• تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۴۹ | کد خبر : 28170
 • حسین جابری انصاری سخنگوی وزارت امور خارجه صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه در پاسخ به سؤالی در خصوص گزارش اخیر وزارت خارجه آمریکا و ادعای‌ حمایت ایران از تروریسم، اظهار کرد: گزارش اخیر ایالات متحده آمریکا، گزارش بی‌اعتباری است به دلیل اینکه یک دستورالعمل ایدئولوژیک را پاکنویس و بدیهی‌ترین واقعیت‌ها را در آن لحاظ نکرده‌اند.

  وی افزود: واقعیت این است که جمهوری اسلامی بزرگترین قربانی تروریسم است و بیش از ۱۷ هزار تن از مردم ایران قربانی عملیات‌های تروریستی گروه‌هایی شده‌اند که متأسفانه تحت حمایت کشورهای غربی از جمله آمریکا بوده و هستند.

  سخنگوی وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: عالم و آدم می‌داند که جمهوری اسلامی در حال حاضر جلودار و پیشتاز مبارزه با جریان‌های تروریستی، افراطی و تکفیری است که امنیت منطقه و جهان را تحت مخاطره قرار داده است. وقتی بدیهی‌ترین مسائل در این گزارش‌ها مورد لحاظ قرار نمی‌گیرد، عملاً کمترین اعتباری برای آن باقی نمی‌ماند.

  جابری انصاری تصریح کرد: این گزارش‌ها به شدت سیاست‌زده و تابعی از نوع رابطه آمریکا با کشورهای مختلف جهان است، در حالی که تروریسم به عنوان یک مسئله تهدیدکننده برای امنیت جهان باید به صورت مجرد و بدون لحاظ اختلافات و دعواهای سیاسی مورد توجه قرار بگیرد و رویارویی با آن در دستور کار جامعه بین‌الملل باشد.

  وی گفت: سیاست جمهوری اسلامی ایران برای مبارزه با تروریسم بر مدار مسائل راهبردی و استراتژیک کشور ادامه پیدا می‌کند. توافق هسته‌ای نیز تأثیری بر سیاست کلان جمهوری اسلامی ندارد چرا که نظام ما، سیاست‌های خود را بر اساس اصول کلی سیاست خارجی کشور در زمینه‌های مختلف و واقعیت‌های موجود اتخاذ می‌کند.

  وزارت خارجه تابع تصمیم هیئت عالی نظارت بر برجام است

  سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سؤالی در خصوص تهدید شرکت ایرباس به لغو قراردادهای بسته شده با ایران به دلیل فشارهای آمریکا و واکنش ایران نسبت به سنگ‌اندازی‌ها و نقض عهدهای آمریکا در موضوع برجام، خاطرنشان کرد: سیاست ما بر اساس اصول کلی سیاست خارجی کشور، پیگیری منافع ملی است. موضوع نقض برجام در هیأت عالی نظارت بر برجام تصمیم‌گیری خواهد شد و مجموعه تحولاتی که در جریان است، از سوی وزارت خارجه و دیگر دستگاه‌ها به این هیأت انتقال داده می‌شود.

  جابری انصاری افزود: وزارت امور خارجه به عنوان یک نهاد حاکمیتی و مجری سیاست خارجی کشور، تابع تصمیمات هیأت عالی نظارت بر برجام خواهد بود. امروز مسئله اجزای مختلف تحریم و ارتباطات بانکی در جریان بوده و یکی از اولویت‌های سیاست خارجی کشور محسوب می‌شود.

  وی ادامه داد: مجموعه تحرکات دیپلماتیک و ارتباط با دیگر کشورها در جهت اجرای تعهدات طرف مقابل در موضوع برجام انجام می‌شود. این مسیر به صورت طبیعی طی خواهد شد و هر گونه تصمیم‌گیری در آینده در خصوص برجام بر اساس واقعیت‌ها و روند تحولات از سوی مراجع عالی کشور اتخاذ خواهد شد و وزارت امور خارجه اجرای آن را بر عهده می‌گیرد.

  عربستان از تروریسم بعنوان ابزار تحقق اهدافش استفاده می کند

  سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه واکنش ایران به سیاست‌های تنش‌آفرین عربستان چه خواهد بود و تا چه زمانی جمهوری اسلامی قصد خویشتن‌داری دارد؟ گفت: سال‌هاست عربستان سعودی استفاده از تروریسم را به عنوان یک ابزار برای تحقق اهداف سیاسی خود در دستور کار دارد و بخش مهمی از گسترش‌ جریان‌های تکفیری در منطقه و جهان و تهدیدی که متوجه امنیت منطقه و جامعه بین‌الملل است، در نتیجه سیاست مستمر و دنباله‌دار سعودی‌ها در حمایت لجستیکی و پشتیبانی سیاسی و مادی و ایدئولوژیک از جریان‌های تروریستی به وجود آمده است.

  جابری انصاری ادامه داد: واقعیت این است که اگرچه در ظاهر این اقدامات می‌تواند به شکل ابزاری در خدمت کشوری مانند عربستان باشد، اما این مسئله یک اقدام کوتاه‌مدت بوده و گسترش جریان‌های تروریستی تهدیدات اساسی را متوجه خود عربستان و همه کشورهای دیگری که از تروریست‌ها حمایت می‌کنند، خواهد کرد.

     نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  نام:

     

 • برچسب ها :
 •  

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار
  جشنواره ای وحشتناک در تایلند/عاقبت حمل گاو در صندوق عقب ماشین/افزایش سرعت گوشی با "Clean Master" بعیدی نژاد: غربی ها هنوز درک خیلی واقعی از وضعیت منطقه ندارند کاریکاتور/ سقوط به دریای بی‌کران!!! رئوفیان با آیت‌الله موحدی‌کرمانی دیدار کرد/ معرفی نامزد جبهه ایستادگی در بهمن ماه اخبار دنیای سیاست تا این ساعت واکنش ایران به تصویب قطعنامه اتحادیه اروپا در عادی سازی روابط با تهران حجاب همسر رئیس جمهور فنلاند در ایران عکس/ برداشت انار از باغ های بجستان جلوگیری از ورود چهره‌های تنش‌زا به مراحل مختلف انتخابات خانه تکانی توییتر شروع شد باقر عزت بگوویچ: ایران می تواند از طریق بوسنی وارد بازار تجاری اروپا شود مسکن مهرهای فاقد متقاضی در سراسر کشور به مددجویان واگذار می‌شود جهانگیری: باید بدون اغماض به تخلف صندوق ذخیره فرهنگیان رسیدگی شود/ عادل‌آذر: از ۲۳ میلیارد حقوق نجومی تنها ۱۰ میلیارد برگشته است هیچ خطری همانند فساد نظام جمهوری اسلامی ایران را تهدید نمی کند دکترین مقاومت ارزشمندترین سرمایه ماست/ ملت ایران جهت‌گیری ضد صهیونیستی و ضد آمریکایی خود را با موضوعات فرعی تغییر نخواهد داد تولید پر فروش‌ترین داروی جهان در ایران مراسم استقبال رسمی روحانی از باقر عزت بگوویچ عکس/ بارش اولین برف پاییزی در اردبیل مجازات حبس و برخورد قاطع در انتظار ناپدری «ستایش» تبریک ورزشکاران به تیم ملی جوانان