• تاریخ انتشار: شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۳۶ | کد خبر : 27597
 • به گزارش وعده صادق ، به نقل از پایگاه اینترنتی واشنگتن پست، یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مقر آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین گفت: ایران به مفاد توافق اتمی سال گذشته پایبند بوده است و بازرسان آژانس با تلاش فراوان وظیفه نظارت بر پایبندی به کشوری به وسعت آلاسکا را انجام می دهند. کار دشوار راستی آزمایی توافق اتمی احتمالا برای سالها ادامه پیدا خواهد کرد.

  وی افزود: که قصد دارد که سومین بار ریاست آژانس بین المللی انرژی اتمی و شورای حکام را برعهده بگیرد تا شاهد تکمیل این موضوع باشد.

  آمانو افزود: این (توافق) هنوز شکننده است. رسیدن به توافق بسیار مهم بود اما پایدار کردن آن به تلاش فراوانی نیازمند است.

  آمانو گفت که او به دنبال پرهیز از اختلافات سیاسی و تنها تمرکز بر روی نتایج قابل اندازه گیری است.

  وی افزود: از ما خواسته نشده است که نوع نگرش ها را راستی آزمایی کنیم. از ما خواسته شده است که حقایق را راستی آزمایی کنیم.اگر آنها می خندند یا اینکه آنها کاملا ناراضی هستند ما به این موضوع توجهی نمی کنیم.

  مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره این موضوع که چرا وظیفه نظارت بر موارد احتمالی کوتاهی ها در توافق به شمار کمی از مقامات آژانس بین المللی انرژی اتمی سپرده شده  که اجازه دسترسی به تمامی تاسیسات و کارخانه های تولید اورانیوم اعلامی  و بازرسی از مراکز مشکوک و مخفی ایران  بدون اعلام قبلی را دارند گفت که تیم وی هنوز در حال افزایش تلاشهایشان برای نظارت غیرمنتظره هستند و آنها نیروهای جدید و دفاتر جدیدی را برپا کرده اند و در این حال رابطه همکاری خود را با میزبانان ایرانی خود حفظ کرده اند.

  آمانو گفت: این کار بزرگی است. بازرسان ما تلاش می کنند و آنها به سختی کار می کنند.

  وی درباره منابع مالی مورد نیاز آژانس، گفت: ما هنوز در فرآیند تامین مالی قرار داریم تا این موضوع را تضمین کنیم که بازرسان بتوانند به طور کامل دهها مورد از تاسیسات از  معادن اورانیوم گرفته تا کارخانه ها و بخش های مربوط به  سانتریفیوژ  را بازرسی کنند.

  مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در ادامه، این موضوع  را که پس از انتشار گزارش های اخیر آژانس انتقادات درباره اینکه این گزارش ها نسبت به گزارش های آژانس  قبل از توافق اتمی از جزئیات کمتری برخوردارند، تایید کرد.

  او گفت که به قوانین جدید پایبند است و  افزود که از زمانی که قطعنامه های سازمان ملل که ایران را از غنی سازی اورانیوم منع می کرد، بر اساس توافق ماه ژوئیه رفع شدند،پایبند است.

  آمانو افزود: اگر ایران قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل را  نقض می کرد آنگاه من دلیلی در اختیار داشتم تا آن را مطرح کنم و آنگاه کشورهای عضو حق داشتند که این موضوع را بدانند. اما این قطعنامه های دیگر از بین رفته اند و ایران این اجازه را دارد که فعالیت های مرتبط با غنی سازی را در چارچوب محدودیت های خاص انجام دهد و آنها این کار را انجام می دهند.

  مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در ادامه گفت که از نظر آژانس، انکارهای ایران درباره آزمایش های اتمی گذشته خود هنوز  نامعتبر هستند  اما به طور قطع این اقدامات در حال حاضر در پارچین انجام نمی شوند.

  آمانو افزود: من به آنجا رفتم.آنجا تقریبا خالی است.من می توانم به طور مطمئن بگویم که آزمایش هایی که در آنها از قطعات انفجاری استفاده می شود،انجام نمی شوند.

  آمانو گفت که الگوهای پیشین تعامل(مذاکره) با ایران نتوانست کاری برای جلوگیری از ماجراجویی های اتمی این کشور از پیش ببرد.

  وی افزود: تاخیر یا مانع تراشی کاری از پیش نبرد.

  او به واشنگتن پست گفت که دوست دارد که زمان بیشتری برای تلاش برای پیشرفت بر روی اهداف دیگر  و از جمله تولید داروهای اتمی و کار بر روی طرح های انرژی برای توسعه کشور ها صرف کند و شاید بازرسی ها ی اتمی درباره کره شمالی را که  به سرعت در حال بسط و توسعه برنامه تسلیحاتی خود و پس از اخراج بازرسان آژانس در سال دو هزار و نه  است از سر بگیرد.

  آمانو گفت که در میان مدت تداوم  رهبری برای تضمین  این موضوع که توافق اتمی ایران به روشی ملموس عملی شود موضوعی مهم است.

  وی افزود: درباره ایران تنها نیمی از کار انجام شده است و ما لازم است که آن را پایدار و مستحکم کنیم./تسنیم

     نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  نام:

     

 • برچسب ها :
 •  

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار
  عکسی زیبا در حاشیه نبرد موصل یکی از نادرترین اتفاقات آسمانی +عکس بار سنگین ترافیک در آزادراه های البرز اعتراض لیدرهای استقلال به فحاشی تماشاگران علیه پرسپولیسی‌ها/ داور چهارم مانع تقسیم خوشحالی منصوریان با انصاری شد دولت به دلیل نگرانی از برخی افشاگری‌ها درباره صندوق ذخیره فرهنگیان «فانی» را برکنار کرد/ تغییرات کابینه کاملاً انتخاباتی بود یک تن از مجروحان حادثه تروریستی کرکوک شهید شد به ازای هر ۱۵۰ هزار نفر جمعیت کشور یک عضو خواهیم داشت راهپیمایی گسترده مردم بحرین در حمایت از شیخ «عیسی قاسم» بهینه سازی تجهیزات مخلوط کن واحد گندله سازی شرکت فولاد مبارکه عکس/ تسلط کامل نیروهای عراقی بر اوضاع امنیتی کرکوک بهترین نرم افزارها از نگاه کاربران/ لبخند این نوزاد نارس سوژه رسانه ها شد/ زندگی در فرکانس ماکروویوها رصد ناوگان جنگی روسیه در جریان عبور از کانال مانش در جنوب انگلیس فیلم/ فکرمیکنند ازامام علی باغیرت ترهستند_ شیعه های تقلبی نابودی داعش در گرو نابودی آل‌سعود است سازمان ملل: داعش از سپر انسانی در موصل استفاده میکند فساد صندوق ذخیره فرهنگیان از دلایل برکناری فانی/ نفوذ جریان دوم‌خرداد و اهداف انتخاباتی عامل تغییر وزرا بود شمخانی: تروریست‌های تکفیری در عراق و سوریه در سرازیری شکست قرار گرفته‌اند وزیری که همه هدفش فربه کردن پزشکان است! اگر ترمیم کابینه انتخاباتی نیست دولت وزرای پیرتر را برکنار کند/ کابینه روحانی توان کار جدی ندارد در تدارک انتقال مجروحان کرکوک به بیمارستانهای تهران هستیم