• تاریخ انتشار: پنج شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۳:۱۳ | کد خبر : 27297
 • nf00494832-1

  وقایع روزهای اخیر و همچنین رفتار ترانه علیدوستی در ابراز تمایلات فمنیستی را می توان بخشی از پروژه نفوذ در دگردیسی فرهنگی جامعه دانست.

  هنرنما: حضور فیلم سینمایی فروشنده، ساخته اصغر فرهادی در جشنواره کن از همان روز اول با حاشیه هایش جای خود را در رسانه ها باز کرد. صحبت های ضد و نقیضی که از سوی موافقین و مخالفین این اثر روانه صفحات شبکه های اجتماعی و خبرگزاری ها می شد.

  هر چند حضور این فیلم در کن می توانست به عنوان سفیر فرهنگی ایران اسلامی شناخته شود اما با محتوایش که موجی از یاس و ناامیدی و سیاه نمایی از وضعیت جامعه را به تصویر کشیده و همچنین رفتارها و نحوه حضور عواملش در فتوکال و فرش قرمز کاملا مسیر را منحرف کرد.سوال اینجاست: آیا صرف هنری بودن اثر باعث شد این فیلم رتبه برتر بگیرد؟

  وقتی که اتفاقات یکی دو هفته اخیر را بررسی می کنیم نمی توان به سهولت از کنار اتفاقات ضد فرهنگی آن گذشت. در ابتدای امر فائزه هاشمی با کمال وقاحت به دیدار سرکرده تازه از زندان برگشته بهائیان می رود و موجی از واکنش های مثبت و منفی را بر می انگیزد و از سوی دیگر اصغر فرهادی به کن می رود. در فتو کال بازیگر زنش با لباسی که هیچ سنخیتی با فرهنگ ایرانی و اسلامی ندارد و بیشتر به لباس مردان دهه ۵۰ همین مرز و بوم شباهت دارد حاضر  شد و در فرش قرمز لباسی به سبک غرب می پوشد. اینها کدامش با فرهنگ ما سازگاری دارد؟

  زمانی که اصغر فرهادی به فرودگاه امام می رسد، در واکنش به موج انتقادات به ساخته اش، منتقدین را افرادی مغرض می خواند و می گوید در جامعه ای که آزادی بیان نباشد این چنین می شود.

  اما همه اینها می گذرد و کسی هیچ واکنشی نشان نمی دهد. و حتی بعضا مسئولین هم با رفتارهای دوگانه ای در رد یا تایید این رفتارها درمانده می شوند.

  زمانی که ضرغامی گفت: «امیر نادری در آمریکا، فیلمی ساخت که محتوای آن فقر و فحشا و ابتذال در جامعه امریکا بود. فیلم را به جشنواره کن فرستاد؛ علی‌رغم تصور او، از همان ابتدا فیلم مردود و از مسابقه کنار گذاشته شد!

  nf00494832-1

  آقای عباس کیارستمی در یک جلسه طولانی و صمیمی با من، به این مسأله اشاره کرد و گفت آقای نادری از من خواست پا در میانی کنم؛ با رئیس جشنواره کن صحبت کردم و راجع به کارنامه آقای نادری توضیح دادم و از او خواستم این فیلم در مسابقه پذیرفته شود.

  آقای ژیل ژاکوب در پاسخ گفت بله، فیلم خوبی است؛ ولی مربوط به جامعه آمریکاست؛ اگر مربوط به ایران بود، حتماً قبول می کردیم!»

  این اظهارات ضرغامی می توانست افقی جدید در برخورد با این روند را باز کند. اما باز تعلل مسئولین باعث شد تا اتفاق دیگری در نشست این فیلم بیفتد. و ترانه علیدوستی تتویی روی ساعد دست خود رونمایی کند که ذهن آماده مخاطب که طی چند روز به نهایت کنجکاوی رسیده را به سوی خود بکشد.

  وی روی آرنج دست خود نماد فمنیست را تتو کرده و به معرض دید همگان گذاشت و همچنین در صفحه اینستاگرامش از فمنیست بودن خود خبر داد.

  اینجاست که مسئولین ما باید به حال خود تاسف بخورند که هزینه و وقت ملت را صرف حمایت از چه افرادی می کنند. افرادی که نهایت بروز و ظهورش رفتار حیوان صفتانه شادی صدر در هفته اخیر بوده است.

  بی شک نقش نفوذ فرهنگی و اتفاقات روزهای اخیر از فائزه هاشمی تا شادی صدر و نهایتا ترانه علیدوستی را می توان بخشی از پرژه ای دانست که خواسته یا ناخواسته جامعه فرهنگی ما را درگیر کرده و دیر یا زود باید منتظر کارکردها، ضریب نفوذ و نقش آن در دگردیسی معادله فرهنگی جامعه باشیم.

  سید رسول زهرائی

     نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  نام:

     

 • برچسب ها :
 •  

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار
  عکسی زیبا در حاشیه نبرد موصل یکی از نادرترین اتفاقات آسمانی +عکس بار سنگین ترافیک در آزادراه های البرز اعتراض لیدرهای استقلال به فحاشی تماشاگران علیه پرسپولیسی‌ها/ داور چهارم مانع تقسیم خوشحالی منصوریان با انصاری شد دولت به دلیل نگرانی از برخی افشاگری‌ها درباره صندوق ذخیره فرهنگیان «فانی» را برکنار کرد/ تغییرات کابینه کاملاً انتخاباتی بود یک تن از مجروحان حادثه تروریستی کرکوک شهید شد به ازای هر ۱۵۰ هزار نفر جمعیت کشور یک عضو خواهیم داشت راهپیمایی گسترده مردم بحرین در حمایت از شیخ «عیسی قاسم» بهینه سازی تجهیزات مخلوط کن واحد گندله سازی شرکت فولاد مبارکه عکس/ تسلط کامل نیروهای عراقی بر اوضاع امنیتی کرکوک بهترین نرم افزارها از نگاه کاربران/ لبخند این نوزاد نارس سوژه رسانه ها شد/ زندگی در فرکانس ماکروویوها رصد ناوگان جنگی روسیه در جریان عبور از کانال مانش در جنوب انگلیس فیلم/ فکرمیکنند ازامام علی باغیرت ترهستند_ شیعه های تقلبی نابودی داعش در گرو نابودی آل‌سعود است سازمان ملل: داعش از سپر انسانی در موصل استفاده میکند فساد صندوق ذخیره فرهنگیان از دلایل برکناری فانی/ نفوذ جریان دوم‌خرداد و اهداف انتخاباتی عامل تغییر وزرا بود شمخانی: تروریست‌های تکفیری در عراق و سوریه در سرازیری شکست قرار گرفته‌اند وزیری که همه هدفش فربه کردن پزشکان است! اگر ترمیم کابینه انتخاباتی نیست دولت وزرای پیرتر را برکنار کند/ کابینه روحانی توان کار جدی ندارد در تدارک انتقال مجروحان کرکوک به بیمارستانهای تهران هستیم