• تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۰:۳۰ | کد خبر : 28220
 • روسیه از اعطای وام ۲.۵ میلیون یورویی به ایران خبر داد

  به گزارش خبرگزاری وعده صادق به نقل از ایتارتاس، وزارت دارایی روسیه از تلاش برای پرداخت وام ۲.۵ میلیون یورویی به ایران خبر داد.

  بر اساس این گزارش، این مبلغ اعطایی روسیه به کشورمان در قالب دو فقره وام تعریف شده که در صورت تصویب پارلمان روسیه، ظرف دو هفته به کشورمان پرداخت خواهد شد.

  «سرگئی استروچاک» در این رابطه گفت: مبلغ نهایی دو وام پرداختی به ایران جمعا ۲.۵ میلیون یورو خواهد بود. رقم اولین وام سنگین تر است و وام دوم کمی سبک تر خواهد بود.

   معاون وزیر دارایی روسیه با اشاره به تصویب مبلغ این وام گفت: ما معمولا سقف پرداختی وام را با توجه به بودجه کشور تعیین می کنیم. اما شرایط اعطای این وام بستگی به توافقات (انجام شده) دارد که ممکن است در حین انجام مراحل اجرایی پرداخت، تغییر کند.

  وی با پیچیده خواندن فرآیند اعطای وام گفت: همه مشکلات در این مرحله قابل محاسبه نیست. به عنوان مثال هزینه های مربوط به راه آهن و تونل سازی در یک منطقه کوهستانی مشابه ممکن است بیشتر و یا کمتر از دیگری باشد. پرداخت وام بستگی به قرارداد و پیوست های قرارداد امضا شده دارد.

  گفتنی است، «استورچاک» در ماه آوریل گفته بود که اختلافات بر سر موضوع وام اعطایی به ایران برطرف شده و توافق میان نهادهای مختلف روسیه به زودی حاصل خواهد شد.

  وی پیشتر گفته بود که سه مساله بر سر وام اعطایی به ایران برای تامین هزینه های راه آهن و نیروگاه های برق هنوز وجود دارند. به گفته وی، این وام جدا از وام قبلی به مبلغ ۵ میلیون یورو است که پیش از این برای پرداخت به ایران به تصویب رسیده بود.

  «استورچاک» همچنین گفت: تولید کنندگان داخلی ( در روسیه) نگران تکمیل فرآیند پرداخت این دو وام به ایران هستند. ما به زودی این کار را انجام خواهیم داد. این کار احتمالا ظرف دو هفته انجام خواهد شد. تا جایی که من میدانم، سرپرست هیات نمایندگی ایرانی از همان ابتدای کار و امضای قرارداد بر انجام کار نظارت دارند. من هم بر انجام این کار نظارت داشته ام. اما حق امضای قرارداد به من داده نشده بود.

  وی با اشاره به اینکه وزارت خانه مطبوعش، مجوز پرداخت این وام را ظرف دو هفته آینده از دولت روسیه خواهد گرفت، اعلام کرد: زمانی که همکاران ما در وزارت دارایی ایران آماده باشند، ما به تعهدات خود به موقع عمل خواهیم کرد. من نمیدانم آنها (ایران) چگونه این قرارداد را امضا خواهند کرد. احتمال دارد امضای آن از طریق مکاتبه صورت بگیرد. این هم درست خواهد شد.

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار