• تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۵۰ | کد خبر : 27842
 • به گزارش وعده صادق ؛دکتر سید حسن هاشمی در دهمین جلسه ستاد کشوری کنترل و مبارزه با دخانیات با اشاره به استفاده ۸ میلیون نفر از مواد دخانی در کشور گفت: اعتیاد به مواد دخانی با مصرف سیگار شروع می شود و علاوه بر این که زندگی فرد را فلج می کند باعث می شود که خانواده فرد معتاد نیز درگیر شود.

  دکتر هاشمی گفت: این که گفته می شود اعتیاد از سیگارشروع می شود یک بحث علمی است.

  وی با بیان اینکه ۹۰ درصد ابتلا به سرطان های ریه به دلیل استعمال سیگار است، افزود: ۷۵ درصد سرطان های زبان، دهان و دستگاه گوارش مربوط به سیگار و مواد دخانی است و کسی که به خود آسیب می زند به جامعه نیز آسیب می زند.

  هاشمی افزود: اگر استعمال دخانیات به همین روال در کشور ادامه یابد تا ۴۰ سال آینده ایران همانند کشور مصر و پاکستان بالاترین آمار مصرف مواد دخانی را خواهد داشت.

  وی در خصوص اظهارات برخی از مسئولان مبنی بر اینکه وزارت بهداشت نباید دخالتی در مبارزه با استعمال مواد دخانی داشته باشد، گفت: ما به دنبال پیشگیری از بروز بیماری ها و کاهش بار مالی ناشی از آن هستیم و در کنار تمام این مسائل نگران عدم رشد کشور نیز هستیم. بنابر این وظیفه خود می دانیم که در امر کنترل و مبارزه با دخانیات وارد عمل شویم چرا که مردم و خانواده ها از ما انتظار دارند.

  هاشمی با اشاره به مصرف رو به افزایش قلیان و سیگار در کشور تاکید کرد: باید همه دستگاه ها بخصوص وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان صدا و سیما در امر مبارزه با دخانیات در قله این برنامه ها فعال باشند و هر چقدر در این زمینه برنامه پخش شود باز هم کم است چرا که بخش عمده ای از آسیب ها و معضلات فرهنگی ما از تولیدات فرهنگی ناشی می شود .

  وزیر بهداشت با تاکید بر این که نباید واعظ بی عمل باشیم، افزود: کسانی که خود از سیگار و قلیان استفاده می کنند نمی توانند در مبارزه با دخانیات و کنترل آن موفق و تاثیرگذار باشند بنابر این لازم است ابتدا از خود شروع کنند.

  هاشمی یکی از مشکلات بزرگ در بحث استعمال دخانیات را استفاده از قلیان و ریخته شدن قبح و زشتی آن در میان افراد بیان کرد و افزود: تنها ۲۰ درصد مواد قلیان، تنباکو است و ۸۰ درصد آن از مواد روانگردان، بنزن و حلال های آروماتیک و قارچ های بیماری زا است که بنزن موجود در قلیان باعث می شود فرد قلیانی ۱۵ سال زودتر به سرطان مبتلا شود.

  وزیر بهداشت بر لزوم اطلاع رسانی و فرهنگ سازی برای پیشگیری از مصرف دخانیات تاکید کرد و افزود: بیش از ۸۵ درصد اطلاعات مردم از صدا و سیما است، بنابر این رسانه ملی نقش موثری در فرهنگسازی خواهد داشت.

  هاشمی در ادامه در خصوص قاچاق کالا و سیگار تاکید کرد: باید موضوع قاچاق در کشور درست شود تا در اقتصاد مقاومتی درست عمل کنیم و در ادامه این سئوال را مطرح کرد که آیا نمی توانستیم طی ۲۰ سال گذشته جلوی قاچاق را بگیریم.

  وی در ادامه به مصوبه مجلس نهم در خصوص افزایش مالیات بر سیگار اشاره کرد و افزود: ما هیچ چشم داشتی به این مبلغ نداریم، برای ما سلامتی مردم مهم است.

  هاشمی با اشاره به وجود توانایی های لازم برای مبارزه با دخانیات در کشور و نبود اراده کافی از سوی دستگاه های مختلف، افزود: ما به عنوان وزارت بهداشت قربانی ناکارآمدی بخشی از دستگاه هایی که می توانند کارآمدعمل کنند، شده ایم.

  وزیر بهداشت در ادامه با تاکید بر این که افزایش مالیات بر سیگار تاثیر زیادی در کاهش مصرف آن خواهد داشت، گفت: عده ای بر این باورند که مالیات بر سیگار در مصرف آن تاثیری ندارد اما حتی مقاله های مختلف و بررسی های صورت گرفته در دنیا نشان می دهد که افزایش مالیات بر سیگار باعث کاهش مصرف سیگار شده است.

  هاشمی ضمن تاکید بر لزوم توانمند سازی مردم در خصوص رفتارهای اجتماعی، اظهار داشت: به عنوان نمونه در موضوع خودکشی ابتدا یک فرد اقدام به چنین کاری کرد و پس از آن برخی دیگر نیز چنین اقدامی را انجام دادند. بنابراین لازم است تا الگوهای صحیح در جامعه گسترش یابد.

  وزیر بهداشت با بیان اینکه مصرف قلیان تفریح نیست بلکه مصیبت است، تاکید کرد: ضروری است تا مردم عدم مصرف مواد دخانی بویژه قلیان را جدی بگیرند اما سیاستمداران نیز باید به این مسئله مهم توجه ویژه ای داشته باشند./ مهر

     نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  نام:

     

 • برچسب ها :
 •  

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار
  نابودی داعش در گرو نابودی آل‌سعود است سازمان ملل: داعش از سپر انسانی در موصل استفاده میکند فساد صندوق ذخیره فرهنگیان از دلایل برکناری فانی/ نفوذ جریان دوم‌خرداد و اهداف انتخاباتی عامل تغییر وزرا بود شمخانی: تروریست‌های تکفیری در عراق و سوریه در سرازیری شکست قرار گرفته‌اند وزیری که همه هدفش فربه کردن پزشکان است! اگر ترمیم کابینه انتخاباتی نیست دولت وزرای پیرتر را برکنار کند/ کابینه روحانی توان کار جدی ندارد در تدارک انتقال مجروحان کرکوک به بیمارستانهای تهران هستیم صدیقی: پیوستن به جامعه جهانی ایران را به زمان قاجار و پهلوی می‌برد غول‌های خفته در کمین مردم کرمان/واقعیتی که دیده نمی‌شود پای خائن فرانسوی چشم‌آبی به کشور باز شد عکس/ کشف اسکناس‌ ۷۰۰ ساله داخل مجسمه بودا مجری تلویزیون در کنار دختر سردار سلیمانی+ اینستاپست حواشی بازی دیروزپرسپولیس اززبان پلیس اهواز آزادسازی موصل به خلافت قلابی داعش پایان می دهد/ ترکیه به خاک عراق چشم طمع دارد مرحوم مهدوی کنی اخلاص را در زندگی خود تجلی کرد تقدیر رییس جمهوری از خدمات فانی در دوران تصدی وزارت آموزش و پرورش ثبت‌نام در حوزه‌های علوم اسلامی دانشگاهیان آغازشد دستکاری در آرا در تمام سطوح انتخابات آمریکا رخ می‌دهد/به اندازه چند کتاب سابقه در مورد تقلب وجود دارد حمله انتحاری داعش به نیروگاه برق کرکوک/۴ ایرانی شهید شدند دستور ویژه ابوبکر بغدادی به همسران خود چه بود؟