کد خبر : 28742
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۵ - ۶:۱۱
132 مشترک

رشد بی‌سابقه بودجه جاری مجلس در هشت سال اخیر

رشد بی‌سابقه بودجه جاری مجلس در هشت سال اخیر

درحالی که رئیس مجلس از دستگاه‌هایی چون صدا و سیما بابت افزایش هزینه جاری آنها انتقاد کرده، بودجه جاری مجلس نسبت به سال ۸۷ حدود ۹ برابر و نسبت به بودجه سال ۸۶ حدود ۱۱ برابر بیشتر شده است.

به گزارش وعده صادق ؛علی لاریجانی رئیس مجلس سه‌شنبه شب در گفت‌وگوی ویژه خبری به انتقاد از افزایش هزینه‌های جاری کشور پرداخت.
لاریجانی در زمینه افزایش بی سر و سامان بودجه جاری کشور به صدا و سیما اشاره کرد و گفت:‌ کمک کردن به بخش‌های فرهنگی در مجلس، کم نبوده است. فرضا به رادیو تلویزیون کم کمک مالی نشد، ولی این که درست مصرف شود هم مهم است.
حقوق ها در رادیو تلویزیون ناگهان افزایش یافت. فکر می کنم مدیریت متناسب با جاهای دیگر صورت نگرفت. یکی از بحران‌های صدا و سیما الان بحران مالی است.
منبع برای تولید برنامه کم شد. مدیریت رادیو تلویزیون تلاش باید کند برای بخش‌های مختلف پول درست کند ولی همه به جای حقوق و مزایا می رود. گسترش نیروی انسانی نیز موضوع مهمی است.
وی افزود: این که می‌شد با ۱۰-۱۲ هزار نفر کار کرد ولی ناگهان تعداد کارکنان این سازمان به ۳۶ هزار نفر رسید مهم است.
لاریجانی گفت: یک عارضه مهمی در کشور داریم که بزرگ شدن دولت است. این که منابع را خرج امور جاری کنیم فضای تنفس برای کارهای دیگر نمی‌ماند. کل بودجه کشور بیش از ۲۰۰ هزار میلیارد تومان بود ولی ۱۰ درصد آن عمرانی بود. این عارضه در فرهنگ هم بود. با توجه به منابع موجود، سهم فرهنگ کم نیست. درست مصرف کردن مهم است. باید کشور را با هزینه زیاد اداره نکنیم. این موضوع در آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها هم هست. همه مسئله البته این نیست. نظارت‌ها خیلی مهم است. یکی از مناقشات بین مجلس و بخش‌های فرهنگی این است که چرا تولیدات فرهنگی قوی نیست؟ باید نظارت‌ها را قوی تر کرد تا کارهای تولیدی در قالب متناسب با فرهنگ به وجود بیاید.
نگاهی به عملکرد هزینه‌ای مجلس
اظهارات رئیس مجلس درباره افزایش بی‌منطق هزینه جاری دستگاه‌ها در سال‌های اخیر، کاملا قابل قبول است.
اما درحالی که لاریجانی از دستگاه‌هایی چون صدا و سیما بابت افزایش هزینه جاری آنها انتقاد کرده، بد نیست نگاهی به عملکرد مجلس در سال‌های اخیر شود تا مشخص شود مجلس در این چند سال که لاریجانی ریاست آن را عهده‌دار بوده، توانسته هزینه‌های جاری خود را کنترل کند؟
مطمئنا اگر مجلس در دوره‌های هشتم و نهم که لاریجانی ریاست آن را عهده‌دار بوده، در کنترل هزینه‌های جاری موفق عمل کرده باشد، انتقاد لاریجانی از هزینه‌تراشی سایر دستگاه‌ها بهتر مورد قبول واقع می‌شود.
لاریجانی از خرداد ۱۳۸۷ در مجلس هشتم به عنوان رئیس مشغول به کار شد و بودجه ۱۳۸۸ اولین بودجه‌ای بود که در دوران ریاست وی تصویب شد.
بر اساس آمارهای بودجه‌های سالانه، دقیقا از سال ۱۳۸۸ به بعد یعنی با تغییر مجلس و ریاست لاریجانی، هزینه جاری قوه مقننه به شدت افزایش یافت.
در سال ۱۳۸۸ بودجه جاری مجلس هشتم نسبت به آخرین بودجه‌ای که مجلس هفتم تحت ریاست حداد عادل تصویب کرده بود، تقریبا ۱۰۰ درصد افزایش یافت و از ۵۳ میلیارد تومان سال ۸۷ به ۱۰۶ میلیارد تومان رسید.
افزایش شتابان بودجه جاری مجلس در سال‌های بعد نیز ادامه یافت و در سال جاری نیز به بیش از ۴۷۴ میلیارد تومان رسید. به عبارتی، بودجه جاری مجلس در سال ۹۵ نسبت به دوران ماقبل لاریجانی رشد چشمگیری پیدا کرده است. بودجه جاری مجلس نسبت به سال ۸۷ حدود ۹ برابر و نسبت به بودجه سال ۸۶ حدود ۱۱ برابر بیشتر شده است.
این در حالی است که در همین مقطع زمانی، کل بودجه جاری دولت فقط ۵ برابر شده است. یعنی رشد بودجه جاری مجلس تقریبا ۲ برابر میانگین رشد بودجه سایر دستگاه‌هایی بوده که از خزانه کشور اترزاق می‌کنند.
رشد لجام گسیخته بودجه جاری مجلس در 8 سال اخیر
آمارها نشان می‌دهد تا قبل از مجلس هشتم، روند رشد هزینه جاری مجلس تقریبا مطابق با رشد هزینه جاری کل کشور بود. اما با روی کار آمدن مجلس هشتم، به ناگاه با رشد تصاعدی هزینه جاری مجلس نسبت به رشد هزینه جاری کل کشور مواجه می‌شویم و سال به سال این فاصله بیشتر می‌شود.
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

    Sorry, no posts matched your criteria.

تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب