاری در تحولات سیاسی آینده خواهند داشت. ضمن آن که مشخص شد، اصلاح‌طلبان نیز در این وزن‌کشی سیاسی ۱۰۳رای دارند.»
روزنامه مردم سالاری نیز در تحلیل خود از ترکیب هیئت رئیسه مجلس به حرف‌های درگوشی روی آورده و نوشته است: «شنیده‌ها حاکی از آن است که چند نفر از چهره‌های شاخص اصولگرایان که شانس راه یابی به مجلس دهم را نداشتند، برای حضور نماینده‌های متبوع خود در هیئت رئیسه دست به کار شده و برای جمع‌آوری رای بعضا ملاقات‌هایی با نمایندگان اصولگرای مجلس دهم داشته‌اند. به نظر می‌رسد این ملاقات‌ها جواب داده و حداقل یکی از نائبان رئیس عضو جبهه پایداری است.» این روزنامه بی‌توجه به این موضوع که افراد هیئت رئیسه با آرای تمام نمایندگان مجلس انتخاب شده‌اند نوشت: «از انتخابات هیئت رئیسه در روز گذشته مشخص شد، این اقلیت مجلس دهم به شدت در پی به دست آوردن تریبون‌های هیئت رئیسه هستند که از نتایج می‌شود فهمید که حداقل تا اینجای کار به این هدف رسیده‌اند. اصولگرایان بعد از انتخابات هیئت رئیسه نشان دادند غواصان خوبی در دریای سیاست هستند.»
دفن اخلاق با سیب زمینی!
حکایت روزنامه آفتاب یزد اما حکایت دیگریست. روزنامه‌ای که آینه تمام قد باخت رقابت و اخلاق در اردوگاه مدعیان اصلاح طلبی است. این روزنامه در گزارشی با عنوان «دفن اخلاق»! که تماما برازنده همان مطلب است به توهین و فحاشی روی آورده و در اولین قدم سراغ نمایندگان مجلس رفته و رای آنها را ماحصل تطمیع! و وعده دانسته و نوشته است: «بالاخره تطمیع! و مصلحت‌اندیشی بی‌جا مثمرثمر واقع شد… [نمایندگان] پیام رای مردم به تغییر را نشنیده گرفتند. احتمالا حجم فشار و وعده‌ها آنقدر کافی و وافی بوده است که نمایندگان مردم جامه سایر مناصب هیئت رئیسه را نیز برای اندک اصولگرایان مجلس دهم دوختند و به آنها تقدیم کردند. در بیرون از بهارستان هم اصلاح طلبانی که مسبب جلوس اصولگرایان بر کرسی‌های هیئت رئیسه شدند، کم نبودند.»
روزنامه آفتاب یزد در ادامه مطلب سراسر توهین و افترای خود تمام کسانی را که به عارف رای نداده‌اند به سه جریان تقسیم کرده و گروه اول را «سیب زمینی»! نامیده است: «سیب‌زمینی‌ها: این گروه متشکل است از افراد لیست امید و مستقلین مجلس دهم.» نویسنده مطلب در ادامه عقده گشایی خود ضمن توهین به آن دسته از نمایندگانی که به عارف رای نداده‌اند و در ادعایی که از نظر قانونی نیز قابل پیگیری است مدعی شده که هر آنکس که به عارف رای نداده با وعده‌های اقتصادی نظیر مسکن و بیمه تطمیع شده است.
حمله به اردوگاه خودی!
جالب آنکه این روزنامه زنجیره‌ای چنان از اتفاقات مجلس برافروخته و عصبانی شده که در ادامه مطلب اردوگاه خود را (اصلاح طلبان) نیز مورد تاخت و تاز و فحاشی قرار داده و در ضمن نام بردن از جریان دومی که به خیال آنها باعث شد تا عارف رای نیاورد از «اصلاح طلبان مصلحت‌اندیش» نام برده که «آرزوی نشستن بر کرسی ریاست دارند و حتی در لفافه هم از ریاست عارف حمایت نکردند.»
از دیگر کشفیات این روزنامه به عنوان «آنتی عارف» یکی هم کرباسچی است که به قول نویسنده مطلب، «اسم اصلاح طلبی دارد اما رفتار ضد اصلاح طلبی». سومین جریانی که در این مطلب از آن به عنوان جریان ضدعارف رونمایی شده است «رسانه‌های اصلاح طلب» یا همان «روزنامه‌های زنجیره‌ای» هستند: «رسانه‌های اصلاح طلب هم برای تبلیغ ریاست عارف به دو گروه کلی در آستانه انتخابات ریاست مجلس تجزیه شدند. گروهی که سست و منفعلانه نسبت به مسئله ریاست عارف برخورد می‌کردند و نامه یکی از اصلاح طلبان به عارف را مبنی بر انصرافش از کاندیداتوری انتخابات ریاست مجلس منتشر می‌کردند و گروهی دیگر هم با انتخاب تیتر‌هایی چون انصراف عارف! توپ را در زمین حریف می‌انداختند.».

 کیهان

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

    Sorry, no posts matched your criteria.

تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب