رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۰۱ | کد خبر : 27691
 • حکومت سعودی نمی‌تواند مانع “منافع” حج باشد/ حق کشورهاست که درخواست ضمانت امنیت کنند

  به گزارش وعده صادق ؛ دبیرکل جنبش امت لبنان با تاکید بر اینکه حکومت سعودی و هیچ کشور دیگری نمی‌تواند مانع اعمال و “منافع” حج باشد، تصریح کرد: سعودی نمی‌تواند مانع ورود حجاج بیت‌الله الحرام شود؛ کارشکنی‌های پادشاهی سعودی است که باعث گردیده حجاج ایرانی در حج امسال از اعمال مناسک عبادی-سیاسی حج بازمانند.

  “شیخ عبدالناصر جبری”، یکی از علمای اهل سنت و دبیرکل جنبش امت لبنان در گفت‌وگوی اختصاصی درخصوص این که آیا اعمال حج فقط عبادی است یا آن که دارای ابعاد سیاسی نیز می‌باشد؟ گفت: خداوند متعال هنگامی که از بجا آوردن حج بیت‌الله الحرام برای ما سخن می‌گوید از ویژگی‌های بسیاری از اعمال حج برای ما سخن گفته است، آیه ” لِیَشْهَدُوا مَنَافِعَ لَهُمْ … وَلْیَطَّوَّفُوا بِالْبَیْتِ الْعَتِیقِ ” نیز از همین ویژگی‌ها حکایت می‌کند لذا ضروری است که مسلمانان هنگامی که حج بجا می‌آورند از این ویژگی‌ها و منافع حج مطلع باشند، منافع و بهره‌های حج در کلام خدا انحصار در یک منفعت خاص نیست چه آن که وقتی کلمه “منافع” در آیه به صورت نکره آمده است دال بر عمومیت و شمولیت دارد و بسیاری از منافع را شامل می‌شود، لذا این منافع می‌تواند شامل منافع سیاسی، منافع امت و منافع عمومی و خاص مسلمین، منافع جوامع اسلامی و نیز منفعت‌ها و بهره‌های فردی مسلمان و بجا آورنده حج باشد و بدون شک یکی از ثمرات و بهره‌های حج ورود به مصیبت‌های امت اسلام به خصوص در این شرایط است که دوران بسیار سختی را با توجه به بحران‌های موجود سپری می‌کند و به امت اسلام ضربه می‌زند؛ پس حج یک مراسم فولکلور نیست بلکه یک مراسم سیاسی با تعبد عملی مسلمان به خدا و بجا آوردن مناسک است؛ هر یک از اعمالی که در بخش‌های مختلف حج بجا آورده می‌شود خود دارای پیام‌ها و منافع مختلفی است که ثمره آن باید به حاجی و امت اسلام از خیرات و مصالح بازگردد.

  وی ادامه داد: ما اکنون در حج به یک نگاه عمیق نیازمند هستیم که دارای ابعاد سیاسی است و آن وقوف و اندیشیدن به تفرقه و اختلافی است که بین امت به دلیل دسیسه‌های دشمنان شکل گرفته است. ما باید از این فرصت برای توقف تشتت و خون ریزی در بین کشورهای اسلامی و عربی استفاده کنیم. خداوند از ما خواسته است تا صدای واحدی داشته باشیم و از هرگونه تنازع و درگیری ما را برحذر و نکوهش کرده است که موجب تضعیف امت و مسلمانان می‌شود؛ لذا از اجزای مهم حج اندیشیدن به وحدت است و این همان ابعاد سیاسی و بخشی از منافع حج بیت‌الله الحرام است.

  وی در پاسخ به این سوال که آیا حکومت سعودی می‌تواند مانع از این ابعاد سیاسی در حج باشد؟ گفت: حکومت سعودی و هیچ کشور دیگری نمی‌تواند مانع اعمال و منافع حج باشد. سعودی نمی‌تواند مانع ورود حجاج بیت‌الله الحرام شود، هیچ کسی هم نمی‌تواند مانع اعزام حجاج شود، کما این که خداوند در قرآن کریم فرموده است “وَمَنْ أَظْلَمُ مِمَّن مَّنَعَ مَسَاجِدَ اللّهِ أَن یُذْکَرَ فِیهَا اسْمُهُ وَسَعَی فِی خَرَابِهَا أُوْلَئِکَ مَا کَانَ لَهُمْ أَن یَدْخُلُوهَا إِلاَّ خَآئِفِینَ” کسانی که در خراب کردن مساجد خدا کار می‌کنند همانهایی هستند که مانع وحدت امت هستند، کسانی هستند که مانع وحدت کلمه آنها هستند، عرب و عجم و همه مذاهب اسلامی همه باید منادی وحدت بوده و برای جلوگیری از بحران‌های امت یکصدا و یک گام باشند.

  شیخ عبدالناصر جبری درباره موانعی که سعودی گذاشته و باعث می‌شود مسلمانان ایرانی امسال نتوانند مناسک حج را بجا آورند، می‌گوید: مسئولیت جلوگیری از انجام مناسک حج و جلوگیری از ورود حجاج ایرانی و غیر ایرانی به شکل کامل متوجه پادشاهی سعودی است و ما به خوبی می‌دانیم که حوادث دردناکی که در سال‌های گذشته برای حجاج ایرانی و خصوصا در سال گذشته رخ داد مانع از انجام مناسک حج توسط آنها شده است. در سال گذشته ما شاهد بودیم که صدها تن از حجاج ایرانی و صدها تن از حجاج دیگر از کشورهایی مانند پاکستان، مصر، سوریه و دیگر کشورها در مناسک حج وفات یافتند؛ دلیل این می‌تواند سوء تدبیر اداره مناسک و برخی اختلافات دیگر باشد، پس حق این کشورها است که برای حجاج خود در مناسک حج درخواست ضمانت امنیت کنند، این یک حق کاملا طبیعی است.

  وی افزود: بر همین اساس بود که پس از واقعه دردناک حج سال گذشته من درخواست کردم که کل کشورهای اسلامی برای اداره مناسک حج اقدام کنند و مسئولیت اجراء و انجام مناسک فقط متوجه یک کشور نباشد، به خصوص آن که از هر کشوری هزاران و ده‌ها هزار تن عازم سرزمین وحی می‌شوند و آنها حق دارند از امنیت حجاج خود در طول مناسک مطمئن شوند.

  شیخ جبری در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است مواضع ایران در برابر تحولات سوریه، عراق و یمن در اتخاذ اقدامات اشکال تراشانه سعودی در برابر ایران در حج امسال موثر بوده باشد و سعودی براساس مواضع سیاسی مانع از انجام حج حجاج ایرانی می‌شود؟ پاسخ داد: ما اولین منتقدان سیاست پادشاهی سعودی در لبنان بودیم، در سال ۱۹۷۴ هنگامی که از بیروت شرقی خمپاره‌ها به سوی غرب بیروت شلیک شد خمپاره‌های سعودی با نام و آرم پادشاهی سعودی بود، در حقیقت این سعودی بود که آغازگر جنگ در دوره جنگهای داخلی درلبنان بوده است، ما معتقدیم مواضعی که سعودی در جنگ لیبی و سوریه و یمن دارد مخالف شریعت اسلامی است، چه سعودی باشد و چه ترکیه، نقش و موضع آنها متناسب با شریعت اسلامی نیست، لذا اصلا بعید نیست که سعودی در مقابل کشورهایی که با سیاست‌هایش مخالفت می‌کنند با هر شکل و دستاویزی بایستد؛ چه اتخاذ مواضع سیاسی باشد و چه بکارگیری سلاح و جنگ، لذا این احتمال وجود دارد که موضوع حجاج ایرانی و پیش آمدن مشکلات در حج امسال نتیجه رویارویی جاری در منطقه باشد./ ایسنا

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار